Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z podchorążymi opiekują się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej ,,Cichy Zakątek’ w Końskich. Spotkania umilają czas schorowanym i często starszym osobom.
REKLAMABrygady Obrony Terytorialnej w całym kraju wspierają blisko 40 domów opieki społecznej i liczba ta z dnia na dzień rośnie. Zakres wsparcia jest bardzo szeroki i uzależniony od indywidualnych potrzeb generowanych przez organy prowadzące szczebla samorządowego. W województwie świętokrzyskim terytorialsi 10. ŚBOT wraz z podchorążymi z Wojskowej Akademii Technicznej podjęli się opieki nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej ,,Cichy Zakątek” w Końskich, w którym zamieszkuje 150 psychicznie chorych dorosłych osób, obojga płci. Wojsko poproszono o pomoc ponieważ pojawiły się problemy z zapewnieniem ciągłości opieki nad mieszkańcami. Od kilku tygodni nastąpił wzrost absencji pracowników z tytułu zwolnień chorobowych oraz opieki nad dziećmi. Bezpośrednią przyczyną zwolnień lekarskich pracowników nie jest koronawirus. Nikt z pracowników ani mieszkańców nie przebywał w kwarantannie.
REKLAMA
–„Ograniczenia wynikające z obowiązujących w kraju przepisów antyepidemicznych negatywnie wpłynęły na funkcjonowanie naszej placówki, bowiem od 12 marca br. Mieszkańcy nie opuszczają terenu placówki, jak również nie mają bezpośredniego kontaktu z rodziną i znajomymi. Serdecznie dziękuję za okazane zainteresowanie, pomoc i wsparcie. Obecność żołnierzy pozytywnie wpływa na samopoczucie Mieszkańców, którzy w ich obecności czują się wyjątkowo bezpieczni, a pracownicy doceniają wkład pracy i zaangażowanie w bezpośredniej opiece nad Mieszkańcami” – mówi Barbara Krawczyk, dyrektor DPS.
Dodajmy, że wśród żołnierzy, którzy są zakwaterowani na terenie ośrodka jest kapelan 101 batalionu lekkiej piechoty, mający doświadczenie w opiece nad chorymi. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”.
Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Zdjęcia: