REKLAMA

Relacja wideo – Dożynki Wojewódzkie 2016! [wideo, zdjęcia]

Dożynki Wojewódzkie po raz pierwszy zagościły w Końskich. Miasto odwiedzili więc hodowcy i producenci z całego regionu Świętokrzyskiego. Podziwiać można było także mnóstwo maszyn rolniczych.

REKLAMA

„To ważne wydarzenie w historii Końskich bo tak naprawdę po raz pierwszy gościmy dożynki w wymiarze wojewódzkim. Mają one niezwykły charakter, bo olbrzymia ilość wystawców, gości z terenu województwa, ale również i z Polski, bo są wystawcy płodów rolnych, sprzętu rolniczego. Cieszymy się, że możemy być współorganizatorem tych, a szczególnie jest to ważne biorąc pod uwagę również i promocję naszego miasta i naszej gminy.”  – powiedział nam jeden z gospodarzy tej imprezy, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.

Kolorowe, rolnicze święto rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11.30 pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich. Stamtąd wyruszyła  parada, na której czele znalazły się bryczka ze starostami dożynek Joanną Woch z Wólki Wojnowskiej oraz Michałem Matuszczykiem z Pilczycy, towarzyszył im marszałek województwa Adam Jarubas. W kolejnym konnym wozie podróżowali gospodarze dnia, czyli starosta konecki Bogdan Soboń i burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Dożynkowy korowód dotarł do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odbyła się msza święta, którą odprawił ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Tam również poświęcono wieńce. Następnie rolnicy przeszli do Parku Miejskiego, gdzie ich oraz zaproszonych gości przywitali starosta Soboń i burmistrz Obratański.

REKLAMA

Następnie było wszystko to czego na dożynkach nie może zabraknąć, czyli dzielenie chleba z tegorocznej mąki, prezentacje owoców ze świętokrzyskich sadów, a także obśpiewywanie i obtańcowywanie wieńców, które przygotowali przedstawiciele wszystkich powiatów, za wyjątkiem powiatu skarżyskiego. Najpiękniejszym był oczywiście wieniec z powiatu koneckiego przygotowany przez zespół ludowy Bębnowianki. Równie pięknym był wieniec miasta Końskie upleciony przez Korniczanki. Nie wiedzieć jednak czemu specjalne jury zadecydowało, że trzecie miejsce zajmie wieniec powiatu ostrowieckiego, drugie ten z powiatu staszowskiego, a zwycięży wieniec z powiatu kieleckiego. Warto dodać, że wygrane rolnicze dzieło pojedzie na Dożynki Prezydenckie, które w tym roku organizowane są w Spale.

Dożynki wojewódzkie w Końskich 2016 139

Marszałek województwa Adam Jarubas porwał do tańca starościnę dożynek Joannę Woch, a starosta dożynek Michał Matuszczyk wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek.

Oprócz wyborów wieńca organizatorzy rozstrzygnęli też kilka innych konkursów, a zasłużonym rolnikom wręczono honorowe medale. Na placu wokół sceny wiele spośród powiatów wystawiło swoje namioty, w których obejrzeć i spróbować można było tego co na danym terenie jest najlepsze. Namiot powiatu koneckiego przyciągnął przede wszystkim pysznymi preclami, a dosyć dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa zdjęć wykonanych na Konecczyźnie. Trzeba jasno powiedzieć to była bardzo udana i radosna impreza. -„W moim odczuciu to jedne z najbardziej udanych Dożynek Wojewódzkich, w których uczestniczyłem. To są już 10 moje, a 16 w ogóle wojewódzkie dożynki. Wyjątkowe otoczenie koneckiego parku, duża dawka cienia, która przy tym upale pełniła bardzo ważną rolę. Gospodarze mogą być dumni, a ja cieszę się, że mogliśmy się pokłonić i podziękować rolnikom za ich ciężką pracę.” – zapewniał Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym dożynkom 2016 był Piknik Wieprzowy stworzony przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą. To właśnie przy nim ustawiały się najdłuższe kolejki. Nic dziwnego, bo przy namiocie pikniku spróbować można było przepysznych kabanosów, czy kiełbasek z grilla.

W niedzielę padło także wiele ważnych słów o rolnictwie. Poseł Adam Cyrański z Nowoczesnej podkreślał, że ekipa obecnie rządząca wbrew temu co mówi wcale nie robi rolnikowi dobrze. –„Musimy się upominać o grupy zawodowe, które mimo wszystko są w tym momencie w gorszej sytuacji. Chodzi mi o ustawę o obrocie ziemią, bo ograniczenie obrotu ziemią spowodowały dla rolników ich przeszacowanie i obniżenie jej wartości, a jeżeli niektórzy brali kredyty pod zakup maszyn to może się zdarzyć, że niektóre banki mogą wypowiedzieć im umowy ze względu na brak zabezpieczenia.”  – powiedział nam poseł Cyrański.

Zagrożenia w związku z obrotem ziemią nie widzi za to Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Podkreśla ona natomiast jak bardzo program 500 + odciążył skromne budżety wielu rolniczych rodzin. –„Musimy otworzyć się na rynki zewnętrzne, rynki chińskie, poszukujemy tych rynków by to co rolnik wytworzy mógł sprzedać i za to żyć. Jestem wdzięczna rolnikom za to, że dbają o świętokrzyskie uprawy, o to by pola nie świeciły pustkami, ale jeszcze dużo należy zrobić. Myślę, że rząd dużo pracuje by kondycja rolnictwa była lepsza, a 11 miliardów złotych, które z programu 500 + wpłynie do kieszeni polskiego rolnika dla dzieci będzie dużym wsparciem dla polskiej rodziny, świętokrzyskiej rodziny mieszkającej na wsi.” – powiedziała nam Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

Po części oficjalnej odbyło się mnóstwo prezentacji artystycznych gmin i powiatów. Nie zabrakło zatem ludowych tańców i śpiewów. Ze strony gospodarzy na scenie w parku wystąpili znani i lubiani: wokalista Piotra Salata oraz Marek Werens z zespołem „Sufler” coverującym przeboje Budki Suflera.

Dożynki wojewódzkie w Końskich 2016 143

Burmistrz Krzysztof Obratański pozuje przy koneckim wieńcu

Zdjęcia: (P. Adamczyk, A. Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz