Dziś rozpoczęły się Świętokrzyskie Matury Próbne w szkołach ponadpodstawowych w powiecie koneckim. Tradycyjnie pierwszym przedmiotem, z którego egzamin pisali maturzyści był język polski. Udaliśmy się do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, by pozyskać informacje na temat arkusza próbnej matury, z którym dziś zmagali się uczniowie.
REKLAMAO tym, z czym na próbnej maturze mierzyli się uczniowie opowiada Grażyna Stolarska-Dukat, nauczycielka języka polskiego w II LO w Końskich –„Dwa tematy do wyboru. Pierwszy temat nawiązywał do powieści Gombrowicza, natomiast drugi – interpretacja Pieśni XIX Jana Kochanowskiego […] Uczniowie mieli wykonać rozprawkę interpretacyjną w odniesieniu do pieśni, natomiast pierwszy temat to rozprawka problemowa. Mieli zastanowić się nad tezą dotyczącą problemów człowieka wchodzącego w dorosłość” – opowiadała nam Grażyna Stolarska-Dukat.
A o tym, co znalazło się w arkuszu opowiedziała nam także Karolina, uczennica II LO w Końskich –„Był do wyboru wiersz albo temat o dojrzewaniu, dorastaniu – co sprawia największe problemy młodym, dorastającym ludziom. Myślę, że temat rozprawki był bardzo fajny. Teksty do czytania ze zrozumieniem były o aktualnych tematach, ponieważ były o problemach klimatycznych” – mówiła nam Karolina.
REKLAMACo mogło sprawić uczniom największe problemy? Zapytaliśmy o to polonistkę z II LO –„Wydaje mi się, że uczniom największe problemy mogło sprawić czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie mogli mieć problem z objaśnianiem sensu metaforycznego zdań i ze słowotwórstwem. Słowotwórstwo to treści nauczania, które realizowane są w gimnazjum. Uczniowie wiedzą, że powinni je sobie przypomnieć, ale w praktyce różnie to wygląda. Natomiast jeśli chodzi o wypracowanie – wydaje mi się, że tekst z „Ferdydurke” mógł nastręczyć kłopotów, ponieważ jest to powieść groteskowa i podejrzewam znając moich uczniów, że mogli mieć problem z postawieniem tezy […] Opinie są zróżnicowane – jedni uważają, że temat był prosty, czytanie ze zrozumieniem nie nastręczyło kłopotów. Inni mówią, że jednak poprzednia, próbna matura była łatwiejsza. Trudno tutaj podać jakieś jednostronne rozstrzygnięcie” – tłumaczyła nam Grażyna Stolarska-Dukat.
A jak poszło uczennicy, z którą rozmawialiśmy? Czy obawia się egzaminu właściwego, do którego podejdzie w maju? –„Myślę, że poszło mi dobrze. Temat wypracowania był fajny […] Mam nadzieję, że właściwy egzamin maturalny nie będzie trudniejszy, ponieważ ten dzisiejszy był bardzo przyjemny” – dodaje Karolina.
–„Wydaje mi się, że w maju uczniowie będą mieli łatwiejszą maturę, chociażby z tego względu, że teza będzie zasugerowana w temacie, nie tak jak w przypadku tej próbnej matury. Życzyłabym im tego, także bądźmy dobrej myśli” – dodaje polonistka.
Warto dodać, że arkusze z języka polskiego i matematyki przygotowują doradcy metodyczni i egzaminatorzy z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
W tym roku organizatorami Świętokrzyskiej Matury Próbnej byli m. in.: wydawca jednego z lokalnych dzienników grupa Polska Press Sp. z o.o., Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych, Urząd Miasta w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
11. Świętokrzyską Maturę Próbną objęli patronatem i wsparcia udzielili między innymi: Urząd Marszałkowski, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz starosta konecki Grzegorz Piec.
Już jutro uczniowie ze szkół ponadpodstawowych będą zmagać się z matematyką, a pojutrze napiszą próbny egzamin z języka obcego.