REKLAMA

Strażacki konflikt w gminie Stąporków! Poszło o remizę w Niekłaniu

Do wielkiej awantury na linii władza gminy Stąporków – druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niekłaniu doszło w sprawie planowanej budowy nowego budynku wielofunkcyjnego, który miał też pełnić funkcję remizy OSP. Gmina pozyskała na ten cel środki zewnętrzne, ale przedstawiciele jednostki ostatecznie poprosili o zaniechanie budowy. Po drodze nie obyło się bez wielkich emocji. 

REKLAMA

Na zdjęciu druhowie z OSP Niekłań z burmistrz Dorotą Łukomską

Jakiś czas temu gmina Stąporków pozyskała ze środków rządowych 2,5 mln złotych na stworzenie w Niekłaniu „małego centrum kultury”. Plan był taki by dotychczasową remizę przebudować i stworzyć tam miejsce dla druhów, ale i dla młodzieży, czy gospodyń wiejskich. Gmina miała dorzucić do projektu kolejne 500 tysięcy złotych.

W trakcie realizacji planów okazało się, że budynek ma zostać nie rozbudowany, a zupełnie rozebrany. Natomiast na jego miejscu stanie nowy. I to nie spodobało się strażakom z Niekłania. Wystosowali oni pismo do burmistrz Doroty Łukomskiej, w którym nie zgadzają się na rozbiórkę (znajdziecie je TUTAJ) – argumentują, że w nowym budynku zamiast dwóch garażów mieliby tylko jeden, a i sam obiekt byłby mniejszy. Z uwagi na duże emocje wokół sprawy zamieszczamy całość wpisu druhów, który opublikowali na swojej facebookowej stronie:

REKLAMA
W odpowiedzi na Wasze liczne wiadomości, chcielibyśmy napisać kilka zdań. W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo oszczerstw, które chcielibyśmy wyjaśnić, ponieważ prawda jest cenzurowana.
✅ Kilka miesięcy temu odbyło się spotkanie z Burmistrz Gmina Stąporków Dorota Łukomska Radą Sołecką na czele z Sołtysem Iwona Bartosik oraz radnym Niekłania Małego Maciej Pokusa
✅Zapewniano nas, że budynek remizy będzie rozbudowany, na co się zgodziliśmy. Cały czas zaznaczaliśmy, że najważniejsze w całej tej przebudowie, aby dzieci były bezpieczne, gdy my będziemy pędzić na alarm.
✅Obiecano nam, że będziemy mogli uczestniczyć na każdym etapie projektowania.
❌Niestety w lipcu doszły nas słuchy, że ogłoszono przetarg na wyburzenie budynku o czym nikt wcześniej nas nie poinformował.
❌Zaproszono nas wtedy do rozmów i pokazano projekt, który jak się okazało był zrobiony nieudolnie. Ponieważ osoba, która go wykonała nie wiedziała, że mamy dwa samochody i narysowała tylko jeden garaż.
🔴Nie wyraziliśmy zgody na takie działanie. W odpowiedzi otrzymaliśmy stek kłamstw m.in. że,
➡️O wszystkim byliśmy informowani na bieżąco
➡️Nasz budynek jest w złym stanie techniczny i musi zostać poddany rozbiórce
➡️Zostaliśmy nazwani „podmiotem trzecim”, a za utrudnianie grożą nam konsekwencje prawne.
❌Podejmowaliśmy różne kroki, aby przedstawić nasze zdanie, ale ani Radni, ani Pani Burmistrz nie chcieli z nami rozmawiać.
❌W październiku zaproszono nas na spotkanie z Generalnym Wykonawcą i projektantami, gdzie przedstawiono nam gotowy projekt budynku. Dano nam złudne nadzieje, że mogliśmy zaproponować poprawki. Jak się okazało w zeszłym tygodniu mało która z nich została uwzględniona.
❗❗❗Drodzy Mieszkańcy,
Od początku byliśmy przeciwni, aby dyskusje, przenosić do Internetu. Niestety zostaliśmy do tego zmuszeni kłamstwami skierowanymi pod adresem naszej jednostki.
Pod wpisem rozgorzała dyskusja, a wywnioskować można z niej, że społeczeństwo gminy Stąporków mocno podzieliło się w sprawie. Swoje oburzenie odrzuceniem możliwości stworzenia miejsca integracji dla mieszkańców wyrażał tam między innymi poseł Mariusz Gosek. Zwrócił on uwagę na to, że kilka miesięcy wcześniej druhowie zrezygnowali też z nowego wozu strażackiego. Zachęcamy Państwa do przeczytania tej dyskusji w całości TUTAJ i TUTAJ.
Na post oraz pisma przedstawicieli OSP Niekłań zareagowała burmistrz miasta i gminy Stąporków Dorota Łukomska. Samorządowiec przekazała, że podjęła wiele prób by nowy budynek stanął w miejscowości, ale nie udało jej się przekonać strażaków. W związku z tym zamierza uszanować zdanie druhów i jednocześnie zrobić wszystko by przyznane środki pozostały w gminie Stąporków – Łukomska sugeruje, że być może za te pieniądze powstanie nowy obiekt w Wólce Zychowej. Odpowiedź pani burmistrz także publikujemy w całości:
Szanując wartość sentymentalną Druhów OSP KSRG Niekłań do niefunkcjonalnego budynku remizy w Niekłaniu, mając na uwadze sprzeciw co do przeznaczenia ponad 3 mln zł. na wybudowanie wielofunkcyjnego budynku w miejscu istniejącej remizy, podjęłam decyzję o skierowaniu działań na przeniesienie wybudowania nowoczesnego budynku remizy wraz z siłownią, świetlicą, bawialnią dla dzieci, salą fitnes oraz salką edukacyjną w miejsce istniejącego budynku remizy w Wólce Zychowej, bądź wykorzystania środków na cele inwestycyjne przy innych jednostkach OSP na terenie Gminy. Powyższe – co ważne – uzależniam od zleconej analizy prawnej w przedmiotowym zakresie.
Odbyłam szereg spotkań wspólnych z Druhami, Radnymi, projektantem, zarówno w siedzibie Urzędu jak na miejscu istniejącej remizy w Niekłaniu.
Projekt poza remizą z dwoma miejscami garażowymi, bawialnią, świetlicą, siłownią oraz salą fitnes przewiduje także salkę edukacyjną.
Z pokorą przyjmuję decyzję odmowną Druhów z Niekłania.
Łączę wyrazy szacunku
Jeżeli pojawią się nowe wątki tego tematu z pewnością je Państwu przekażemy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *