Symboliczne gołębie pokoju, pochód z orkiestrą, gigantyczna biało-czerwona flaga i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Święto Niepodległości 2023 w Końskich miało uroczysty, ale i radosny charakter.
REKLAMAMieszkańcy miasta i gminy o godzinie 11:00 zgromadzili się pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam uroczystość rozpoczął wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, który powitał przybyłe delegacje, przedstawicieli różnych jednostek oraz wszystkich konecczan. Wybrzmiał hymn Polski, krótkie artystyczne wprowadzenie, a następnie głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański:
–„To jest zawsze taka chwila, w której powinniśmy pamiętać, że Niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze, że warto przypomnieć sobie w jakich okolicznościach Polska tę niepodległość straciła, że sąsiednie mocarstwa Polskę zniewoliły wtedy kiedy ogromnym wysiłkiem reformowała własne Państwo, kiedy budowała nowoczesne społeczeństwo obywatelskie, a jej konstytucja pierwsza w Europie tworzyła ramy właściwych relacji między władzą, obywatelami, społeczeństwem, gospodarką i że bardzo naszym sąsiadom zadanie zniszczenia Polski ułatwiły nasze wewnętrzne waśnie, pobudzanie i inspirowane […] Łatwo narzekać, że tak niewiele jest w tej historii Polski radosnych momentów, ale też warto pamiętać, że mamy takie dni jak dzisiejsza rocznica. Dni, w których nie ma niuansów i w których radość z odzyskania niepodległości powinna dominować nad każdym innym uczuciem. Cieszmy się niepodległą Rzeczpospolitą” – przemawiał włodarz Końskich.
REKLAMANastępnie obejrzeć można było część artystyczną przygotowaną przez młodzież pt. „Z Orężem Orła ku Wolności”, która powstałą pod okiem Anny Wiadernej z Koneckiego Centrum Kultury. W kolejnej części przysięgę złożyli nowi członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie.
Nie zabrakło też uroczystego złożenia zniczy i wieńców pod Pomnikiem Wdzięczności. W imieniu władzy powiatowej tego honoru dokonała delegacja na czele ze starostą koneckim Grzegorzem Piece, członkiem zarządu Dariuszem Banasikiem i przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Kowalczykiem. W imieniu gminy Końskie byli to burmistrzowie Krzysztof Obratański, Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński oraz przewodniczący Rady Miasta i Gminy Piotr Słoka. Oprócz tego kwiaty i znicze składały: delegacje partii politycznych, przedstawiciele różnych związków, kombatanci, radni miejscy i powiatowi, nauczyciele, uczniowie, dyrektorzy szkół, reprezentanci służb mundurowych.
W kolejnej części święta wszyscy wyruszyli uroczystym pochodem w kierunku Kolegiaty św. Mikołaja. Na jego czele szła orkiestra działająca przy Koneckim Centrum Kultury pod batutą Rafała Kądzieli, a tuż za nią Strzelcy niosący ogromną biało-czerwoną flagę. Pochód zaś zamykały pojazdy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Finał tego marszu miał miejsce przy kościelnej bramie. Tam dzieci z koneckich przedszkoli wypuściły do nieba symboliczne „Gołębie Pokoju”, a potem, w samo południe wszyscy wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
Świętowanie w Końskich zakończyła uroczysta msza święta.
Zdjęcia (Paulina Góral):
Na jednym zdjęciu są trzej Panowie ,,W,,. Werens, Wiaderny, Wikiera,😀😀😀
A Gosek był czy już po zawodach ? koryto zdobyte .
Banasik ,co z radiem ????? Ty wiesz…….
Obratański ,wygląda jak by był bardzo wystraszony.