REKLAMA

Senior Wigor – innowacyjny projekt rusza w Pilczycy [wideo, zdjęcia]

Tak wielkie inwestycje rzadko zdarzają się w małych gminach. Program „Senior Wigor” to niewątpliwy sukces gminy Słupia Konecka. We wtorek oficjalnie otworzono dom dziennego pobytu dla seniorów w Pilczycy.

REKLAMA

Zaledwie 5. gmin z Województwa Świętokrzyskiego i nieco ponad 100 z całej Polski otrzymało dofinansowanie na budowę domu dziennego pobytu w ramach ministerialnego programu „Senior Wigor”. Słupi udało się to w dużej mierze dzięki refleksowi, bowiem był to niezwykle szybko wdrażany projekt. – „Projekt był pisany na przestrzeni maja-czerwca. W czerwcu został złożony wniosek, a chyba 4. sierpnia byłam w ministerstwie, u Pani Premier Kopacz i tam dowiedzieliśmy się oficjalnie, że dostajemy pieniądze na Seniora Wigora.” – mówi Anna Kołodziejczyk, koordynatorka projektu w gminie.

Pieniądze niemałe, bowiem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się przeznaczyć ponad 190 tysięcy złotych na remont i wyposażenie budynku, który od 10. lat stał i niszczał w Pilczycy.- „Maksymalna kwota jaką można było dostać to 250 tysięcy, my napisaliśmy projekt na 240 tysięcy z czego 80 % dostaliśmy dotacji, a 20 % wkładu własnego.”  – opowiada p. Anna.

REKLAMA

Akceptacja wniosku to był jednak początek drogi. Już we wrześniu powstał projekt przebudowy, a w październiku wkroczyła ekipa remontowa. W tej chwili w budynku znajduje się już piękna kuchnia, zupełnie nowe łazienki oraz szatnia, pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku i wielka odnowiona sala konferencyjna. Jego druga część to lokale, w których prowadzona będzie rehabilitacja. Seniorzy korzystać mają z pomocy stałego opiekuna, a także osoby z szerokim wykształceniem medycznym. Już teraz wiadomo, że przez cały 2018 rok z projektu Senior Wigor skorzysta kilkanaście osób z Pilczycy i okolic. – „W tej chwili mamy zapisane 18. osób, które będą mogły korzystać z tego domu opieki dziennej, bo to będzie dom dziennego pobytu. Natomiast jest to sprawa jak najbardziej rozwojowa, przyszłościowa, bo wokół tego domu możemy podejmować różne inne inicjatywy. Możemy współpracować ze społeczeństwem, ze stowarzyszeniami, rozwinąć zakres działań by to był nie tylko dom dziennego pobytu, ale być może świetlica środowiskowa lub tego typu działania.”  – mówi wójt Gminy Słupia Konecka, Robert Wielgopolan.

Dom dziennego pobytu Senior Wigor w Pilczycy 05

Starsze osoby otrzymają nie tylko piękny, wyremontowany budynek i sprzęty znajdujące się na jego terenie. Senior Wigor to też szereg różnych działań: począwszy od codziennego ciepłego posiłku, a skończywszy na różnego rodzaju grach towarzyskich.  – „Będą spotykać się osoby powyżej 60. roku życia, nieczynne zawodowo, samotne, które w domu może nie mają co robić, a tutaj mogą spotykać się wspólnie i mieć różnego rodzaju zajęcia. Będzie tu jakaś forma rehabilitacji, bo dla osób w pewnym wieku to jest potrzebne w odpowiednim zakresie. Dużym przedsięwzięciem będą też warsztaty kulinarne, które będą w tej doskonale wyposażonej kuchni. Będzie można przyrządzać wszelkiego rodzaju potrawy w ramach warsztatów. Na pewno będą zajęcia malarskie, kącik czytelniczy, sala do odpoczynku gdzie seniorzy znajdą chwilę wytchnienia. Inne zajęcia to może być muzykoterapia, czy taniec – wszystko będzie zależało od pomysłów, które będą chcieli  realizować sami tutaj przebywający.” – opowiada Wielgopolan.

W przyszłość wójt Wielgopolan chce rozszerzyć działalność placówki. W popołudnia i weekendy mogłaby ona funkcjonować jako świetlica dla całej miejscowej społeczności. Niewykluczone, że mógłby tam też powstać stały punkt fizjoterapii i pomocy medycznej.

Galeria zdjęć:

Dom dziennego pobytu Senior Wigor w Pilczycy 10

 

REKLAMA

Dodaj komentarz