REKLAMA

Powstaje Dom Kultury w Radoszycach [wideo, zdjęcia]

Trwają pierwsze prace przy budowie Domu Kultury w Radoszycach. To inwestycja warta około 6,5 miliona złotych.

REKLAMA

„Rozpoczęły się prace. Obecnie trwają pod kątem robót fundamentowych, a lada chwila będziemy widzieć pierwsze ściany. Wtedy wówczas zaprosimy by podkreślić rangę tej budowy do wmurowania kapsuły czasu, tak byśmy mogli się wspólnie tym cieszyć” – mówi Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Dom Kultury ulokowany będzie w mocno rozbudowanym budynku dawnej weterynarii – do starej części obiektu dostawiona zostanie nowa. To zwieńczenie wieloletnich starań radoszyckiego samorządu o stworzenie w tym miejscu placówki kultury z prawdziwego zdarzenia –„Czekaliśmy na tę chwilę kilkadziesiąt lat. W 2016 roku była pierwsza próba i wniosek do RPO. Wówczas zabrakło nam 1,5 punktu byśmy już wtedy mogli mieć dofinansowanie do domu kultury. Nie poddawaliśmy się. Były następne nabory – tym razem z Polskiego Ładu. Pierwszy z 2021 roku też został nisko oceniony, ale do trzech razy sztuka. W 2022 roku otrzymaliśmy dobrą informację – dostajemy upragnione pieniądze na wybudowanie Domu Kultury. To był jeden z priorytetów miasta i gminy Radoszyce” – opowiada Michała Pękala.

REKLAMA

Na początku roku został rozstrzygnięty przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wygrała go firma Per-Mir z Kielc. Inwestycja kosztować ma ponad 6,5 miliona złotych, a w tym 5,5 miliona to dotacja pochodząca z „Polskiego Ładu”. W budynku oprócz jednostki kultury znaleźć ma się miejsce także dla gminnej biblioteki  –„Od samego początku myśleliśmy o tym, by ten Dom Kultury miał dwie funkcje. Pierwsza to oczywiście kulturalna, byśmy mogli zapraszać artystów. Druga funkcja ma być biblioteczna. Chcemy przenieść tu naszą bibliotekę, będzie ona piękna, większa i będziemy mieli większą ofertę biblioteczną” – tłumaczy burmistrz Pękala.

Wykonawcy termin na zakończenie robót mają do końca przyszłego roku, ale gmina spodziewa się, że firma sfinalizuje realizację obiektu w okolicach września.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz