REKLAMA

Śniadanie wielkanocne Ukraińców w Sielpi [fotorelacja]

Niedziela wielkanocna we wschodnim obrządku przypada tydzień po naszych świętach. Po wczorajszej święconce Ukraińcy z „Energetyka” w Sielpi mogli zjeść śniadanie świąteczne. Z prezentami i życzeniami przyjechały do nich między innymi „Dziewczyny z Doliny Krasnej”.

REKLAMA

REKLAMA

To śniadanie wielkanocne odbyło się w dużym gronie. 120 uchodźców zebrało się w stołówce ośrodka, aby spożyć razem świąteczny posiłek. Spotkanie pomogli im zorganizować właściciele Ośrodka Wypoczynkowego „Energetyk”.

– „Pomysł wyszedł od przebywających u nas uchodźców. Większość darów było ze starostwa oraz od kół gospodyń wiejskich. My tylko pomogliśmy w małej części. Ukrainki wszystko sobie same przygotowywały. Dostaliśmy również ciasta. Siedziały dwa dni nad tym, żeby to wszystko przygotować” – mówiła manager ośrodka Beata Ciszek.

Wśród biesiadujących była Kseniia pochodząca z Mikołajowa w Ukrainie. Opowiedziała nam ona o tym, jakie tradycje wielkanocne mają nasi wschodni sąsiedzi:

– „W Ukrainie świętujemy Paschę. To nasz odpowiednik święta, które celebruje też Polska. Jednak my świętujemy je tydzień później. Bardzo mili ludzie z Polski spotkali się z Ukraińcami i pomogli przygotować te obchody. Jemy paschę i jajka i spotykamy się z ludźmi, z przyjaciółmi i rodzinami […] Malujemy jajka w różne kolory, na przykład tęczowe i ozdabiamy je. Pieczemy też paschę – to taki chleb ale słodki. Czasem dodajemy do niego trochę jagód albo cukier i jest smaczny”

Z prezentami dla dzieci przyjechały gospodynie wiejskie z Krasnej oraz radna powiatowa Lilliana Brożyna, która złożyła uchodźcom życzenia oraz spędziła z nimi czas przy świątecznym stole.

– „Reprezentuję właśnie władze. Dzisiaj również z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich 'Dziewczyny z Doliny Krasnej’ gościliśmy tutaj w 'Energetyku’, aby złożyć serdeczne życzenia świąteczne wszystkim gościom, czyli sąsiadom ze wschodniej granicy. Rozdaliśmy upominki dla dzieci, aby ten czas świąteczny był dla nich miły, aby mogli spokojnie tutaj spędzić te święta, czuć się tutaj dobrze, bezpiecznie” – mówiła Brożyna.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, natomiast materiał wideo pojawi się w naszym portalu już niebawem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *