Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” na rodziców i dzieci czekają podcasty, filmiki, quiz oraz propozycje zabaw edukacyjnych, które pomogą w nauce dobrych nawyków higienicznych, żywieniowych, a nawet społecznych wśród najmłodszych. Relacje z rówieśnikami, zdrowe drugie śniadanie, odpowiednia higiena poza domem – to tylko kilka przykładów poruszanych tematów. Wszystkie materiały zostały opracowane we współpracy z ekspertami.
Za nami etap kompletowania wyprawki. Na stronie programu „Rossnę! z dobrymi nawykami” nasi eksperci doradzali w co wyposażyć szkolny tornister czy przedszkolny worek. Wraz z pierwszym dzwonkiem przyszedł czas na realizację kolejnego zadania, a jest nim wyrabianie wśród najmłodszych dobrych nawyków – higienicznych, żywieniowych, społecznych czy ekologicznych. We współpracy z psychologiem, lekarzem, dietetykiem i… mamami przygotowaliśmy propozycje materiałów audiowizualnych dla dzieci, rodziców oraz wychowawców przedszkolnych czy nauczycieli.
REKLAMA– W ramach edukacyjnego aspektu programu Rossnę! uwzględniamy przede wszystkim te tematy, które szczególnie interesują rodziców. Sprawdzamy czego szukają w internecie, o co pytają, jakie mają dylematy i w oparciu o te informacje zapraszamy do współpracy uznane autorytety. Stąd w naszym zaprzyjaźnionym gronie dietetycy, lekarze, pedagodzy, psycholodzy czy ekoedukatorzy. Wielu z nich ma swoje kanały w social mediach, więc to często dobrze znane twarze. Zależało nam również na tym, by nasi eksperci mieli – oprócz wiedzy naukowej – własne, rodzicielskie doświadczenia, dzięki którym potrafią zderzyć teorię z codzienną praktyką – mówi Anna Tomczak, Kierownik Sekcji Programu Rossnę!
Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” można znaleźć, na przykład, podcasty przygotowane przez autorkę bloga „Mamologia” – Olę Iwacz – mamę i psycholożkę dziecięcą. We wrześniu Ola wraz z nauczycielką Katarzyną Łukaszczyk nagrały dwa odcinki dotyczące funkcjonowania przedszkoli i szkół w kontekście dbania o higienę oraz wspierania relacji nawiązywanych przez dzieci. Podcasty są dostępne na stronie Rossnę, na kanale Rossnę na You Tube, w serwisach streamingowych takich jak Spotify, Google Podcasts czy Apple Podcasts, jako podcast Rodzice, Rossnę!
Dla tych, którzy chętniej oglądają niż słuchają, są filmiki, w których Ola Iwacz rozmawia z dziećmi o tym co tak naprawdę sądzą o zdrowym jedzeniu i o myciu rąk. Gościem specjalnym odcinka o zdrowym jedzeniu jest dietetyczka Aneta Łańcuchowska, która wraz z maluchami przygotowuje pełne witamin przekąski, natomiast w odcinku o myciu rąk lekarka Róża Hajkuś pokazuje jak w domowych warunkach przeprowadzić eksperyment pokazujący jak działa mydło. Filmików, podcastów adresowanych do rodziców czy bajek i piosenek dla dzieci jest znacznie więcej. Są one dostępne na kanale Rossnę! na YouTube, który obecnie ma już blisko 16 tys. subskrybentów.
Dodatkowo, na stronie „Rossnę! z dobrymi nawykami” rodzice mogą rozwiązać quiz i sprawdzić swoją wiedzę na temat higieny i zdrowia. Pytania bywają podchwytliwe, ale warto chwilę pogłówkować, bo za prawidłowe odpowiedzi na minimum 5 z 10 pytań można sobie wybrać nagrodę w postaci fiszki z propozycją wspólnej zabawy z dzieckiem. Fiszka to nie tylko instrukcja jak się bawić, ale także informacje, co dana aktywność wnosi i jakie kompetencje rozwija. Zabawy zostały opracowane przez Sylwię Szczycińską – autorkę bloga „Kreatywne Macierzyństwo”, która jednocześnie jest nauczycielką wczesnoszkolną i przedszkolną, pedagogiem specjalnym, a przede wszystkim mamą trójki dzieci.
Na październik przygotowaliśmy kolejne niespodzianki. Rusza trzecia już edycja Czyściochowej Akademii, pojawią się nowe filmiki. Dodatkowo, w związku z przypadającym na 15 października Światowego Dnia Mycia Rąk, na uczestników programu Rossnę!, a właściwie ich pociechy, czekają upominki w postaci książeczki „Czyściochowe Zabawy”. By je otrzymać, wystarczy zrobić zakupy w jednej z naszych stacjonarnych drogerii.
„Rossnę! z dobrymi nawykami”: klik
Kanał Rossnę! na You Tube: klik
Podcasty Rodzice, Rossnę! na Spotify: klik
Podcasty Rodzice, Rossnę! na Apple Podcasts: klik
Podcasty Rodzice, Rossnę! na Google: klik
To rodzice mają dziecku „wyposażać tornister”?