REKLAMA

W gminie Smyków uczczono 76. rocznicę bitwy pod Trawnikami [zdjęcia]

W sobotę 5 września społeczność gminy Smyków uczciła 76. rocznicę bitwy pod Trawnikami. Pod pomnikiem w Trawnikach została odprawiona msza święta upamiętniająca poległych partyzantów w bitwie stoczonej z obławą niemiecką przez 3 pp. Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”.

REKLAMA

W uroczystości ze względu na sytuację panującą w kraju i na świecie wzięło udział mniejsze grono mieszkańców gminy Smyków i gminy Mniów niż w poprzednich latach. Swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK – środowisko „Szaraków” ze Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i innych środowisk.

REKLAMA

W uroczystości uczestniczyli: starosta konecki Grzegorz Piec, przedstawiciele smykowskiego samorządu na czele z Przewodniczącą Rady Gminy Smyków Danutą Jarek oraz zastępcą wójta Jerzym Dudą, dyrekcje szkół – Anna Cholewińska oraz Beata Janiszewska. Obecna była delegacja harcerzy ze szkoły podstawowej w Królewcu z opiekunem – Anetą Grot. Nie zawiedli druhowie z OSP Przyłogi, którzy przybyli na uroczystość ze swym sztandarem.

Od kilku lat w uroczystościach bierze udział Batalion Mniowski Polskich Drużyn Strzeleckich im. I Kompanii Kadrowej Marszałka Józefa Piłsudskiego z generałem brygady Jerzym Makuchem. Oprócz służb mundurowych na uroczystości obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Smyków oraz Stowarzyszenia „Śladami Hubalczyków”.

Mszę celebrował proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach ks. kan. Zbigniew Kołton, który podziękował władzom gminy Smyków oraz mieszkańcom Trawnik za coroczną pomoc i wsparcie w organizacji tejże uroczystości. Po mszy wszystkie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. W patriotycznym nastroju i tematyce na zakończenie wystąpił Edward Grzegorczyk.

Za przygotowanie uroczystości z ramienia Urzędu Gminy Smyków odpowiadała Elżbieta Sosnowska.

Zdjęcia (Urząd Gminy Smyków):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *