REKLAMA

Próbne matury rozpoczęły się językiem polskim. Jak poszło koneckiej młodzieży? [sonda]

Rozpoczęły się matury próbne w szkołach ponadpodstawowych w powiecie koneckim organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Tradycyjnie pierwszym przedmiotem, z którego egzamin pisali maturzyści był język polski. Udaliśmy się do I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich, by pozyskać informacje na temat arkusza próbnej matury, z którym dziś zmagali się uczniowie.

REKLAMA

Do wyboru maturzyści mieli trzy tematy: „Jak wybory człowieka wpływają na jego życie?” na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką?” odnosząc się do „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego i interpretację utworu Bolesława Leśmiana pt. „Z lat dziecięcych”.

Uczniowie I LO w Końskich podzielili się z nami treścią zadań, z jakimi zmagali się w próbnych arkuszach z języka polskiego, a także mówili o swoich odczuciach – szacowanym wyniku, stresie oraz przewidywaniach odnośnie egzaminów właściwych.

REKLAMA

„Na próbnej maturze był fragment z Pana Tadeusza o Jacku Soplicy. Trzeba było się odwołać do fragmenty oraz całego poematu. To było w rozprawce […] Ogólnie matura była dosyć prosta. Były zadania związane z Bolesławem Prusem, Adamem Mickiewiczem – porównanie ich obu. Były zadanie z Lalki i z Pana Tadeusza. Ogólnie jestem z siebie zadowolony. Myślę, że około 50% będzie” – przyznaje Jakub z klasy matematyczno-geograficznej.

„Myślę, że dobrze mi poszło. Było wypracowanie dotyczące Pana Tadeusza, a czytania ze zrozumieniem to były teksty, których nie znaliśmy. Myślę, że dla mnie ten egzamin był łatwy” – opowiada Julia z I LO w Końskich.

„Myślę, że poszło całkiem okej. Rozprawka to był temat 'Czy wybory w życiu człowieka są ważne?’ na podstawie Pana Tadeusza. Zadania zamknięte były umiarkowane. Musieliśmy np. ocenić prawdziwość zdań na podstawie tekstów albo przytoczyć argumenty. Poszło dosyć średnio, mogło być lepiej, aczkolwiek nie jest źle. Mam nadzieję na jakieś 60%” – mówi nam Kacper  z tej samej szkoły.

Organizacja i przystąpienie do egzaminów było dobrowolne, jednak wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu koneckiego zdecydowały się na ich przeprowadzenie. Mimo epidemii CKE zakładało organizację próbnych sprawdzianów w warunkach jak najbardziej zbliżonych do nadchodzących, właściwych egzaminów, czyli w trybie stacjonarnym. Oczywiście towarzyszą temu obostrzenia epidemiczne i wytyczne sanitarne.

Jak podaje rmf24.pl w całym kraju do udziału w próbnych maturach zgłosiło się około 300 tysięcy uczniów. W powiecie koneckim było ich 413, czyli 91,7% wszystkich maturzystów w koneckich szkołach średnich. Najwięcej z nich w II Liceum Ogólnokształcącym – 120. Najmniejsza liczba testów trafiła do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, było ich 52. I LO w Końskich odnotowało 100 zgłoszonych uczniów, ZSP nr 3 – 86, a stąporkowska „Górka” 55.

Już jutro uczniowie ze szkół ponadpodstawowych będą zmagać się z matematyką, a pojutrze napiszą próbny egzamin z języka obcego. O szczegółowym harmonogramie próbnych matur z CKE informowaliśmy TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz