REKLAMA

Uczcili pamięć partyzantów, którzy przejęli pociąg okupantów [wideo, zdjęcia]

W czwartek w miejscowości Wąsosz w gminie Końskie władze powiatu koneckiego zorganizowały spontaniczny happening historyczny pt. „Znowu spotkali się po latach”. Wydarzenie miało na celu uczczenie rocznicy przejęcia pociągu towarowego niemieckich okupantów przez partyzantów przy pomniku upamiętniającym tę sytuację.

REKLAMA

„To jest bardzo spontaniczne spotkanie, pomysł zrodził się pod koniec poniedziałku. Cieszę się, że pomimo takiej szybkiej akcji są kombatanci, jest młodzież. W tym miejscu w nocy z 19 na 20 sierpnia 1943 roku oddział AK „Ponurego” zaatakował właśnie w tym miejscu pociąg towarowy. Mamy takie miejsca, które w pewnym momencie zostały zapomniane. Chcemy przypomnieć to miejsce i będziemy przypominać. Myślę, że w przyszłym roku oprawa będzie jeszcze ciekawsza” – mówi nam starosta konecki Grzegorz Piec.

Szczegóły akcji, która miała miejsce w 1943 roku przedstawił nam Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji w powiecie koneckim.

REKLAMA

„Drugie zgrupowanie pod dowództwem Cichociemnego porucznika Waldemara Szwieca „Robota” przy wsparciu plutonu koneckiego „Allana” i koneckich dywersantów opanowało pociąg z ładunkiem. Pierwotnie miał to być napad na pociąg z amunicją, ale Niemcy zmienili kolejność przejazdu pociągów. Zdecydowano, że i to będzie jakaś korzyść. Udało się zdobyć mnóstwo przydatnego materiału dla partyzantów, m. in. tekstylia, czy inne produkty, które posłużyły partyzantom, żeby przetrwać w lesie” – opowiada nam Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji w powiecie koneckim.

Podczas obchodów na drzewach zamieszczono zdjęcia partyzantów, którzy brali udział w akcji napadu na pociąg okupantów. Włodarze powiatu oraz zgromadzeni goście pod pomnikiem złożyli kwiaty i wiązanki. Podczas wydarzenia obecni byli także przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz córka jednego z żołnierzy „Robota” i „Allana” – Jana Łyczkowskiego „Wicherka”, Anna Struzik.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *