REKLAMA

Sprawdzamy jak w żółtej strefie funkcjonują szkoły ponadpodstawowe [wideo]

Zgodnie z ostatnio przyjętymi obostrzeniami od poniedziałku 19 października szkoły ponadpodstawowe w całej Polsce nauczają w trybie hybrydowym. Sprawdziliśmy, jak w żółtej strefie epidemicznej, którą objęty jest powiat konecki funkcjonują placówki z naszego regionu.

REKLAMA

Obserwując funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Końskich widać, że priorytetem przy wprowadzaniu trybu hybrydowego w każdej z placówek był podział uczniów na dwie grupy, a jako pierwsze stacjonarnie na zajęcia uczęszczają klasy pierwsze oraz maturalne. W rozmowie z nami potwierdzają to dyrektorowie szkół.

„Od 19 października szkoła zgodnie z decyzjami na podstawie rozporządzenia jest podzielona prawie na pół. 50% uczniów odbywa w tym tygodniu zajęcia stacjonarne – to są klasy pierwsze i drugie – absolwenci szkoły podstawowej, to jest pierwsza zmiana. Drugą zmianę stanowią uczniowie klas drugich po gimnazjum i klas trzecich branżowej szkoły I stopnia” – opowiada nam Jan Rybiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.

REKLAMA

„Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się uczniowie klas I, klasy III technikum i najstarszych klas maturalnych, czyli najmłodsze i najstarsze, a III technikum ze względu na to, że w styczniu będą zdawać egzaminy zawodowe. Ci uczniowie mają zajęcia stacjonarnie w szkole. Klasy II liceum, technikum po szkole podstawowej i po gimnazjum na ten moment przez dwa tygodnie mają mieć zajęcia systemem zdalnym” – informuje nas dyrektor ZSP w Stąporkowie Hanna Rzepka.

Pierwsza rotacja trybu hybrydowego trwa od poniedziałku 19 października do piątku 30 października. Po tym czasie następuje zamiana – uczniowie, którzy uczyli się stacjonarnie przejdą w tryb zdalny, natomiast ci, którzy do tej pory uczęszczali w zajęciach za pośrednictwem internetu przyjdą do szkół.

Pojawia się też kwestia odbywania praktyk zawodowych wśród uczniów szkół branżowych oraz techników. Jak udało nam się ustalić, nawet w przypadku objęcia czerwoną strefą uczniowie odbywający praktyki na terenie szkoły będą na nie uczęszczać stacjonarnie, natomiast ci, którzy praktykują u zewnętrznych pracodawców będą zależni od ich decyzji.

„Na zajęcia praktyczne uczniowie technikum będą przychodzić do szkoły, bo rozporządzenie mówi, że zajęcia praktyczne powinny odbywać się w miejscu nauki. Nawet, jeżeli znajdziemy się w strefie czerwonej, wówczas uczniowie technikum na te zajęcia praktyczne są zobowiązani przychodzić do szkoły, bo tych zajęć nie da się poprowadzić zdalnie, żeby były należyte efekty” – mówi nam Hanna Rzepka.

„W strefie żółtej zajęcia praktyczne, które niektórzy uczniowie mają w pracowni fryzjerskiej odbywają się stacjonarnie, zaś gro naszych uczniów – około 230 – mają praktyki u pracodawców, jako młodociani pracownicy. Odbywają tam zajęcia praktyczne. Pracodawcy są zobowiązani tak zorganizować praktyki, aby wszystkie rygory sanitarne były w sposób wyjątkowy przestrzegany. Pracodawcy mogą też w koniecznych przypadkach zwalniać uczniów z praktyk” – informuje nas Jan Rybiński.

Jutro dowiemy się, czy powiat konecki zostanie czerwoną strefą. Jeśli tak się stanie, wszystkie szkoły ponadpodstawowe przejdą na tryb zdalny.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *