REKLAMA

Typer pyta “Co to jest handicap”, a LegalBukmacher daje odpowiedź

W tym artykule LegalBukmacher opowiada czytelnikom o tym, czym jest handicap, jakie rodzaje handicapów można obstawiać w serwisach bukmacherskich oraz przedstawia podstawowe cechy, zalety i wady obstawiania tego typu stawek. Warto zauważyć, że zakłady sportowe internetowe typu handicap cieszą się obecnie sporą popularnością wśród hazardzistów z Polski. Nasza ekspertka Agnieszka Sportowa przeprowadziła badanie na ten temat.

REKLAMA

Statystyki obstawiania handicapów u polskich bukmacherów (%):

REKLAMA

Czym jest handicap w zakładach sportowych

Handicap w bukmacherce to zdarzenie wskazujące na przewagę jednej drużyny nad drugą, wyrażone w postaci określonej liczby punktów. Handicap ma taki wygląd w linii: 0:2, 0 1, itd. Zadaniem typera jest wytypowanie wyniku meczu z uwzględnieniem oferowanego handicapu.

Przykładowo, stawiając na handicap 1-0, gracz wytypował wynik P2. Oznacza to, że początkowo 1 bramka jest dodawana do wyniku otwierającego 0-0 dla drużyny gospodarzy (przypuszczalnie mecz rozpoczyna się od 1-0). W związku z tym drużyna wyjazdowa nie wygra 1 bramką — musi wygrać mecz większą różnicą, aby zakład został zrealizowany. 

Rodzaje handikapów

Handicapy dzielą się na dwa rodzaje: 

  • europejskie;
  • azjatyckie. 

Można również wyróżnić handicap punktowy (dopisujemy określoną liczbę punktów) i handikap setowy (dopisujemy określoną liczbę setów). Różnice w niektórych aspektach są znaczące, więc trzeba znać niuanse każdego z nich. Patrząc na to, czym jest handicap, doświadczeni gracze preferują ściśle jeden rodzaj handicapu (azjatycki lub europejski) i rzadko je mieszają. Granie na handicapy i dawanie forów różni się od obstawiania totalsów i samych wygranych, jest wiele subtelności. Poniżej przyjrzymy się bliżej tym typom handikapów.

Czym jest handicap azjatycki

W tej części artykule sprawdzimy, co to jest handicap azjatycki. Handicap azjatycki to ułamkowa różnica w punktacji między drużynami – np. -3,25, +2,75. Istnieją również podwójne handicapy azjatyckie, czyli handicap 2-drogowy. Różnica w stosunku do forwardów polega na tym, że tutaj możliwy jest częściowy zwrot zakładu. Stawka w zakładach bukmacherskich na takie zdarzenie jest dzielona na dwie części pomiędzy sąsiadujące handicapy, czyli jeśli postawimy na -1,75, to pierwsza połowa stawki idzie na -1,5, a druga na -2. Tę opcję zakładów w grach można znaleźć praktycznie we wszystkich serwisach bukmacherskich.

Jak obliczyć handicap azjatycki

Handicap azjatycki jest obliczany w następujący sposób: na przykład, przyjmujemy zakład z handicapem 1 (-1.25) po kursie 2.00. Jest to hybryda dwóch zakładów i – na F1 (-1) i F1 (-1,5). Stawka zostanie podzielona na 2 równe części, jedna obliczona przy F1 (-1), a druga przy F1 (-1,5). Wyobraźmy sobie, że drużyny rozegrały mecz 1-0, wartość nominalna zakładu wynosiła 1000 PLN. Gracz otrzymałby zwrot 500 PLN, bo F1 (-1) to zwrot, a F1 (-1,5) to strata. Gdyby drużyny grały 2-0, zakład zostałby wygrany w całości za wygraną w wysokości 2000 PLN.

Handicap europejski w zakładach sportowych

Technicznie jest to opcja zakładu, w której do zakładu na wynik dodaje się konkretny dokładny wynik. Jest on również nazywany 3-drogowy. Na przykład stawiasz na remis na handicap (0-2). Oznacza to, że zakład może zagrać tylko wtedy, gdy drużyna gospodarzy wygra z wynikiem 2-0.

Jak obliczyć handicap europejski

Schemat obliczania handicapów europejskich jest prostszy niż w przypadku handicapów azjatyckich. Na przykład, stawiasz na P1 z handicapem 1 (0:2) po kursie 3,00. Zawodnik musi dodać dokładny wynik 0-2 do końcowego rezultatu spotkania. Przykładowo, drużyny grały ze sobą 3-1. Dodaj 0-2, aby było 3-3. Zakład był postawiony na P1, stąd wynika przegrana gracza. Gdyby drużyna wygrała 3+ bramkami, np. 6:2, wynik byłby 6:4 – wtedy zakład jest liczony jako wygrany.

Handicap w różnych dyscyplinach sportowych

Piłka nożna jest uważana za najbardziej popularny zakład z handicapem. Wynika to z faktu, że jest to szczególnie popularna dyscyplina sportu. Nierzadko handicap w piłce nożnej jest zawierany w przypadku gry pomiędzy faworytami a underdogami.

Handicap w FIFA to postrzegana dynamiczna trudność gry. Wielu miłośników tej gry uważa, że utrudnia to silnym graczom w meczach z niedoświadczonymi nowicjuszami. Podejrzenia padły nie tylko na boty w trybach offline, ale także na piłkarzy zarządzanych przez graczy w czołowych zawodach Ultimate Team – Division Rivals i Weekend League.

Handicap w golfie jest wskaźnikiem liczbowym odzwierciedlającym poziom umiejętności golfisty i jego aktualną zdolność do gry. Maksimum wynosi 54. W miarę postępów golfisty jego handicap maleje. Dokładny handicap jest obliczany jednakowo dla kobiet, mężczyzn i juniorów.

Czym jest handicap w koszykówce? Handicap to różnica punktowa jednego klubu nad drugim zespołem. Stosuje się go głównie w przypadku gry między faworytami i underdogami, aby wyrównać szanse. 

Podsumowanie

Zakłady handicapowe cieszą się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie.  Dla większości graczy ta opcja pozwala być bardziej zdecydowanym. Handicap maksymalizuje zainteresowanie różnymi meczami, w których zazwyczaj spotykają się liderzy i słabe drużyny. 

Zakłady na handicapy są korzystne, ponieważ w standardowych zakładach istnieją trzy możliwe wyniki, natomiast w handicapach są one ograniczone do dwóch, więc szanse na wygranie są wyższe. Marża jest niższa, co jest kolejną zaletą dla typerów. Zachęcamy do odwiedzenia strony LegalBukmacher, gdzie znajdziemy więcej przydatnych informacji na ten temat, a także wiele innych ciekawych artykułów.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *