REKLAMA

Sprawdzamy jak w żółtej strefie funkcjonują szkoły ponadpodstawowe [wideo]

Zgodnie z ostatnio przyjętymi obostrzeniami od poniedziałku 19 października szkoły ponadpodstawowe w całej Polsce nauczają w trybie hybrydowym. Sprawdziliśmy, jak w żółtej strefie epidemicznej, którą objęty jest powiat konecki funkcjonują placówki z naszego regionu.

REKLAMA

Obserwując funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Końskich widać, że priorytetem przy wprowadzaniu trybu hybrydowego w każdej z placówek był podział uczniów na dwie grupy, a jako pierwsze stacjonarnie na zajęcia uczęszczają klasy pierwsze oraz maturalne. W rozmowie z nami potwierdzają to dyrektorowie szkół.

„Od 19 października szkoła zgodnie z decyzjami na podstawie rozporządzenia jest podzielona prawie na pół. 50% uczniów odbywa w tym tygodniu zajęcia stacjonarne – to są klasy pierwsze i drugie – absolwenci szkoły podstawowej, to jest pierwsza zmiana. Drugą zmianę stanowią uczniowie klas drugich po gimnazjum i klas trzecich branżowej szkoły I stopnia” – opowiada nam Jan Rybiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.

REKLAMA

„Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się uczniowie klas I, klasy III technikum i najstarszych klas maturalnych, czyli najmłodsze i najstarsze, a III technikum ze względu na to, że w styczniu będą zdawać egzaminy zawodowe. Ci uczniowie mają zajęcia stacjonarnie w szkole. Klasy II liceum, technikum po szkole podstawowej i po gimnazjum na ten moment przez dwa tygodnie mają mieć zajęcia systemem zdalnym” – informuje nas dyrektor ZSP w Stąporkowie Hanna Rzepka.

Pierwsza rotacja trybu hybrydowego trwa od poniedziałku 19 października do piątku 30 października. Po tym czasie następuje zamiana – uczniowie, którzy uczyli się stacjonarnie przejdą w tryb zdalny, natomiast ci, którzy do tej pory uczęszczali w zajęciach za pośrednictwem internetu przyjdą do szkół.

Pojawia się też kwestia odbywania praktyk zawodowych wśród uczniów szkół branżowych oraz techników. Jak udało nam się ustalić, nawet w przypadku objęcia czerwoną strefą uczniowie odbywający praktyki na terenie szkoły będą na nie uczęszczać stacjonarnie, natomiast ci, którzy praktykują u zewnętrznych pracodawców będą zależni od ich decyzji.

„Na zajęcia praktyczne uczniowie technikum będą przychodzić do szkoły, bo rozporządzenie mówi, że zajęcia praktyczne powinny odbywać się w miejscu nauki. Nawet, jeżeli znajdziemy się w strefie czerwonej, wówczas uczniowie technikum na te zajęcia praktyczne są zobowiązani przychodzić do szkoły, bo tych zajęć nie da się poprowadzić zdalnie, żeby były należyte efekty” – mówi nam Hanna Rzepka.

„W strefie żółtej zajęcia praktyczne, które niektórzy uczniowie mają w pracowni fryzjerskiej odbywają się stacjonarnie, zaś gro naszych uczniów – około 230 – mają praktyki u pracodawców, jako młodociani pracownicy. Odbywają tam zajęcia praktyczne. Pracodawcy są zobowiązani tak zorganizować praktyki, aby wszystkie rygory sanitarne były w sposób wyjątkowy przestrzegany. Pracodawcy mogą też w koniecznych przypadkach zwalniać uczniów z praktyk” – informuje nas Jan Rybiński.

Jutro dowiemy się, czy powiat konecki zostanie czerwoną strefą. Jeśli tak się stanie, wszystkie szkoły ponadpodstawowe przejdą na tryb zdalny.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *