W czwartek Gmina Stąporków podpisała umowę na dofinansowanie w wysokości 378 636,35 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na realizację projektu „Lepsze Jutro” w Placówce Wsparcia Dziennego „Dobra Przestrzeń”!
REKLAMAW ramach projektu utworzona zostanie filia placówki w Hucisku. Gmina szuka pracowników, którzy mogliby współuczestniczyć w tym projekcie: psychologa dziecięcego, osoby z uprawnieniami do prowadzenia terapii sensoryczno -integracyjnej oraz logopedy. Osoby zainteresowane pracą proszone są o kontakt z Panią Małgorzatą Gołębiowską Dyrektor MGOPS w Stąporkowie. Uczestnikami projektu będą dzieci z gminy Stąporków. Poza wsparciem opiekuńczo wychowawczym dzieci zostaną objęte dodatkowymi formami wsparcia takimi jak: socjoterapia, muzykoterapia, filmoterapia i fizjoterapia. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się dzieci z niepełnosprawnościami, aby zapewnić im kompleksowe wsparcie niezbędna jest także praca z ich rodzinami. Dla rodziców i opiekunów skierowane będą działania wspierające prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Działania skierowane będą do 30 dzieci w Stąporkowie oraz grupy 15 dzieci w Hucisku.
–„Tworzenie Dobrej Przestrzeni w Stąporkowie to wspaniałe uczucie. Warto pamiętać, że dobry uczynek nawet najdrobniejszy -zmienia świat, czyjś świat. Ten projekt był pisany m.in. z myślą o dzieciach niepełnosprawnych oraz o osobach, do których będą skierowane działania wspierające prawidłowe funkcjonowanie rodziny.” – opowiada Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.
REKLAMAProjekt ma za zadanie zaspokojenie potrzeby poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia, wsparcia rozwoju, przynależności do grupy, wyrażania własnego potencjału twórczego, organizacja czasu wolnego, bieżąca pomoc w nauce, stworzenie warunków do nauki, wszechstronny rozwój osobowości, korekta dysfunkcyjnych postaw i zachowań ze szczególnym uwzględnieniem łamania stereotypów dotyczących równości płci i niepełnosprawności, rozwijanie kompetencji kluczowych, możliwość czynnego uczestniczenia w życiu społecznym i kulturowym, stworzenie możliwości rozwijania zainteresowań i rozwoju zdolności dziewcząt i chłopców; zapewnienie posiłku; a dodatkowymi atutami są bliska lokalizacja świetlicy i miejsca zamieszkania oraz merytoryczna karda. –„Dzieciom z niepełnosprawnością ruchową zapewnimy integrację z rówieśnikami, prowadzone będą działania włączające dzieci w społeczność oraz zapobiegające izolacji i segregacji społecznej, zapewnimy także zajęcia zapewniające budowanie wiary w siebie i własne możliwości, poprawienie sprawności ruchowej.” – mówi burmistrz Łukomska.
Planujemy zorganizować trzy wycieczki. Miejsce wycieczek oraz ich plan dostosowany zostanie do potrzeb i preferencji uczestników projektu. Dzieci będą mogły pojechać np. do Centrum Kopernika, Energylandi, ZOO. Dzieci z niepełnosprawnościami będą mogły uczestniczyć w tych wycieczkach (w zależności od swoich możliwości), jedna wycieczka zostanie zorganizowana w sposób umożliwiający udział dzieci bez względu na stopień niepełnosprawności.
Planowany jest zakup materiałów pomocniczych, typu gry i zabawy edukacyjne, sprzęt do decupage, długopisy, regał na pomoce dydaktyczne, zakup telewizora do filmoterapii w Stąporkowie i Hucisku oraz zakup ekranu projekcyjnego, projektora multimedialnego, sprzętu do odtwarzania dźwięku oraz do rehabilitacji.
Szukamy do pracy psychologa dziecięcego oraz logopedy. Osoby zainteresowane pracą prosimy o kontakt z Panią Małgorzatą Gołębiowską Dyrektor MGOPS w Stąporkowie. Zachęcam też wolontariuszy do pracy z dzieciakami.