REKLAMA

Szefowie świętokrzyskich samorządów debatowali w Sielpi [wideo, zdjęcia]

W piątek w Ośrodku Łucznik w Sielpi miało miejsce kolejne spotkanie członków Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego. To oznacza, że do naszego regionu zjechali wszyscy najważniejsi samorządowcy województwa świętokrzyskiego. Spotkanie miało podwójny charakter: szkoleniowy oraz bożonarodzeniowy.

REKLAMA

O samym związku, a także piątkowym spotkaniu opowiadał nam prezes ZMiGRŚ, burmistrz miasta i gminy Chęciny Robert Jaworski:

„Nasze konwenty wójtów, burmistrzów, prezydentów odbywają się mniej więcej co dwa miesiące. Staramy się by były organizowane w różnych powiatach tak abyśmy my jako gospodarze poszczególnych jednostek, gmin mogli też zobaczyć inne gminy, inne powiaty województwa świętokrzyskiego. Spotkania są w różnych miejscach, różnych zakątkach naszego pięknego województwa świętokrzyskiego. Dziś zdecydowaliśmy by konwent odbył się na terenie Ziemi Koneckiej, na terenie miasta i gminy Końskie. To nasz ostatni w tym roku konwent, będzie mu więc towarzyszyło spotkanie opłatkowe, mamy wśród prelegentów między innymi prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej p. Zbigniewa Rękasa, jest przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego, który powie nam na temat Polskiego Ładu i pewnym modyfikacji w jego zapisach. Będzie to też okazja do rozmów, to płaszczyzna dyskusji w różnych obszarach samorządu. Tych tematów jest nieskończenie wiele. Szczególnie dzisiejsze czasy i kryzys gospodarczy. To też świetna okazja by dzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i czas do rozmów. Na co dzień samorządowcy są zaganiani, żyjemy w pogoni dnia codziennego, nie ma czasu na rozmowy. Nasze spotkania szkoleniowe mają podnieść naszą wiedzę” – opowiada prezes związku Robert Jaworski.

REKLAMA

Ważnym elementem Konwentu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Województwa Świętokrzyskiego było podziękowanie Zbigniewowi Rękasowi, który przez wiele lat pełnił obowiązki szefa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Komórki, która w dużym uproszczeniu zajmuje się kontrolą, ale i doradztwem w sprawie budżetów poszczególnych jednostek samorządowych. Obecnie Rękas sprawuje funkcje zastępcy prezesa kieleckiego RIO.

Potem miały już miejsce wykłady. Tę część rozpoczął gospodarz miejsca, czyli burmistrz miasta i gminy Końskie – „Zastanawiałem się od kilku dni co Państwu zaprezentować. Każdy z nas ma swoją wizję swojej gminy, swojego miasta i tego co warte jest pokazania. Pewnie by dnia nie starczyło by te rzeczy ważne pokazać. Skupię się na kilku aspektach, które myślę, że wyróżniają gminę Końskie” – rozpoczął swój wywód włodarz.

Krzysztof Obratański opowiadał przybyłym do Sielpi o wielki projektach, które jego jednostka realizowała w ostatnich latach. Między innymi o rewitalizacji Sielpi oraz centrum Końskich, a także o uruchomieniu sieci komunikacji publicznej.

W drugiej części wykłady wygłosili: wspomniany Zbigniew Rękas w temacie nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz przedstawiciel BGK Region Świętokrzyski Robert Książka, który mówił o zmianach w Rządowym Funduszu Polski Ład na jego najbliższą edycję.

Delegaci zjazdu podjęli też uchwałę w sprawie przystąpienia Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego do Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

Na koniec odbyła się część nieoficjalna, podczas której krótką modlitwę zmówił kapelan związku ksiądz profesor Rafał Dudała. Potem przyszedł czas na świąteczne życzenia i tradycyjne przełamanie się opłatkiem. Kolędy dla przybyłych zaśpiewał zaś wokalista Piotr Salata.

Zdjęcia:

REKLAMA

4 thoughts on “Szefowie świętokrzyskich samorządów debatowali w Sielpi [wideo, zdjęcia]

 1. Kamil pisze:

  Redaktorze, może coś w sprawie samorzadowca który potrącił samochodem na chodniku starszego pana w obiektach OSiR.

 2. kabel pisze:

  Uwierzyli , o tej Sielpi co im lał .

 3. gosc pisze:

  Obratański. Kiedy będą odśnieżone chodniki w mieście? Nie da się normalnie chodzić!

 4. aaa pisze:

  pies mydło zjadł ,jak by napisał , to już po nim Stronniczy portal ,ciekawe co będzie robił jak się władza zmieni ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *