Artystyczny wymiar miały obchody święta Edukacji Narodowej w naszym mieście. W poniedziałek w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli miały miejsce uroczystości gminne, jednak obecni byli też przedstawiciele powiatu.
REKLAMANagrody wręczono nauczycielom wszystkich szczebli edukacji: począwszy od przedszkoli, a na szkołach ponadgimnazjalnych kończąc. We wstępie burmistrz Obratański i Starosta Bogdan Soboń powitali wszystkich przybyłych.
– „Dzisiaj mamy przeddzień święta Edukacji Narodowej i ja chciałbym w imieniu władz samorządowych Gminy Końskie wszystkim, którzy odpowiadają za sprawy edukacji w naszym mieście, w naszej gminie, w naszym powiecie złożyć serdeczne życzenia. Jesteście Państwo wielką rodziną, która dalece wykracza poza taki obraz nauczyciela, czy nauczycielki siłaczki. To nauczyciele, rodzice, pracownicy niepedagogiczni naszych szkół i przedszkoli sprawiają, że te dzieci chcą chodzić do przedszkola, że uczą się w szkołach podstawowych, że zdobywają szlify w gimnazjach, że wreszcie możemy być z nich dumni jako licealistów, a potem maturzystów i absolwentów.” – mówił burmistrz Krzysztof Obratański.
REKLAMAO wielkiej dumie z pedagogów wspominał też starosta Soboń. – „Samorządowcy powiatu koneckiego są dumni, że mają takie szkoły i takich nauczycieli, bo to jest chyba rzecz najważniejsza, to jest faktycznie inwestycja na przyszłość. W związku z tym w imieniu swoim, wicestarosty Andrzeja Lenarta, naczelnika Krzysztofa Stachery chciałbym wszystkim tu obecnym nauczycielom, pracownikom złożyć najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności i sukcesów w pracy zawodowej.”
Następnie na zmianę na scenie mogliśmy podziwiać młodych artystów i samych nauczycieli, którzy byli licznie nagradzani. Przyznano nagrody Burmistrza Miasta i Gminy, Kuratora Oświaty, a także medale od Ministra Edukacji Narodowej. Niezwykle wyróżniona może czuć się Jolanta Gad, nauczycielka geografii z II LO w Końskich, która jako jedna z kilku osób w województwie otrzymała specjalną nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Nazwiska wszystkich uhonorowanych prezentujemy pod materiałem.
Tak liczna grupa wyróżnionych belfrów to nie przypadek. Od wielu lat nasze placówki, zarówno podległe gminie, jak i powiatowi klasyfikują się na czołowych lokatach wojewódzkich rankingów. – „Myślę, że poziom jest naprawdę wysoki, mamy się z czego cieszyć, ale nigdy nie ma tak, żeby czegoś nie można było poprawić. Staramy się wzmacniać elementy słabsze, ale i te dobre by stały się bardzo dobrymi.” – podkreśla jak wiele pracy jest jeszcze do zrobienia w naszej edukacji wiceburmistrz Jasiński.
Podczas artystycznej części, którą poprowadziły i scenariusz do niej ułożyły nauczycielki z podstawówki w Stadnickiej Woli: Agnieszka Pakuła i Justyna Maliborska oglądaliśmy najbardziej uzdolnionych uczniów i absolwentów naszych placówek. Na scenie pojawili się między innymi Jadzia Kołodziej z Zespółu Szkół numer 1 w Końskich, przedszkolaki z popularnej „czwórki”, a także wokaliści z innych przedszkoli mających siedzibę na terenie gminy. Największy aplauz wzbudził jednak pokaz taneczny dzieciaków z przedszkola w Pomykowie do piosenki „Holidays”. Nie ustępowały im też nieco starsze koleżanki z grupy tanecznej „Point” prowadzonej przy ZS Stadnicka Wola. Niemal na koniec uroczystości zgromadzeni mogli posłuchać muzyki na najwyższym poziomie wypływającej z fletów Aleksandry Dunajskiej i Kariny Kamizeli. Zaśpiewała również, znana z występu w „Szansie na Sukces” Paulina Tarasińska.
Dzień Edukacji Narodowej to jednak nie tylko radość. Nauczyciele na co dzień zmagają się z wieloma problemami, głównie finansowymi. Na środę zapowiedziany jest ogólnopolski protest tej grupy zawodowej, a także innych pracowników placówek szkolnych. W auli Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli mówiła o tym Karolina Orłowska – Carmenate, przedstawicielka związków. – „Czujemy się potrzebni i znamy swoją wartość. To my uczymy naszych uczniów i wychowanków odróżniać dobro od zła. Odnosić sukcesy i radzić sobie z porażkami. W tym roku 14. października, Dzień Edukacji Narodowej został ogłoszony przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego nauczycielskim dniem protestu. Domagamy się zwiększenia nakładów Państwa na edukację.”
Inną bolączką dotykającą szkoły są zwolnienia nauczycieli. Wynikają one z demografii i zmniejszającej się liczby uczniów. Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty radzi pedagogom by pomyśleli o możliwości zmiany zawodu. – „Szkoły będą musiały się do zmian zastosować. Jest to bardzo duże zadanie dla samorządów, które są organami prowadzącymi. Natomiast nauczyciele są osobami świadomymi, mocno wykształconymi, więc też być może będą musieli pomyśleć o zmianie zawodu, o przekwalifikowaniu się, bo niestety przed pewnymi problemami nie uciekniemy.”
Takiego zagrożenia nie widzi Starosta Bogdan Soboń, którego zdaniem placówki z naszego powiatu radzą sobie bardzo dobrze z problemami demograficznymi. – „Demografia robi swoje, ubywa trochę uczniów, ale jeszcze sobie z tym po prostu radzimy i dzięki temu szkoły funkcjonują w powiecie koneckim bardzo dobrze, a dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że mamy się czym pochwalić.” – kończy Soboń.
Zdaniem burmistrza Obratańskiego etaty naszych nauczycieli udaje się ratować poprzez zabieg zmniejszania liczebności uczniów w oddziałach. Jest to kosztowne, ale nie dość, że daje ludziom pracę to jeszcze pozytywnie odbija się na jakości kształcenia. – „To również dbałość o to by problemy demograficzne można było przenieść na pewnego rodzaju sukces. W wielu gminach prowadzi się politykę ograniczania ilości klas, co prowadzi do pewnych oszczędności zrozumiałych, ale niewątpliwie może się odbijać na jakości edukacji. My zmniejszającą się liczbę dzieci wykorzystujemy w inny sposób, mianowicie staramy się klasy robić coraz mniejsze, takie w których problemy wychowawcze łatwiej rozwiązać. Łatwiej uczy się też w małych klasach i myślę, że to zagrożenie demograficzne można w ten sposób przekuć w szansę na sukces.” – tłumaczy dlaczego zwolnień wśród nauczycieli nie ma w naszej gminie burmistrz Obratański.
Oby tych problemów związanych ze szkolnictwem było jak najmniej, a sukcesy się mnożyły. Jako redakcja również dołączamy się do najlepszych życzeń dla wszystkich belfrów. Zapraszamy także do obejrzenia naszej galerii zdjęć z uroczystości w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli.
Lista nauczycieli nagrodzonych decyzją Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej: Cygankiewicz Krystyna, Zwierzchowski Konrad, Kowalczyk Halina, Muszczyńska Małgorzata, Muszczyński Piotr, Kusztal Robert, Grzywacz Wiesława, Misztal Elżbieta, Zawrzykraj Joanna.
Lista nauczycieli nagrodzonych decyzją Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty: Dziuba Paweł, Gawrońska Beata, Walczyk Robert, Makówka Jadwiga, Wąsik Anna.
Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała Jolanta Gad.
Lista nauczycieli nagrodzonych Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Końskie: Pręcikowska Katarzyna, Kosidło Agnieszka, Ziółkowska Dorota, Piwowarczyk Barbara, Bubel Teresa, Janiszewski Mariusz, Robak Renata, Słuszniak Dorota, Florczyńska Edyta, Kędzierska Aleksandra, Stępień Edyta, Milerowicz Katarzyna, Piecuch Małgorzata, Kołodziejczyk Artur, Starnawska Jolanta, Makówka Ewelina, Malasińska Ewelina, Lisowska Katarzyna, Skawińska Edyta, Biłek Halina, Cecka Ewa, Cuper Elżbieta, Klusek Izabela, Nowak Beata, Kowalska Edyta, Piwowarczyk Marzena, Pakuła Agnieszka, Janiszewska Renata, Grabarczyk Halina, Turalska Katarzyna, Teler Małgorzata, Staciwa Czesław, Kowal Elżbieta, Zbróg Beata, Kowalczyk Jolanta, Makuch Barbara, Puszka Anna, Gawrońska Barbara, Drzazga Jarosław, Wiktorowski Waldemar, Orłowska – Carmenate Karolina.
Galeria zdjęć: