REKLAMA

Poznajcie armatę 'Tadeusz’ z ZZH Maleniec. Wideo

O metalurgii i staropolskich militariach wytwarzanych w dawnej Fabryce Żelaza w Maleńcu opowiada film  ,,Historia malenieckiej armaty Tadeusz”, stworzony na jej terenie przez uczestników warsztatów filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i redakcję tkn24.pl. Zobaczcie ten materiał poniżej.

REKLAMA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, dziś miejsce głównie spotkań, niegdyś był prężnie działającym zakładem, metalurgicznym, zajmującym się wytwarzaniem wyrobów żelaznych, a w niespokojnych dla Polski czasach, fabryką militariów.  Nawiązując do tego, uczestnicy warsztatów filmowych w Maleńcu przygotowali specjalny film na temat produkcji i obsługi armat.

REKLAMA

– Staropolskie zakłady metalurgiczne posiadały wszystko co mogło się przydać dla sprawy niepodległości Polski. Nie tylko wykwalifikowany personel, wiedzę technologiczną tego personelu, ale również zasoby materiałowe i technologiczne. – mówi dr Maciej Chłopek, dyrektor Muzeum Zakładu Hutniczego w Maleńcu – W takich zakładach jak Maleniec produkowano nie tylko kosy bojowe, ale także broń palną. Również armaty. 

O nich to głównie opowiada w filmie, ale też o całej historycznej otoczce tej produkcji.

Wideo jest to efektem pracy uczestników warsztatów filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i redakcję tn24.pl w ramach projektu ,,Lokalne dziedzictwo kulturowe źródłem społecznej i międzypokoleniowej integracji w ramach przedsięwzięcia ‘Promocja dialogu międzypokoleniowego’ „. Zajęcia tego typu potrwają do końca sierpnia, w planach są również nagrania na terenie Muzeum w Tokarni.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *