Dla gminy Ruda Maleniecka to najważniejsza patriotyczna uroczystość. Co roku na terenie Uroczyska Ormanicha spotykają się mieszkańcy, władze i zaproszeni goście by uczcić kolejną już rocznicę rozegranej tam bitwy. W tym roku była to już 156 rocznica, a uroczystości zorganizowano w piątek.
REKLAMADokładnie 21-go kwietnia 1863 roku w Uroczysku Ormanicha odbyła się powstańcza bitwa dowodzona przez majora Hipolita Zawadzkiego. Obóz został założony w pierwszych dniach kwietnia i tak naprawdę Powstańcy czekali na zryw, który był następstwem innych bitew. W końcu oddział majora Zawadzkiego został wyśledzony przez Moskali, którzy mieli płatnych donosicieli. Rankiem 21-go powstańcy zostali otoczeni i w ciężkiej bitwie zginęło w Uroczysku Ormanicha kilkunastu z nich.
Po 156 latach o tamtych wydarzeniach pamiętają mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka. W bardzo ciepły piątek obchody rozpoczęto od mszy świętej, którą sprawował proboszcz parafii w Lipie ks. Tomasz Waśkiewicz. Następnie głos zabrał wójt gminy Leszek Kuca –„Szanowni Państwo. Tak jak ksiądz proboszcz wspomniał w tym miejscu od kilkunastu lat uczestniczymy w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1863 roku. Nie tak dawno 11 listopada ubiegłego roku w tym właśnie miejscu przy bardzo dużej ilości osób braliśmy udział w uroczystościach patriotycznych związanych z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w uroczystościach i tak też jest w dniu dzisiejszym” – radował się dużą frekwencją podczas patriotycznego święta wójt Kuca.
REKLAMAWśród gości piątkowego wydarzenia znaleźli się między innymi: zastępca komendanta PSP Końskie Ryszard Stańczak, Tadeusz Nowakowski – sekretarz Zarządu Wojewódzkiego OSP w Kielcach, Jarosław Staciwa – sekretarz gminy Słupia Konecka, Mateusz Garbacz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, Urszula Piwowarczyk – dyrektor szkoły w Rudzie Malenieckiej, przedstawiciele partii politycznych. Grzegorz Szymański z Klubu Historycznego w Małogoszczu do uroczyska przybył wraz z młodzieżą w strojach z czasów Powstania Styczniowego. Na wydarzenie przybył też Jan Krogulec – przedstawiciel Związku Legionistów Polskich i ich rodzin. Podniosłości uroczystości dodawały poczty sztandarowe, które towarzyszyły uczniom ze szkół oraz druhom z jednostek OSP. Przedstawiciel wojewody Janusz Stępień odczytał list od Agaty Wojtyszek.
Ważnym momentem dnia było złożenie zniczów i wieńców pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych. Potem wszyscy mogli obejrzeć piękną część artystyczna przygotowaną przez nauczycieli i młodzież ze szkoły w Rudzie Malenieckiej. W występie nawiązano także do obchodów 3-Majowych związanych z rocznicą uchwalanie pierwszej Konstytucji.
Na sam koniec każdy mógł posilić się pyszną kiełbaską. Tym razem serwowana była ona z wody, a nie z ogniska. To z uwagi na panujące w naszych lasach susze.
Zdjęcia (Paulina Adamczyk):