REKLAMA

Stąporkowianie zmierzyli się z dyktandem o Piłsudskim! [wideo, zdjęcia]

W środę odbyło się doroczne stąporkowskie dyktando. Tym razem jego uczestnicy zmagali się z arcytrudnym tekstem dotyczącym Marszałka Józefa Piłsudskiego. W teście wzięło udział kilkadziesiąt osób.

REKLAMA

 

To była już XI edycja dyktanda w Stąporkowie. Marcin Michalczyk, który układa je od kilku lat mówi naprzekór uczestnikom, że tym razem tekst był wyjątkowo łatwy. –„W tym roku byłem wyjątkowo litościwy. Uważam, że jest to najłatwiejsze dyktando, które ułożyłem, a chyba ułożyłem już ich sześć. Dyktando układam przez około trzy godziny. Najpierw wybieram najciekawsze wyrazy ze słownika języka polskiego, ze słownika wyrazów obcych, potem oczytuję się w biografii bohatera dyktanda i potem to staram się jakoś sensownie kleić.” – powiedział nam znany bibliotekarz.

REKLAMA

Od początku organizacją językowych zmagań zajmuje się Wiesława Kulińska. Pracownica Biblioteki Publicznej przy MGOKiS Stąporków jest też pomysłodawczynią tego wydarzenia. –„Z jej inicjatywy powstawały te dyktanda i przyjęły taką coroczną formułę. W tym roku to już jedenasta edycja. Troszeczkę szkoda, że nie chcą w nim brać udział znane osoby z życia publicznego, społecznego. Wiem, że nie wszyscy mogą, bo miewaliśmy tu samorządowców, osoby które prowadzą firmy. Zabiegamy o nich i być może w przyszłym roku będziemy mieli ich więcej.” – tłumaczyła nam Katarzyna Sorn.

Dyrektor Domu Kultury w Stąporkowie Katarzyna Sorn sama zmagała się w tym roku z dyktandem, a fakt że zabrakło lokalnych celebrytów wcale nie umniejsza tej pięknej inicjatywie, bowiem z ortografią i interpunkcją w minioną środę wojowało około czterdziestu, głównie młodych osób. Wśród nich była Katarzyna Szymczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie. –„Według mnie dyktando było bardzo trudne, konkretnie żadnego fragmentu nie wskażę, choć było wiele wyrazów, których nie znałam. Jednak myślę, że dałam radę.”  – mówiła uczennica.

Po tym jak specjalna komisja sprawdziła wszystkie dyktanda poznaliśmy mistrza ortografii. Została nim Małgorzata Hampel – nauczycielka języka angielskiego w ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie, drugie miejsce zajęła Katarzyna Lisowska z koneckiego „Starego Ogólniaka”, a trzecie uczeń ZSP im. Staszica – Wiktor Kucharski.

Po dyktandzie doktor Marcin Zawisza z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dał wykład historyczny dotyczący biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego. By wziąć udział w wykładzie do sali teatralnej Domu Kultury w Stąporkowie przybyły z miejscowych szkół kolejne grupy uczniów.  Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz