W sobotę tuż przed godziną 16:00 na koneckim cmentarzu rozpoczęły się oficjalne obchody związane z Koneckim Wrześniem 2018. Po godzinie 18:00 zainteresowanie uczestników tego patriotycznego święta regionu przeniosło się do Biblioteki Publicznej gdzie swoją premierę miały dwie nowe pozycje książkowe.
REKLAMAObchody rozpoczęły się od przemarszu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i zaproszonych delegacji pod Pomnik Partyzantów. Tam jako pierwszy głos zabrał konferansjer całej uroczystości wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Opowiadał on o początkach Koneckiego Wrześna w latach 80-tych, kiedy to kombatanci w konspiracji spotykali się by wspominać czasy walki podczas II Wojny Światowej i wielu swoich poległych kolegów.
–„Już po raz 28 konecki samorząd jest współorganizatorem lokalnego święta Armii Krajowej i pamięci poległych. Nie sposób nie wspomnieć również, że w dniu dzisiejszym wracamy pamięcią do wydarzeń Września 1939 roku. Wybuchu najstraszniejszej z wojen – II Wojny Światowej, ale również bohaterstwa naszych żołnierzy, które przyniosły im boje między innymi pod Lipą, Rudą Maleniecką i Kazanowem.” – mówił Krzysztof Jasiński.
REKLAMANastępnie przywitał on przybyłych gości wśród których znaleźli się: wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek, poseł Anna Krupka, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, przedstawiciele Wojska Polskiego: major Arkadiusz Radziszewski, pułkownik Jarosław Montak, wicestarosta konecki Andrzej Lenart i członkini zarządu powiatu koneckiego Dorota Duda, a także radni powiatowi, radni gminy Końskie, przedstawiciele stowarzyszeń, związków i partii politycznych, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy Końskich. Przede wszystkim jednak honorowymi gośćmi wydarzenia byli kombatanci, których niestety z roku na rok jest coraz mniej.
Krótką modlitwę za wszystkich walczących za nasz region i poległych na Konecczyźnie odmówił ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Potem przyszedł czas na okolicznościowe przemowy, a głos zabrali między innymi: burmistrz Krzysztof Obratański, poseł Anna Krupka, wiceminister Sebastian Chwałek, wicemarszałek Jan Maćkowiak, wojewoda Wojtyszek oraz wicestarosta Lenart.
–„Tegoroczne obchody Koneckiego Września zbiegły się z okrągłymi rocznicami: setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 75 rocznicy skoku Robota na Końskie. Jest rzeczą charakterystyczną dla Polski i Polaków, że historia służy nam do identyfikacji czasów współczesnych. Kiedy sto lat temu Polska odzyskała niepodległość przez całe 20-lecie Międzywojenne trwały spory o to komu w większym stopniu je zawdzięczamy. Trzeba było dziesiątków lat by uznać, że Polska Niepodległość nie była dziełem jednej osoby, jednego ugrupowania, jednej myśli, że współnota działania dała nam niepodległość.” – mówił burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.
–„To bardzo ważne wydarzenie w Końskich i obserwuje to z dużym podziwem, bo to jest wydarzenie, które buduje wspólnotę, buduje wspólnotę wokół tych najważniejszych wartości, wokół patriotyzmu i uświadamia nam dobitnie, że warto być Polakiem.” – przemawiała poseł Anna Krupka.
–„Szacowni weterani. Spotykamy się w dniu dzisiejszym, tak jak od wielu lat pod pomnikiem, który ma być symbolem pamięci, walki i bohaterstwa. Władze samorządowe od 90 roku są organizatorami tej uroczystości. Przed chwilą uwagę na pewną sprawę zwrócił mi sam Pan burmistrz: Was jest coraz mniej. Jednak pamięć Waszych czynów musi przeżyć jeszcze wiele pokoleń. Jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze męstwo, że we wrześniu w Kampanii Wrześniowej jak i przec pięć lat wojny dawaliście świadectwo męstwa i niezłomności.” – mówił wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.
–„Jako matka, nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły i samorządowie wiem, że to do nas dorosłych, rodziców, nauczycieli, samorządowców należy to by pokazywać młodemu pokoleniu jak żyć, jak wspominać o przeszłości, o tych trudnych chwilach naszej historii, ale też pokazywać jej wielkość i sławę. Tak by dziś my, a jutro nasze dzieci i wnuki poniosły wielkość naszej ojczyzny w przyszłość.” – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
–„Dzisiaj chciałbym szczególnie zwrócić się do mieszkańców Końskich. Chciałbym Państwu powiedzieć, że to wielki zaszczyt, wielki honor być potomkiem i mieszkańcem ziemi, która wydała tylu bohaterów. Ziemi, która wydała bohaterów walczących nie tylko na Ziemi Koneckiej, ale i na wielu frontach w całej Polsce.” – zaznaczał Jan Maćkowiak, wicemiarszałek województwa świętokrzyskiego.
–„Stając co roku w tym miejscu staje z drżeniem serca i na miękkich nogach, bo przemawiać w tym miejscu to tak jak przemawiać w sakrum. Historia nekropolii koneckiej, tak jak ziemi koneckiej mogłaby obdarzyć całą historie Polski, bo ona integralnie się wiąże z tą historią Polski. Wiele tu padło słów na temat podtrzymywania tradycji. Patrząc na szanownych kombatantów myślę, że tym czymś co ich ukształtowało to była na pewno rodzina i szkoła. Tak sobie pomyślałem i może to jest tylko prywata, ale kontynuowanie tej tradycji i pamięci idzie ciągle na nowe generacje. Stąd symbolicznie uosabia to obecność nie tylko oczywiście tych dwóch osób, al wszystkich Państwa, jednak zwłaszcza absolwentów najstarszej szkoły koneckiej, z którą jestem związany i myślę tu o dr Marku Jedynaku i ministrze Chwałku. A odnosząc się do tego co było można skwitować jednym zdaniem: Musimy trwać, musimy pamiętać, chwała bohaterom!”
Następnie wspominano zmarłych ostatnio kombatantów związanych z ziemią konecką, a ich pamięć uczczono minutą ciszy. Wśród wspominanych znalazł się major Franciszek Telecki, który odszedł w kwietniu 2017 roku. Jego córki: Urszula Trzeszczkowska i Krystyna Koronkiewicz podczas uroczystości przekazały władzom gminnym pamiątki po swoim ojcu – między innymi mundur oraz liczne odznaczenia.
Kolejnym punktem programu był Apel Pamięci odczytany przez reprezentantkę Wojska Polskiego. Po nim żołnierze w hołdzie poległym oddali salwę honorową. Następnie przyszedł czas na złożenie zniczy oraz wieńców. W różnych miejscach pamięci koneckiego cmentarza złożyli je radni gminni, na Aleję Katyńską udali się członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie. Natomiast pod Pomnikiem Partyzantów te symbole pamięci złożyły następujące delegacje: gminy Końskie z burmistrzem Obratańskim na czele, starostwa powiatowego z wicestarostą Lenartem, przedstawiciele wojska, harcerze, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w towarzystwie szefa Prawa i Sprawiedliwości ze Skarżyska-Kamiennej Marcina Piętaka oraz Kamila Kubickiego z koneckiego PiS, delegacja Nadleśnictwa Barycz z Piotrem Słoką, członkowie Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z jego prezesem Andrzejem Nieszpaurem na czele, liczni przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, parti politycznych oraz delegacje uczniów i nauczycieli.
Oficjalne uroczystości uświetniła część artystyczna. Podczas niej podziwialiśmy między innymi recytacje w wykonaniu Krzysia Kowalczyka ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli i aktora Teatru Narodowego w Krakowie Bogdana Brzyskiego. Dla przybyłych zaśpiewali: Marek Werens, Ala Woldańska, Aneta Karbownik i Paulina Karbownik. Na gitarze przygrywał Roman Cieślak, a na akordeonie Sylwester Karbownik i Adrian Młynarczyk.
Tuż przed godziną 18:00 na otwarcie wystawy poświęconej kapralowi Władysławowi Dudzikowi zaprosił regionalista Marek Kozerawki. Kapral Dudzik był uczestnikiem Bitew o Tobruk i Monte Cassino. Potem swoje oficjalne premiery miały dwie książki wydawnictwa Arslibris: „Powiat konecki w przygotowaniach obronnych
państwa w latach 1921-1939” dr Tadeusza Banaszka oraz „Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej. Kurier Jan Ciaś „Kula” Mariana Wikiery. O tych pozycjach opowiadali sami autorzy. Gościem biblioteki w sobotę był także 94-letni pułkownik Tadeusz Barański „Tatar”. To partyzant i absolwent koneckiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, czyli obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Pułkownikowi odśpiewano gromkie sto lat, a później wygłosił on przemowę podkreślającą ogromną rolę uczniów Gimnazjum w walce o wolne Końskie. Do wydarzeń bibliotecznych na Koneckim Wrześniu powrócimy w osobnym materiale wideo.
W niedzielę czekają nas kolejne wydarzenia związane z Koneckim Wrześniem. O godzinie 9:30 będzie miała miejsce uroczysta msza święta polowa przy Kolegiacie św. Mikołaja oraz występ zespołu Pasja i aktora Jarosława Rabendy, a o 17:00 w parku koncert da Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Zdjęcia (Paulina Adamczyk):
[…] W sobotę odbyły się uroczystości związane z Koneckim WrześniemPiechurzy pokonali stukilometrową trasę po KonecczyźnieKońskie: Wrócił temat drugiej nitki obwodnicyWybory samorządowe 2018: Publikujemy jakie komitety powstały w powiecie koneckimTworzymy mapę dziurawych dróg w powiecie koneckim […]
[…] jakie komitety powstały w powiecie koneckimTworzymy mapę dziurawych dróg w powiecie koneckimW sobotę odbyły się uroczystości związane z Koneckim WrześniemNiespodziewana porażka Neptuna i remis Partyzanta w IV LidzeKońskie: Wrócił temat drugiej nitki […]