REKLAMA

Relacja wideo: Sobotnie uroczystości Koneckiego Września 2018

W sobotę tuż przed godziną 16:00 na koneckim cmentarzu rozpoczęły się oficjalne obchody związane z Koneckim Wrześniem 2018. Po godzinie 18:00 zainteresowanie uczestników tego patriotycznego święta regionu przeniosło się do Biblioteki Publicznej gdzie swoją premierę miały dwie nowe pozycje książkowe.

REKLAMA

Obchody rozpoczęły się od przemarszu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i zaproszonych delegacji pod Pomnik Partyzantów. Tam jako pierwszy głos zabrał konferansjer całej uroczystości wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Opowiadał on o początkach Koneckiego Wrześna w latach 80-tych, kiedy to kombatanci w konspiracji spotykali się by wspominać czasy walki podczas II Wojny Światowej i wielu swoich poległych kolegów.

„Już po raz 28 konecki samorząd jest współorganizatorem lokalnego święta Armii Krajowej i pamięci poległych. Nie sposób nie wspomnieć również, że w dniu dzisiejszym wracamy pamięcią do wydarzeń Września 1939 roku. Wybuchu najstraszniejszej z wojen – II Wojny Światowej, ale również bohaterstwa naszych żołnierzy, które przyniosły im boje między innymi pod Lipą, Rudą Maleniecką i Kazanowem.” – mówił Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

Następnie przywitał on przybyłych gości wśród których znaleźli się: wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek, poseł Anna Krupka,  wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, przedstawiciele Wojska Polskiego: major Arkadiusz Radziszewski, pułkownik Jarosław Montak, wicestarosta konecki Andrzej Lenart i członkini zarządu powiatu koneckiego Dorota Duda, a także radni powiatowi, radni gminy Końskie, przedstawiciele stowarzyszeń, związków i partii politycznych, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy Końskich. Przede wszystkim jednak honorowymi gośćmi wydarzenia byli kombatanci, których niestety z roku na rok jest coraz mniej.

Krótką modlitwę za wszystkich walczących za nasz region i poległych na Konecczyźnie odmówił ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Potem przyszedł czas na okolicznościowe przemowy, a głos zabrali między innymi: burmistrz Krzysztof Obratański, poseł Anna Krupka, wiceminister Sebastian Chwałek, wicemarszałek Jan Maćkowiak, wojewoda Wojtyszek oraz wicestarosta Lenart.

„Tegoroczne obchody Koneckiego Września zbiegły się z okrągłymi rocznicami: setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 75 rocznicy skoku Robota na Końskie. Jest rzeczą charakterystyczną dla Polski i Polaków, że historia służy nam do identyfikacji czasów współczesnych. Kiedy sto lat temu Polska odzyskała niepodległość przez całe 20-lecie Międzywojenne trwały spory o to komu w większym stopniu je zawdzięczamy. Trzeba było dziesiątków lat by uznać, że Polska Niepodległość nie była dziełem jednej osoby, jednego ugrupowania, jednej myśli, że współnota działania dała nam niepodległość.” – mówił burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

„To bardzo ważne wydarzenie w Końskich i obserwuje to z dużym podziwem, bo to jest wydarzenie, które buduje wspólnotę, buduje wspólnotę wokół tych najważniejszych wartości, wokół patriotyzmu i uświadamia nam dobitnie, że warto być Polakiem.” – przemawiała poseł Anna Krupka.

„Szacowni weterani. Spotykamy się w dniu dzisiejszym, tak jak od wielu lat pod pomnikiem, który ma być symbolem pamięci, walki i bohaterstwa. Władze samorządowe od 90 roku są organizatorami tej uroczystości. Przed chwilą uwagę na pewną sprawę zwrócił mi sam Pan burmistrz: Was jest coraz mniej. Jednak pamięć Waszych czynów musi przeżyć jeszcze wiele pokoleń. Jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze męstwo, że we wrześniu w Kampanii Wrześniowej jak i przec pięć lat wojny dawaliście świadectwo męstwa i niezłomności.” – mówił wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.

„Jako matka, nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły i samorządowie wiem, że to do nas dorosłych, rodziców, nauczycieli, samorządowców należy to by pokazywać młodemu pokoleniu jak żyć, jak wspominać o przeszłości, o tych trudnych chwilach naszej historii, ale też pokazywać jej wielkość i sławę. Tak by dziś my, a jutro nasze dzieci i wnuki poniosły wielkość naszej ojczyzny w przyszłość.” – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

„Dzisiaj chciałbym szczególnie zwrócić się do mieszkańców Końskich. Chciałbym Państwu powiedzieć, że to wielki zaszczyt, wielki honor być potomkiem i mieszkańcem ziemi, która wydała tylu bohaterów. Ziemi, która wydała bohaterów walczących nie tylko na Ziemi Koneckiej, ale i na wielu frontach w całej Polsce.” – zaznaczał Jan Maćkowiak, wicemiarszałek województwa świętokrzyskiego.

„Stając co roku w tym miejscu staje z drżeniem serca i na miękkich nogach, bo przemawiać w tym miejscu to tak jak przemawiać w sakrum. Historia nekropolii koneckiej, tak jak ziemi koneckiej mogłaby obdarzyć całą historie Polski, bo ona integralnie się wiąże z tą historią Polski. Wiele tu padło słów na temat podtrzymywania tradycji. Patrząc na szanownych kombatantów myślę, że tym czymś co ich ukształtowało to była na pewno rodzina i szkoła. Tak sobie pomyślałem i może to jest tylko prywata, ale kontynuowanie tej tradycji i pamięci idzie ciągle na nowe generacje. Stąd symbolicznie uosabia to obecność nie tylko oczywiście tych dwóch osób, al wszystkich Państwa, jednak zwłaszcza absolwentów najstarszej szkoły koneckiej, z którą jestem związany i myślę tu o dr Marku Jedynaku i ministrze Chwałku. A odnosząc się do tego co było można skwitować jednym zdaniem: Musimy trwać, musimy pamiętać, chwała bohaterom!” 

Następnie wspominano zmarłych ostatnio kombatantów związanych z ziemią konecką, a ich pamięć uczczono minutą ciszy. Wśród wspominanych znalazł się major Franciszek Telecki, który odszedł w kwietniu 2017 roku. Jego córki: Urszula Trzeszczkowska i Krystyna Koronkiewicz podczas uroczystości przekazały władzom gminnym pamiątki po swoim ojcu – między innymi mundur oraz liczne odznaczenia.

Córki zmarłego majora Teleckiego: Urszula Trzeszczkowska i Krystyna Koronkiewicz podczas uroczystości przekazały władzom gminnym pamiątki po swoim ojcu

Kolejnym punktem programu był Apel Pamięci odczytany przez reprezentantkę Wojska Polskiego. Po nim żołnierze w hołdzie poległym oddali salwę honorową. Następnie przyszedł czas na złożenie zniczy oraz wieńców. W różnych miejscach pamięci koneckiego cmentarza złożyli je radni gminni, na Aleję Katyńską udali się członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie. Natomiast pod Pomnikiem Partyzantów te symbole pamięci złożyły następujące delegacje: gminy Końskie z burmistrzem Obratańskim na czele, starostwa powiatowego z wicestarostą Lenartem, przedstawiciele wojska, harcerze, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w towarzystwie szefa Prawa i Sprawiedliwości ze Skarżyska-Kamiennej Marcina Piętaka oraz Kamila Kubickiego z koneckiego PiS, delegacja Nadleśnictwa Barycz z Piotrem Słoką, członkowie Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z jego prezesem Andrzejem Nieszpaurem na czele, liczni przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, parti politycznych oraz delegacje uczniów i nauczycieli.

Oficjalne uroczystości uświetniła część artystyczna. Podczas niej podziwialiśmy między innymi recytacje w wykonaniu Krzysia Kowalczyka ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli i aktora Teatru Narodowego w Krakowie Bogdana Brzyskiego. Dla przybyłych zaśpiewali: Marek Werens, Ala Woldańska, Aneta Karbownik i Paulina Karbownik. Na gitarze przygrywał Roman Cieślak, a na akordeonie Sylwester Karbownik i Adrian Młynarczyk.

Tuż przed godziną 18:00 na otwarcie wystawy poświęconej kapralowi Władysławowi Dudzikowi zaprosił regionalista Marek Kozerawki. Kapral Dudzik był uczestnikiem Bitew o Tobruk i Monte Cassino. Potem swoje oficjalne premiery miały dwie książki wydawnictwa Arslibris: „Powiat konecki w przygotowaniach obronnych
państwa w latach 1921-1939”  dr Tadeusza Banaszka oraz „Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej. Kurier Jan Ciaś „Kula” Mariana Wikiery. O tych pozycjach opowiadali sami autorzy. Gościem biblioteki w sobotę był także 94-letni pułkownik Tadeusz Barański „Tatar”. To partyzant i absolwent koneckiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, czyli obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Pułkownikowi odśpiewano gromkie sto lat, a później wygłosił on przemowę podkreślającą ogromną rolę uczniów Gimnazjum w walce o wolne Końskie.   Do wydarzeń bibliotecznych na Koneckim Wrześniu powrócimy w osobnym materiale wideo.

W niedzielę czekają nas kolejne wydarzenia związane z Koneckim Wrześniem. O godzinie 9:30 będzie miała miejsce uroczysta msza święta polowa przy Kolegiacie św. Mikołaja oraz występ zespołu Pasja i aktora Jarosława Rabendy, a o 17:00 w parku koncert da Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA


2 thoughts on “Relacja wideo: Sobotnie uroczystości Koneckiego Września 2018

  1. […] W sobotę odbyły się uroczystości związane z Koneckim WrześniemPiechurzy pokonali stukilometrową trasę po KonecczyźnieKońskie: Wrócił temat drugiej nitki obwodnicyWybory samorządowe 2018: Publikujemy jakie komitety powstały w powiecie koneckimTworzymy mapę dziurawych dróg w powiecie koneckim […]

  2. […] jakie komitety powstały w powiecie koneckimTworzymy mapę dziurawych dróg w powiecie koneckimW sobotę odbyły się uroczystości związane z Koneckim WrześniemNiespodziewana porażka Neptuna i remis Partyzanta w IV LidzeKońskie: Wrócił temat drugiej nitki […]

Dodaj komentarz