To już ósme wydanie legendarnego tytułu „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” autorstwa Cezarego Chlebowskiego. Wydawnictwo w czwartek było promowane w koneckiej Bibliotece Publicznej.
REKLAMASpotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk. Powitał on przybyłych gości z synem Cezarego Chlebowskiego Tomaszem na czele. Wśród uczestników niezwykłego spotkania znaleźli się też przedstawiciele naszej władzy – burmistrzowie: Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, wicestarosta konecki Andrzej Lenart oraz członkini zarządu powiatu Dorota Duda. Honorowym gościem był znany aktor Maciej Rayzacher. To właśnie jemu dyrektor Kowalczyk we wstępie wręczył pamiątkowe zdjęcie przedstawiające aktora podczas nieoficjalnych obchodów Koneckiego Września w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. –„Jest to ewenement, że taka książka jest wydawana już w tylu nowych wydaniach. Teraz przystąpię do obowiązków gospodarza. Witam serdecznie wszystkich, którzy przybyli. Nasi goście z Warszawy są zdziwieni śniegiem, mówią, że dawno tyle nie widzieli – szkoda, że nie byliście wczoraj. Mam szczególny prezent dla pana Macieja Rayzachera, ponieważ niedawno uzyskaliśmy dostęp do ciekawych zdjęć. Pan Dudek przekazał nam bardzo ciekawą kolekcję z Koneckiego Września 85/86. Ja pamiętam te obchody, te fakty, ale takiej kolekcji jeszcze nie mieliśmy. Za to, że p. Dudek pozwolił nam to wykorzystać jesteśmy wdzięczni, a tutaj mamy zdjęcie p. Rayzachera, które przedstawia właśnie jego na inprowizowanej scenie. Dziękujemy za to co Pan zrobił dla obchodów Koneckiego Września.” – mówił dyrektor Kowalczyk.
Książka „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” opowiada o bohaterach Armii Krajowej, a w szczególności o Janie Piwniku ps. Ponury. To też we wstępie do jej prezentacji uczczono pamięcią zmarłych ostatnio kombatantów Ziemi Koneckiej – Stanisława „Dewajtisa” Janiszewskiego oraz majora Franciszka Teleckiego.
REKLAMAW kolejnej części głos zabrał Tomasz Chlebowski, syn autora powieści. –„Rzeczywiście kiedy ojciec zainteresował się tematyką Ponurego i jego walk tu w Górach Świętokrzyskich oraz na Kresach Wschodnich ja miałem 11 lat i niezbyt dużo rozumiałem. Pamiętam jednak te wiele, wiele jego całonocnych rozmów, kiedy ja szedłem wstać, a potem wstawałem rano i ojciec jeszcze rozmawiał z tymi ludźmi, którzy jeszcze wtedy żyli i byli bohaterami tej książki. Chciałbym tu wymienić p. Bronisława Sianoszka, który stał się inspiracją do tego by ojciec w ogóle się zainteresował tą tematyką, tematyką wspaniałych bohaterów, których koniecznie trzeba opisać, a tak bardzo oni i ich pamięć były krzywdzone w latach 60-tych i 70-tych.” – opowiadał syn patrona koneckiej biblioteki.
Następnie historyk Marek Jedynak przedstawił autora i okoliczności powstania dzieła. I właśnie o samym Cezarym Chlebowskim tego dnia mówiło się wiele. To przecież patron miejsca, w którym się spotkano – Biblioteki Publicznej w Końskich. W holu czytelni prezentowano wystawę zdjęć dotyczących działalności Chlebowskiego na Konecczyźnie. Przypominano także, że zajmował się on nie tylko tematyką historyczną, ale był również dziennikarzem sportowym. Cezary Chlebowski pisał i relacjonował zawody głównie w narciarstwie biegowym oraz w skokach narciarskich. Miłość do historii zrodziła się u niego za sprawą zaangażowania się emocjonalnie w życiorys Piwnika Ponurego.
Nowe wydanie dzieła „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” w czwartek można było obejrzeć oraz nabyć. Kilka egzemplarzy pozostało zaś w bibliotece. W przerwach między dyskusjami i kolejnymi wystąpieniami fragmenty z książki czytał na głos wszystkim przybyłym aktor Maciej Rayzacher.
Zdjęcia: