REKLAMA

Szybka pożyczka z wyjątkowo dobrymi możliwościami spłaty? Uważaj – to prawdopodobnie oszustwo

[artykuł tylko dla pełnoletnich, materiał sponsorowany] Oszuści coraz częściej stawiają sobie za cel wyłudzenie pieniędzy i wrażliwych danych od osób, które w Internecie szukają oszczędności lub okazji do łatwego zarobku. Najczęściej wykorzystywane metody przez cyberprzestępców to oferowanie szybkich pożyczek z niskim oprocentowaniem, sprzedaż wyjątkowo tanich produktów i usług lub dzielenie się okazjami do pomnożenia kapitału.

REKLAMA

Gdy nadarza się jedyna w swoim rodzaju okazja, użytkownicy często zapominają o tym, że zbyt tanie oferty mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. W tym artykule przyjrzymy się kilku popularnym metodom stosowanym przez internetowych oszustów, którzy działają pod przykrywką usługodawców, firm pożyczkowych lub projektów inwestycyjnych.

REKLAMA

Szybkie pożyczki online i przejmowanie danych osobowych

Klienci znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą poszukiwać błyskawicznego zastrzyku gotówki z ratami łatwymi do spłaty. W odróżnieniu od tradycyjnych banków, internetowe firmy pożyczkowe nie zawsze wymagają od klientów posiadania wysokiej zdolności kredytowej czy dopełniania szeregu formalności. Niestety, nie wszyscy pożyczkodawcy oferujący usługi online stosują uczciwe praktyki wobec swoich klientów.

Głośnym echem odbił się atak hakerski, w ramach którego cyberprzestępcy (pochodzący prawdopodobnie z Chin) stworzyli kilkadziesiąt aplikacji na Androida, które wyglądały dokładnie tak, jak aplikacje znanych banków w Indiach. W tym samym czasie w mediach społecznościowych rozpoczęto agresywną kampanię reklamową, w której oferowano szybkie i wysoki pożyczki z łatwą spłatą.

Klienci, którzy zaufali reklamie, byli proszeni o podanie swoich danych osobowych, numeru konta bankowego oraz wpłacenie przedpłaty (w wysokości 5% kwoty pożyczki, o którą się ubiegali). Po dopełnieniu wszystkich formalności nieuczciwa aplikacja bankowa przestawała działać. Klienci nigdy nie otrzymywali swoich pieniędzy na konto, a ich przedpłata znikała. W sumie hakerzy wyłudzili w ten sposób ponad 44 tysiące dolarów, których do dzisiaj nie udało się odzyskać.

Niska jakość to nie jedyna wada tanich usług online

O ile cena nie zawsze powinna być jedynym wyznacznikiem jakości produktu lub usługi, o tyle poleganie wyłącznie na agresywnej reklamie lub przekonujących hasłach promujących najniższą cenę na rynku może być ryzykowne. Za każdym produktem lub usługą stoi firma, która chce zarobić. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na zbyt niską cenę (która ma zachęcić kupujących), mogą one wykorzystywać inne sposoby na uzyskanie pieniędzy. Należą do nich między innymi sprzedawanie danych osobowych firmom zewnętrznym, wysyłanie niskiej jakości produktów lub świadczenie usług niezgodnych z opisem.

Dobrym przykładem jest tanie VPN – klienci wykorzystują sieć VPN do zapewnienia sobie prywatności i anonimowości. Jednak utrzymanie zagranicznych serwerów VPN oraz świadczenie usług jest związane z wysokimi kosztami. Operatorzy tanich sieci VPN mogą więc dodatkowo zarabiać, sprzedając dane osobowe swoich użytkowników, rejestrując dzienniki aktywności (w nieokreślonych celach) lub oferując ograniczony dostęp do zagranicznych serwerów przy jednoczesnym wolnym połączeniu.

Z jednej strony klient zapłacił za usługę, oczekując jakości odpowiadającej tej, która była obiecywana w reklamach. Z drugiej jednak może szybko zderzyć się z rzeczywistością, w której niska cena odpowiada niesatysfakcjonującej ofercie.

Okazje do zarabiania na kryptowalutach z niskim wkładem własnym

Kolejną kategorią po tanich zakupach i łatwych pożyczkach są okazje inwestycyjne w branży kryptowalut. Pomijając fakt, jak niestabilny i ryzykowny jest to rynek i tutaj nie brakuje oszustów, którzy liczą na wzbudzenie zaufania u osób żądnych łatwego i szybkiego zysku.

Jedną z najczęściej spotykanych metod wyłudzania pieniędzy są obietnice uzyskania dużych zwrotów przy dużych nakładach kapitału (zgodnie z zasadą, im więcej, tym lepiej). Nie jest niespodzianką, że te fałszywe gwarancje prowadzą do tego, że inwestorzy nie są w stanie odzyskać swoich pieniędzy.

Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa rodzaje inwestycji w kryptowaluty, które coraz częściej są obiektem nadużyć – inwestowanie w nowe monety (ICO) oraz tokeny niewymienne (NFT). W przypadku projektów ICO inwestorzy są zachęcani do tanich zakupów potencjalnie lukratywnych monet. Oszuści działający pod przykrywką nowych projektów wzbudzających zaufanie namawiają do zakupu tokenów, wykorzystując zaatakowane portfele kryptowalutowe, sprzedając nieregulowane tokeny lub stosując fałszywą reklamę.

Nie brakuje też projektów, które, aby mogły rozpocząć swoją działalność muszą najpierw zebrać kapitał, na przykład poprzez sprzedaż tokenów w niskiej cenie. Po osiągnięciu hucznie zapowiadanego celu i zdobyciu potrzebnej puli projekt jest porzucany, a inwestorzy tracą swój kapitał.

Na co uważać korzystając z okazji cenowych w Internecie?

W momencie, gdy w grę wchodzą pieniądze – możliwość ich zaoszczędzenia lub zarobku – skorzystanie z okazji wydaje się kuszące. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą pomóc w uniknięciu oszustw.

  • Zachowaj czujność podczas zakupów online. Zanim zaczniesz składać zamówienie i podawać swoje dane osobowe i metody płatności upewnij się, że strona jest autentyczna, a jej właściciel uczciwy. Poszukaj w wyszukiwarce Google opinii o danym sprzedawcy, sprawdź też komentarze klientów na stronie Trustpilot. Zwróć uwagę na to, czy adres strony zaczyna się na https:// – to jeden z przykładów wskazujących na to, że strona korzysta z bezpiecznych technologii szyfrujących połączenie.

  • Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę online, również sprawdź opinie innych klientów o danym pożyczkodawcy. Zdecydowanie unikaj ofert pożyczek, które wymagają od pożyczkobiorcy wpłacenia zadatku na rzecz wykonania analizy zdolności kredytowej lub przetworzenia wniosku. W Polsce takie praktyki nie są stosowane przez żadne firmy pożyczkowe i banki, więc to pewny znak, że masz do czynienia z oszustwem.

  • W przypadku chęci zarabiania na kryptowalutach ryzyko utraty środków istnieje zawsze, dlatego sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest dobra dywersyfikacja zasobów, stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do nowych projektów kryptowalutowych, w tym ICO oraz przeznaczenie tylko niewielkiej ilości kapitału na ryzykowne inwestycje.

Pomysłowość oszustów internetowych nie zna granic i regularnie pojawiają się nowe sposoby na wyłudzenie od użytkowników pieniędzy lub danych. Nawet osoby uważające się za doświadczone w unikaniu niebezpieczeństw w sieci mogą paść ofiarą wyspecjalizowanych ataków. Warto zwrócić uwagę na starą zasadę o unikaniu okazji, które są zbyt dobre, aby były prawdziwe i skrupulatnym sprawdzaniu opinii o usługodawcach lub operatorach, którym chce się powierzyć swoje pieniądze.

we współpracy z PRConsultancy, artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *