REKLAMA

Radni Gowarczowa za staraniami o prawa miejskie [zdjęcia]

W czwartek 26 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gminy, które może zaznaczyć się na kartach historii gminy Gowarczów. Radni zadecydowali o rozpoczęciu procedury odzyskania praw miejskich dla Gowarczowa.

REKLAMA

Po powitaniu zebranych przez za-ce przewodniczącego Rady Tomasza Młynarczyka oraz podjęciu uchwał związanych z bieżącymi zmianami w tegorocznym budżecie sesję zajął temat możliwości odzyskania przez gminę Gowarczów praw miejskich.

REKLAMA

Gowarczów jako jedna z siedmiu gmin w województwie świętokrzyskim otrzymała prawo do ubiegania się o przywrócenie utraconych praw miejskich. Pozwala na to chociażby zabudowa i plan urbanistyczny centrum jak i bogata historia miejscowości, Jest to propozycja rządowa w związku z ogólnopolskimi obchodami 160-lecia Powstania Styczniowego . Wójt Stanisław Pacocha oraz z-ca Jan Wieruszewski nakreślili z jakimi zmianami może wiązać się przyjęcie praw miejskich. Poza prestiżem Gowarczów jako miasto może się np. ubiegać o dodatkowe środki zewnętrzne na rozwój i infrastrukturę, za czym iść może zwiększenie potencjału inwestycyjnego oraz turystycznego całej gminy. Zmiana statusu pozostawia nadal otwarte możliwości sięgania po dotacje z PROW-u. Co ważne dla wszystkich mieszkańców podatki pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Rada zgodnie podjęła uchwałę zarówno dotyczącą możliwości przywrócenia praw miejskich oraz formy przeprowadzenia konsultacji społecznych. Już w lutym w sołectwach rozpoczną się zebrania z mieszkańcami, na których włodarze odpowiadać będą na pytania a swoje zdanie będzie można wyrazić wypełniając stosowną ankietę.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *