REKLAMA

Przyszłość kryptowalut

Ostatnie dziesięciolecia charakteryzowały się gwałtownym rozwojem technologicznym. Pojawienie się nowych środków komunikacji, przetwarzania informacji i łączności było logicznym następstwem globalizacji i dało światu nadzieję na nowe trendy. Nie mogło to ominąć sektora finansowego. W ten sposób otrzymaliśmy karty kredytowe i debetowe zamiast znanych papierowych banknotów oraz różnego rodzaju metody płatności mobilnych. Proces i deweloperzy nie poprzestali na tym i odkryli kryptowaluty. Jedną z pierwszych był bitcoin, stworzony przez Satoshi Nakomoto w 2008 roku. Był to przełomowy moment dla kolejnych lat trendów finansowych. Dziś kryptowaluty stanowią ogromną część aktywów, a ich kapitalizacja rynkowa już dawno przekroczyła poziom 1 biliona dolarów. Potencjał kryptowalut i ich wpływ na sektor bankowy staje się coraz bardziej oczywisty. W tym artykule porozmawiamy o przyszłości kryptowalut i spróbujemy przeanalizować wszystkie perspektywy tego rynku. 

REKLAMA

Zalety

REKLAMA

Kryptowaluty nadal zagrażają tradycyjnym strukturom bankowym i oferują inwestorom świeże, zaawansowane techniki zarządzania oraz potencjalnie rewolucyjne możliwości. Oczywiście wiąże się to również z wyzwaniami, a użytkownicy odczuwają trudności związane z szarymi strefami w zakresie regulacji, zmienności i bezpieczeństwa. Na początek chcielibyśmy przedstawić wszystkie zalety i potencjalne zagrożenia związane z rynkiem kryptowalut. Zdecydowanie mocną stroną jest możliwość bezpośredniego transferu waluty, bez pośredników, jak ma to miejsce w przypadku banków. Wszystkie transfery są zabezpieczone kluczami publicznymi i prywatnymi oraz algorytmami konsensusu, takimi jak Proof of Work lub Proof of Stake. Więcej informacji na temat algorytmów można uzyskać na sprawdzonym portale Cryptonisation. Niskie opłaty również przemawiają na korzyść kryptowalut. Warto również zauważyć, że chociaż sytuacja rynkowa jest bezpośrednio zależna od wartości dolara, inflacja nie deprecjonuje waluty, ponieważ jest ona wprowadzana na rynek ze stałą wartością, a ze względu na ograniczoną dostępność, zwiększony popyt zaostrzy jej wartość, aby nadążyć za rynkiem. Zdecentralizowany charakter kryptowalut uniemożliwia komukolwiek wpływanie na nie i budowanie monopolu. W związku z tym żaden pojedynczy podmiot ani osoba nie może określić jej pułapu lub wartości, dzięki czemu jest ona bezpieczna i stabilna. 

Ryzyko związane z inwestycją w kryptowaluty

Mówiąc o ryzyku, należy wspomnieć o częściowej anonimowości transakcji, co w efekcie narusza ich przejrzystość i jest dobrą okazją dla oszustów do zatarcia śladów bez możliwości prześledzenia wszystkich aspektów. Ze względu na zdecentralizowaną strukturę kryptowaluty trudno jest ją regulować, co skutkuje wysokim poziomem zmienności na rynku. Istnieje również problem skalowalności, jeśli mówimy o kryptowalutach w ogóle. Przyjęcie i formalne wprowadzenie takich walut na rynek mogłoby doprowadzić do znacznych zakłóceń w podaży pieniądza w kraju. Każdy inwestor powinien być również świadomy wątpliwego niekiedy bezpieczeństwa związanego z brakiem idealnego sposobu na zapobieganie awariom technicznym, błędom ludzkim czy włamaniom hakerskim. Każdy inwestor powinien również pamiętać, że kryptowaluty, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, takich jak dolar amerykański, nie są powiązane z gwarancjami rządu lub banku centralnego. Ponadto aktywa w portfelach internetowych nigdy nie będą objęte takim samym poziomem ochrony jak rachunki bankowe czy depozyty.

Prognoza na przyszłość 

Po katastrofalnym końcu 2022 r., ten rok będzie kluczowy dla kryptowalut. Firmy i inwestorzy podnoszą się po krachu FTX, przygotowując się na większą kontrolę i regulacje. Po zapoznaniu się z głównymi mocnymi stronami i zagrożeniami związanymi z branżą kryptowalut, możemy porozmawiać o perspektywach na przyszłość. Kilka organów regulacyjnych już teraz stara się zmniejszyć ryzyko związane z inwestowaniem i obrotem aktywami. Oczekuje się, że kryptowaluty będą miały znaczący wpływ na sektor finansowy w 2023 roku. Od początku stycznia tego roku cena bitcoina wzrosła o 70% i odnowiła swoje lokalne maksimum powyżej 28 tys. USD. W ślad za bitcoinem wzrosła również cena największych altcoinów pod względem kapitalizacji. W jednym z najlepszych scenariuszy na przyszłość, organy regulacyjne na całym świecie mogą połączyć się w globalne ramy krypto-regulacyjne. Aspekty dotyczące branży kryptowalutowej zaczynają przyciągać uwagę, na jaką zasługują, nawet na szczeblu federalnym USA. Administracja prezydenta Bidena zebrała wysoko wykwalifikowany zespół do kierowania procesem regulacji kryptowalut. Trendy te dają nadzieję, że pewnego dnia będziemy mieli stabilny system pracy dla inwestorów, konsumentów, firm kryptowalutowych i tradycyjnych banków. Statystyki pokazują, że wolumen bitcoinów w portfelach inwestorów znacznie wzrósł w ostatnich latach i, co ciekawsze, znacznie przekroczył wolumen monet w portfelach spekulacyjnych traderów. Według ankiety przeprowadzonej przez Bitstamp, 73% inwestorów planuje zwiększyć swoje inwestycje w aktywa kryptograficzne w ciągu najbliższych pięciu lat. Rynek i ekosystem jest dynamiczny, z rosnącym zainteresowaniem i świadomością wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Zwiększa się przejrzystość wśród emitentów i pośredników. Wszystkie te działania mają fundamentalne znaczenie dla ograniczenia manipulacji i wrażliwości kryptowalut na czynniki sytuacyjne i tło informacyjne. Rozwój trendów i technologii pomoże rozwiązać kwestię skalowalności, podatności sieci blockchain na ataki hakerów. Jest prawdopodobne, że wszystkie powyższe czynniki nie tylko pozwolą branży kryptowalut na stopniową poprawę, ale także na osiągnięcie nowego poziomu rozwoju. 

Podsumowanie 

Branża kryptowalut nadal stoi przed pewnymi wyzwaniami, ale mimo to inwestorzy widzą obiecujący sektor na nadchodzące lata ze względu na potencjalne korzyści. Oczekuje się, że kryptowaluty będą nadal odgrywać ważną rolę w sektorze finansowym i technologicznym. Mogą one zasadniczo zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z pieniędzmi i aktywami cyfrowymi. Ważne jest, aby pamiętać, że całe ryzyko związane z inwestowaniem w tym obszarze jest wyłącznie indywidualną odpowiedzialnością. Właściwe zarządzanie ryzykiem i zdolność finansowa dadzą Ci szansę na czerpanie korzyści z inwestowania swoich środków. Przyszłość kryptowalut pozostaje niepewna i opiera się na wielu prognozach, z których każda daje nam czysto subiektywny obraz sytuacji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *