REKLAMA

Przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Przedszkole w Smykowie wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 

REKLAMA

„W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci” – informuje koordynator projektu w Smykowie Jolanta Błońska.

REKLAMA

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia tej Konwencji. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiło także Przedszkole w Smykowie. Wszystkie dzieci przybyły do placówki ubrane na niebiesko, bo jest to kolor UNICEF-u. Sale edukacyjne również były przystrojone w niebieskie barwy. Dzieci przygotowały pomponiki i baloniki, z którymi udały się na spacer w pobliżu przedszkola. Maluchy chętnie kolorowały kolorowanki przedstawiające ich prawa, które zostały zaprezentowane na tablicy Małego artysty. We wszystkich grupach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne przez wychowawców oddziału, których celem było zapoznanie z podstawowymi informacjami o prawach dziecka, w szczególności dotyczących tych równości i przeciwdziałania dyskryminacji, wypracowania zachowań wspierających wchodzenie nowych osób do grupy i bezpiecznego bycia w grupie oraz zachęcenie do korzystania ze wsparcia osób dorosłych w razie potrzeby.

W podsumowaniu dnia przedszkolaki obejrzały film „Wszyscy mamy prawa”- który pozwolił utrwalić i zapamiętać przywileje zapisane w Konwencji o prawach dziecka, a następnie zaśpiewały piosenkę „Prawa i obowiązki”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *