REKLAMA

Spór o drogę powiatową w Wólce Plebańskiej. Wicestarosta komentuje [zdjęcia]

Rozpoczęły się prace nad remontem drogi powiatowej relacji Odrowąż – Wólka Plebańska – Niekłań. Mieszkańcy wyczekiwali na przebudowę od wielu lat, jednak zakres prac, jakie zostaną przeprowadzone podczas realizacji inwestycji ich nie satysfakcjonuje. Wystosowali więc petycję do władz powiatu, którą poparła burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska. W Wólce Plebańskiej odbyły się także spotkania mieszkańców z władzami powiatu, nie doszło jednak do porozumienia. Sprawę komentuje w rozmowie z nami wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

REKLAMA

„My mieszkańcy Wólki Plebańskiej, Odrowąża i Niekłania zwracamy się do Starostwa Powiatowego w Końskich oraz Zarządu Dróg Powiatowych w Końskich o wykonanie dla nas priorytetowych prac przy remoncie drogi powiatowej nr 0437T Odrowąż-Wólka Plebańska-Niekłań o których zapomniano w przetargu jak i przedmiarze robót na remont w/w drogi powiatowej:

REKLAMA
  1. Oczyszczenia i odtworzenia funkcji rowów po dwóch stronach w/w drogi powiatowej;
  2. Wyłożenia rowów korytkami betonowymi a ścian bocznych płytami ażurowymi […]
  3. Wykonania ścieku drogowego w postaci korytek betonowych odprowadzających wodę z drogi w miejscowości Wólka Plebańska […]
  4. Oczyszczenie i przywrócenie funkcji przepustu pod drogą w pobliżu mieszkania nr 113 […]
  5. Wykonania przepustów wraz z wjazdami na posesję mieszkańców
  6. Wystąpienie Starostwa Powiatowego w Końskich do PKP o oczyszczenia i odtworzenie rowu przy torach kolejowych oraz oczyszczenie i odtworzenie istniejącego przepustu […]
  7. Utwardzenie prawego pasa drogi o szerokości 1,5m na całej długości drogi tj 4633mb pod położenie warstw asfaltu […]

Jest nam ogromnie przykro, że inne drogi gminne jak powiatowe robi się kompleksowo wraz z rowami, wjazdami, chodnikami, przepustami, odpowiednim utwardzeniem podbudowy kruszywem. Natomiast nam po prostu próbuję się zamknąć usta, że tak ma być [pisownia oryginalna] – piszą mieszkańcy w przesłanej do Starostwa Powiatowego petycji.

Mieszkańcy Wólki Plebańskiej, Odrowąża i Niekłania założyli także fanpage, na którym opublikowali wyżej cytowaną petycję. Jej całość znajdziecie TUTAJ. Pod postulatami mieszkańców zebrano wiele podpisów, a wśród nich znalazła się sygnatura burmistrz Stąporkowa Doroty Łukomskiej.

„Pod pierwszą petycją się podpisałam, byłam też na spotkaniu. Mieszkańcy już wcześniej między sobą udostępniali tę petycję. Ponieważ gmina dołożyła 20% kosztów do tej drogi, to była kwota 452 tysiące, tyle samo dało starostwo, a 60% było w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Po przetargu, który został rozstrzygnięty po dużo korzystniejszej cenie, niż szacowaliśmy, została gminie i starostwu taka sama kwota – 186 tysięcy. Zaproponowałam, żeby z tych pieniędzy wykonać dodatkowe prace, ale bez odzewu. Oprócz tego starosta deklaruje, że jesienią na koszt powiatu zostaną wykonane rowy” – mówi nam Dorota Łukomska.

Przedstawiciele władz powiatowych dwukrotnie spotykali się z mieszkańcami Wólki Plebańskiej. Za pierwszym razem wizytę złożył zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Wiesław Malicki, drugą wizytę złożył tam wicestarosta konecki Wiesław Skowron, który w rozmowie z nami skomentował zaistniałą sytuację.

„Droga, która jest jakimś problemem dla mieszkańców Wólki Plebańskiej ma być wyremontowana na odcinku Wólka Plebańska – Odrowąż i Wólka Plebańska – Niekłań. Dzielę tak na dwa odcinki, ponieważ pośrodku jest przejazd kolejowy, a to jest już własność PKP i tak należy to określać. Droga, tak jak powiedziałem, będzie remontowana. Remont polega na tym, że dokonuje się naprawy drogi na istniejącym już pasie drogowym, a konkretnie mówiąc należy położyć „dywanik”, wykonać pobocza, oczyścić, ewentualnie przywrócić do drożności rowy i my tę drogę w takim zakresie zrobimy […] Mieszkańcy mają rację, tylko nasz powiat nie ma takich środków, żeby wykonać drogę w taki sposób, jak niektórzy mieszkańcy Wólki Plebańskiej by sobie tego życzyli. Przyjmując taki zakres należałoby ogłosić przetarg na przebudowę drogi bądź budowę, opracować dokumentację techniczną, co w moim szacunku zajęłoby – sam projekt – koło roku czasu. Projektant by wykonywał, trzeba by było załatwić różnego rodzaju zgody, więc może nawet dłużej. Z całą pewnością stwierdzam, że wtedy ta droga nie byłaby robiona ani w tym roku, ani w przyszłym. My robimy tę drogę przy udziale środków zewnętrznych przyznanych w ramach programu dróg samorządowych. Dostaliśmy 60% dofinansowania, 20% dopłaca gmina, a 20% powiat. Dlatego zarząd przyjął takie rozwiązanie, żeby robić to etapami. Zrobimy remont, a jeżeli będziemy mieli na tyle środków finansowych, bądź będziemy mieli możliwość skorzystania ze środków zewnętrznych to niewykluczone, że wykonamy chodnik, być może jakieś dodatkowe inwestycje, ale rowy są drożne. One są zarośnięte, zakrzaczone, ale to niebawem będzie zrobione. Wielu rzeczy, których żądają mieszkańcy nie można wykonać według ich wyobrażeń, bardzo mi przykro, że jest taki problem […] Zakres prac, zakres remontu musi być wykonywany zgodnie z przetargiem. Nie można w trakcie wykonywania inwestycji zmieniać zakresu, bo trzeba by było unieważnić cały przetarg. Można aneksować 10-15% zadań, które były nieprzewidziane, a żądania mieszkańców znacznie wykraczają poza zakres robót i zakres specyfikacji przetargowej” – komentuje Wiesław Skowron.

Jeśli w sprawie pojawią się nowe informacje do tematu będziemy powracać.

Zdjęcia (gmina Stąporków, fanpage Wólka Plebańska Odrowąż Niekłań):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *