REKLAMA

Marszałek z wizytą w gospodarstwie rybackim i domu seniora [wideo, zdjęcia]

W czwartek do gminy Ruda Maleniecka z gospodarską wizytą przybył Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Celem były odwiedziny w miejscach stworzonych dzięki funduszom europejskim. 

REKLAMA

Pierwszy przystanek włodarza województwa miał miejsce w Izbie Pamięci im. prof. Franciszka Staffa w Rudzie Malenieckiej. Miejscu poświęconemu rybackim tradycjom tej gminy oraz osobie Franciszka Staffa, który w Rudzie Malenieckiej zorganizował rybacką stację doświadczalną –„Jesteśmy w Państwowym Gospodarstwie Rybackim z tradycją ponad stuletnią. Tutaj jest ciekawa ekspozycja, która zobrazowała nam jak hodowano ryby, jak je pielęgnowano i w jaki sposób ta gospodarka wodna funkcjonowała i funkcjonuje tu obecnie” – mówił nam marszałek Bętkowski.

Andrzejowi Bętkowskiemu towarzyszyli także przedstawiciele lokalnej władzy: wicestarosta konecki Wiesław Skowron oraz wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca. Był z nim również członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

REKLAMA

Dla marszałka najważniejszym punktem wizyty była Lipa, gdzie ze środków przyznanych przez jego jednostkę, ale pochodzących z Unii Europejskiej w ostatnich tygodniach zorganizowano klub seniora –„Powstaje ich coraz więcej. Można powiedzieć, że w województwie każda gmina ma taki jeden klub, a w niektórych jest ich więcej. Tutaj ten projekt ze środków kwotą około 900 tysięcy złotych. Wiem, że około 90 w seniorskim wieku będzie z tego korzystało. To jest potrzebne. Społeczeństwo się starzeje, wiek życia się wydłuża i ludzie poza aktywnością zawodową też szukają swojego miejsca” – tłumaczył nam Andrzej Bętkowski.

O klubie seniora w Lipie kilka dni temu więcej opowiedział nam wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca –„Pomysł pojawił się jeszcze w ubiegłym roku w okresie jesieni. Zamierzaliśmy przeprowadzić remont budynku i oczekiwaliśmy na ogłoszenie naboru na tego typu działania. Początkiem tego roku Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na utworzenie Klubu Seniora. Skorzystaliśmy z naboru, wniosek przeszedł z sukcesem, podpisaliśmy umowę i cała realizacja działalności klubu rozpoczęła się od 1 sierpnia bieżącego roku. W ramach całego projektu dokonaliśmy remontu obiektu na parterze. Budynek został doposażony w sprzęt, wykonaliśmy remont kuchni, którą też wyposażyliśmy. Trwają cały czas też zajęcia tematyczne” – opowiadał włodarz gminy.

Wspomniane aktywności to między innymi zajęcia fitness, kulinarne, plastyczne, czy florystyczne. W planach są spotkania profilaktyczne, z lekarzami, policjantami czy rehabilitantami. Do klubu seniora w Lipie wciąż można dołączać.

Podczas pobytu na terenie gminy Ruda Maleniecka Andrzej Bętkowski odwiedził także pomnik poświęcony żołnierzom, którzy bronili miejscowości przed niemieckimi siłami we wrześniu 1939 roku. Włodarze przy miejscu pamięci złożyli znicze oraz kwiaty.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *