REKLAMA

Sielpia napełnia się wodą. Gmina szykuje się na sezon [wideo, zdjęcia]

Sielpia od kilku lat zmienia się za sprawą programu rewitalizacji zbiornika wodnego. Obecnie trwa napuszczanie wody do niego przed nowym sezonem turystycznym 2021. Sprawdziliśmy co w ostatnich miesiącach zmieniło się w tym miejscu. Zapowiadamy też kolejne działania. 

REKLAMA

Jakiś czas temu informowaliśmy o poprawie bezpieczeństwa w Sielpi. Na ulicach turystycznej części miejscowości pojawi się więcej patroli policji oraz strażników miejskich. Funkcjonować będzie też policja wodna na specjalnej motorówce. Poprawie ma ulec także czystość – w Sielpi na sezon stanie specjalny prasokontener. Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi zakupił też elektrycznego melexa, który ma usprawnić opróżnianie koszy w kurorcie.

Najważniejsze jednak działo się w czaszy zbiornika i nie chodzi tutaj tylko o roboty ziemne związane z wywożeniem nadmiaru torfu –„Tam jest kończona budowa łapaczy rumoszu. Już na ten sezon będziemy mieć zabezpieczenie przed tym żeby zalew był ponownie zamulany. To co wydarzyło się w ostatnich międzysezoniach, że tylko część zalewu była odmulona ze względu na brak decyzji środowiskowej dla części naturowej, a po sezonie okazało się, że namuły swobodnie przepłynęły na część już oczyszczoną i to wymagało dodatkowych prac. Tutaj to jeden z elementów kluczowych dla bezpieczeństwa wykonywanych prac i to jest w końcówce budowy” – tłumaczy nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Wspomniany łapacz rumoszu powstaje u samego ujścia rzeki czarnej do sielpiańskiego zalewu. W przyszłości będzie tam też droga, którą ciężarówki dostaną się w to miejsce by móc wywozić odfiltrowane nanosy. Droga ta będzie naturalną kontynuacją głównej ulicy w turystycznej części Sielpi, czyli ulicy Spacerowej –„Będzie przeskakiwała molo i prowadziła wzdłuż linii brzegowej do tego łapacza rumoszu. Tam będzie kończyła się placem manewrowym, zawrotką […] Ona wydaje się może spokojnie służyć jako droga spacerowa, kontynuacja funkcji ulicy Spacerowej, a więc spodziewamy się, że ze względu na to, że molem pojawi się ogólnodostępna plaża – czysta, zadbana i z piaskiem to będzie wewnętrzny rozwój Sielpi. Nie zmieniając rzeczywistego rozmiaru zalewu zwiększymy ilość plaży, piasku, a co za tym idzie będzie można bezpieczniej, spokojniej wypoczywać, bo tych miejsc do plażowania zdecydowanie przybędzie” – opowiada burmistrz Obratański.

Po nadchodzącym sezonie grobla zmieni się w molo na palach, o czym wielokrotnie informowaliśmy. Wtedy też widok na tę wspominaną nową plażę będzie dostępny także od strony drogi wojewódzkiej. Przed latem 2022 roku oprócz mola w Sielpi pojawi się także pomost łączący oba brzegi zalewu – dzięki niemu zbiornik będzie można obejść dookoła. Na terenie Sielpi stanie również wieża widokowa – wyglądem przypominająca te pojawiające się na górskich szlakach.

Obecnie, od przeszło dwóch tygodni trwa napuszczanie wody do zalewu i widać już taflę. Jednocześnie wykonawca rewitalizacji wywozi nagromadzone na brzegach namuły, piaski i torfy.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej oficjalnie sezon w Sielpi rozpocznie się od 1 lipca. Wtedy też zacznie funkcjonować strzeżone przez ratowników wodnych kąpielisko.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Sielpia napełnia się wodą. Gmina szykuje się na sezon [wideo, zdjęcia]

  1. Piotr pisze:

    Na Obratanskiego już nie zagłosujemy. Zniszczył Końskie wizualnie. Okaleczyl molo w Sielpi. Chodniki w mieście zarasta trawa. Szczyt arogancji i bezczelnie zaniedbanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *