Słupia Konecka to pierwsza gmina w powiecie koneckim, która posiada swój sztandar. W ostatnią niedzielę miało miejsce przekazanie tego bardzo ważnego symbolu.
REKLAMAUroczystość w Słupi Koneckiej rozpoczęła się od mszy świętej polowej, a następnie tuż po niej dokonano poświęcenia sztandaru. Wyświęcił go ksiądz Wiesław Szymkiewicz – proboszcz parafii z Dziebałtowa, który urodził się w Czerwonej Woli w gminie Słupia Konecka. Tego dnia wszyscy podkreślali, że sztandar jest tym bardziej wyjątkowy, że nadano go w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. –„Szczęśliwie się to złożyło, że akurat w tym roku mamy poświęcenie tego sztandaru, aczkolwiek całą procedurę rozpoczęliśmy dużo wcześniej. To znaczy wystąpiliśmy do komisji heraldycznej o ustanowieni symboli naszej gminy. To był herb gminy, który zaprezentowaliśmy i przyjęliśmy w poprzednim roku. Jak się okazało nasza gmina ma bogatą historię sięgającą średniowiecza. To bardzo bogata przeszłość, która została udokumentowana przy okazji tworzenia tego herbu. Następnymi symbolami tej gminy są sztandar, flaga gminy i pieczęć gminy.” – opowiada Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka.
Na głównej stronie sztandaru znajduje się Orzeł Biały – Godło Polski. Z drugiej strony znajduje się herb gminy oraz napis Słupia Konecka. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli Janina Zając i Ireneusz Sobczyk. To oni przekazali symbol władzom gminnym: wójtowi Wielgopolanowi i przewodniczącej Rady Gminy Krystynie Kuder.
REKLAMAPodczas uroczystości przekazania odbyła się też piękna patriotyczna część artystyczna przygotowana przez społeczność szkolną z Wólki. Dyrektor tej szkoły Andrzej Rudziński to wielki miłośnik historii. Wraz ze swoimi podopiecznymi przygotował on także ciekawą wystawę eksponatów. Dyrektor Rudziński ubrany w wojskowy strój poprowadził też całą uroczystość oraz odczytał apel poległych.
Na miejscu ciekawą wystawę zaprezentowało także Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej, sprzęt gaśniczy i ratowniczy pokazywali druhowie z jednostek OSP w gminie. Całe wydarzenie było częścią dłuższego świętowania 100 Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. –„Ten rok jest bardzo ważny dla Polski i dla naszej gminy też. Myślę, że to wydarzenie będzie pamiętne bo w roku setnej rocznicy nasza gmina otrzymała sztandar, czyli bardzo ważny symbol gminy. […] Dzisiejsza uroczystość to podsumowanie tego święta odzyskania niepodległości, a w czwartek mieliśmy rajd rowerowy niepodległościowy. Młodzież szkolna na rowerach jeździła po terenie gminy i nie tylko naszej gminy, odwiedzali miejsca pamięci w okolicach. Udział wzięło sto osób na setną rocznicę. Udało się dotrzeć w różne miejsca i przy różnych pomnikach złożyć wieńce i zapalić znicze, w tych miejscach gdzie kiedyś walczyli i ginęli Polacy o wolność Polski.” – tłumaczy wójt Wielgopolan.
Gościem specjalnym niedzielnej uroczystości był przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, sekretarz generalny Solidarnej Polski Mariusz Gosek. –„Gromadzimy się tu przy okazji wielkiego święta. Jest podwójne i tym bardziej znaczące. Z jednej strony to rocznica stu lat odzyskania niepodległości, z drugiej strony jest okazją do przekazania sztandaru. Kultywujmy tę pamięć, ponieważ nasi rodacy którzy byli związani z tą naszą wielką historią narodową, a ta historia choć jest bogatą i piękną, to czasami bywa zapominana. Ta nasza niepodległość nie przyszła tak łatwo.” – mówił do zgromadzonych Gosek.
Na zakończenie uroczystości dla wszystkich koncert dał wojskowy zespół Patrol ze Starachowic.
Zdjęcia:
„Gmina Słupia, jako jedyna gmina w pow. koneckim posiada swój sztandar…” – ludzie toż to jakiś absurd, w gminie bieda aż piszczy, zadłużenie ogromne a władze dla poprawy swojego samopoczucia urządziła kolejny pokaz(tylko czego). Czy ktoś pytał nas-mieszkańców, podatników, czy czujemy taką potrzebę? Dla chorych ambicji starszej pani Kuder? Dla chorych ambicji pana Skrobisza? Uroczystość była piękna(byłam, widziałam), ale garsteczka uczestników…kilku nauczycieli ze szkół(podobno pod przymusem UG), dzieciaki występujące i zespoły. Nie tędy droga panie wójcie, nie tędy… znów garstka urzędników i ich „przyjaciół” zabawiła się na koszt podatnika. Podobno „ciemny lud to kupi”…czyżby?