REKLAMA

Uczcili 81. rocznicę bitwy pod Kazanowem [wideo, zdjęcia]

Dziś uczniowie Szkoły Podstawowej w Kazanowie oraz władze samorządowe oddały hołd oraz uczciły pamięć o żołnierzach  walczących podczas bitwy, która rozegrała się pod Kazanowem zaraz po wybuchu II Wojny Światowej w 1939 roku, 81 lat temu. Skromna ze względu na epidemię uroczystość odbyła się przy pomniku poświęconym bohaterom tamtych dni.

REKLAMA

Podczas 81. rocznicy bitwy pod Kazanowem obecny był burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, delegatura powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Końskich. Uroczystość przygotował Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie, który podczas wydarzenia reprezentował dyrektor Paweł Milcarek oraz ósmoklasiści.

„Każdego września, co roku przypominamy tamte czasy najeźdźców hitlerowskich, wspominamy żołnierzy. Tu w Kazanowie był wielki bój 163 Pułku Piechoty. Zginęło w nim blisko 50 żołnierzy, większość spoczywa na cmentarzu w Kazanowie. Ci, którzy byli ciężko ranni, trafili do koneckiego szpitala i zmarli pochowani są na koneckim cmentarzu” – opowiadał nam historyk, naczelnik wydziału promocji powiatu koneckiego Marian Wikiera.

REKLAMA

Podczas wydarzenia jeden z uczniów ZPO w Kazanowie odczytał apel poległych, a modlitwę za bohaterów bitwy pod Kazanowem odmówił ks. kanonik Stanisław Rożej.

Następnie burmistrz Obratański zaapelował do społeczności szkolnej, by kultywowali pamięć o jednym z dowódców 36. dywizji piechoty biorącym udział w bitwie pod Kazanowem – pułkowniku Władysławie Henzlu –„Dla dzieci i młodzieży mam jedno zadanie. Mamy nieliczne grono honorowych obywateli, a najstarszym z nim jest żołnierz września 1939 roku – płk Henzell, którego sylwetka z charakterystyczną opaską na oku, które utracił w czasie wojny. Pozostaje w pamięci jako pewien symbol tamtych dni. Do dyrektora szkoły i do dzieci i młodzieży mam prośbę o to, aby pamięć tego bohatera była w szczególnym szacunku Szkoły Podstawowej w Kazanowie” – przemawiał Krzysztof Obratański.

Wagę szkoły w kultywowaniu lokalnej historii oraz wiedzy patriotycznej podkreślił w rozmowie z nami dyrektor ZPO w Kazanowie Paweł Milcarek –„Szkoła to instytucja, która ma stać na pieczy historii. Jeżeli szkoła nie będzie pamiętać – to kto zapamięta? Pozostają najstarsi mieszkańcy Kazanowa, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują historię o bitwie pod Kazanowem, ale ich z roku na rok jest coraz mniej. Szkoła to nie tylko globalne nauczanie matematyki, fizyki, ale też nauczanie polskości, naszej małej, regionalnej historii, a ta rocznica bitwy pod Kazanowem jest doskonałym przykładem takiej lokalnej historii, dlatego co roku jest przez szkołę celebrowana” – opowiada nam dyrektor Paweł Milcarek.

Głos zabrał także radny miejski, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości w Końskich Wiesław Malicki, który zaapelował, by w przyszłych latach uroczystość obchodów bitwy pod Kazanowem organizowana była 8 września –„Panie burmistrzu, panie dyrektorze, bardzo bym prosił, żeby to święto organizować 8 września, kiedy mieszkańcy będą mogli w pełni tutaj uczestniczyć, tak jak to było przez kilka minionych lat. Oni też doceniają rolę tego dnia, rolę tego wydarzenia i są bardzo wdzięczni tym ludziom, którzy za ich wolność oddali swoje życie i krew. Chwała bohaterom” – przemawiał Wiesław Malicki.

Wrzesień to miesiąc, w którym gmina Końskie szczególnie wspomina naszych lokalnych bohaterów oraz wydarzenia, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Burmistrz Krzysztof Obratański podczas uroczystości zaapelował do starosty Grzegorza Pieca, by również i w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat konecki część zajęć we wrześniu była poświęcona kultywowaniu pamięci o zasłużonych postaciach, które zapisały się na kartach regionalnej historii.

„Chciałbym zaprosić do pewnej idei pana starostę, by we wszystkich szkołach ziemi koneckiej honorowi obywatele, którzy mają formalnie obywatelstwo honorowe tylko miasta i gminy Końskie, ale wywodzą się z różnych stron Ziemi Koneckiej, sięgającej aż pod Przedbórz, bo przecież stamtąd bracia Wroniszewscy pochodzili, żeby w szkołach honorowych obywateli przypomnieć, a nawet przeznaczyć miesiąc wrzesień na lekcjach wychowawczych, na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie na przypomnienie ich biografii i powodów, dla których mamy obowiązek ich wspominać i szanować” – dodaje Krzysztof Obratański.

Zapytaliśmy dyrektora szkoły w Kazanowie jak ocenia postawy patriotyczne swoich uczniów. Czy są chętni, by pozyskiwać wiedzę o takich wydarzeniach i przekazywać ją dalej? –„Bardzo często mam wrażenie, że nie zawsze do końca rozumieją wagę tych wydarzeń, dlatego tym większa nasza rola w tym, aby przedstawić nie tylko suche fakty, ale i emocje, uczucia ludzi, którzy w tamtych czasach walczyli i ginęli. Bardzo ważna jest rola szkoły, żeby nie przedstawiać suchych faktów, dat, liczby zmarłych, rannych, ale przedstawiać historię ludzi” – mówi nam Paweł Milcarek.

Na koniec uroczystości, po przypomnieniu historii tego miejsca oraz wydarzeń sprzed 81 lat wiązanki pod pomnikiem złożyły przybyłe delegacje: włodarze gminy Końskie – burmistrz Krzysztof Obratański oraz wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, uczniowie ZPO w Kazanowie, władze powiatu ze starostą Grzegorzem Piecem na czele, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Końskich oraz delegacja sołectwa Nowy Kazanów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *