Kilkadziesiąt osób w sobotni poranek wyruszyło na spacer historyczny Szlakiem Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej w Końskich. Organizatorem wydarzenia jest konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
REKLAMARajd rozpoczął się w Miejscu Obsługi Rowerzystów szlaku Green Velo w Ogródku Jordanowskim w Końskich, a następnie jego uczestnicy odwiedzali ważne dla konecczan, historyczne punkty –„Mamy Zespół Pałacowo-Parkowy w Końskich ze wszystkimi obiektami, ze Świątynią Grecką, Oranżerią Egipską i samym pałacem. Później Kolegiata św. Mikołaja i miejsce historyczne z pierwszych dni wojny, gdzie śmierć poniosło 22 Żydów zamordowanych przez Niemców. Następnie udajemy się ul. Piłsudskiego do Pomnika Wdzięczności, będziemy przy obelisku kpt. Stoińskiego, potem będziemy w miejscu, gdzie zginęło około 23 tysięcy jeńców sowieckich, a w tym 50 Norwegów, czyli na tak zwanej budowie w Końskich. Będzie też Aleja Katyńska i wiele innych obiektów zabytkowych i miejsc pamięci, które znajdują się w Końskich, a które łączy jedna ścieżka spacerowa pt. 'Szlakiem Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowych’ oznakowana kolorem czerwonym” – opowiada nam Wojciech Pasek, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich.
REKLAMAW spacerze udział wzięło kilkadziesiąt osób z Końskich, Tomaszowa Mazowieckiego, Żarnowa, Smardzewic, czy z Kielc. Impreza miała charakter zbiorowego zwiedzania z przewodnikiem, który przy każdym z punktów opowiadał o jego historii. 10 kilometrowa ścieżka zakończyła się ponownie w „Jordanie”, gdzie piechurom rozdano dyplomy, a także specjalne, pamiątkowe medale.
Udział w spacerze był bezpłatny. Organizatorzy zachęcali jednak do dobrowolnego wykupu cegiełek o wartości 10 zł. Zebrana kwota stanowić będzie zaczyn do wykonania popiersia lub tablicy upamiętniającej postać Marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Nałęcz Małachowskiego. Ważnej postaci dla Końskich.
Zdjęcia:
Głębiej w historii był tylko las…