REKLAMA

Uczcili pamięć zamordowanych w Królewcu i Adamowie [wideo, zdjęcia]

Mieszkańcy gminy Smyków nie zapominają o swoich bohaterach. W niedzielę Miłosierdzia Bożego wzięli udział w patriotycznej Mszy Świętej. 

REKLAMA

Cześć i chwała bohaterom oddane zostały w należyty sposób, smykowianie oddali hołd poległym w 76 rocznicę ich mordu. 7. kwietnia 1940 roku hitlerowcy chcąc zemścić się za działania majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” postanowili skarcić cywilną ludność zamieszkującą okolice obecnego Smykowa. Dokonano pacyfikacji wsi Adamów i Królewiec wyłapując 104 mężczyzn i chłopców. 85. spośród nich rozstrzelano jeszcze tego samego dnia w tzw. „Lasku Smykowskim” nieopodal głównej drogi w stolicy tej gminy oraz na polu „pod Królową gruszką”. Natomiast 19. mieszkańców Królewca Niemcy wywieźli i stracili prawdopodobnie w czerwcu 1940 roku w Lasku Brzask koło Skarżyska.

W minioną niedzielę mszę w intencji tych ofiar oraz ich rodzin przy grobie, w którym początkowo znajdowały się ciała straceńców w „Lasku Smykowskim” odprawili kapłani z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Miedzierzy. Ksiądz Proboszcz Władysław Stępniewski oraz wikariusz ks. Andrzej Kober. We mszy udział wzięli strażacy ze wszystkich gminnych jednostek OSP, którzy zaprezentowali się ze swoim sztandarami. Również strażacy wspólnie z młodzieżą i harcerzami pełnili wartę przy mogile. Delegacja Urzędu Gminy z wójtem Józefem Ślizem na czele złożyła pod pomnikiem ofiar wieńce oraz znicze. Mszy podniosłego charakteru nadały także muzyczne wstawki zaprezentowane przez grupę Smykovia.

REKLAMA

Obecnie wszyscy zamordowani, którzy są wymienieni na tablicach znajdujących się w „Lasku Smykowskim” spoczywają w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Miedzierzy.

Galeria zdjęć:

76. rocznica mordu mieszkańców Królewca i Adamowa 08

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *