REKLAMA

Uczniowie koneckiego liceum stworzyli The Babel Project [wideo]

Troje uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej Curie w Końskich stworzyło The Babel Project. Chcą oni przybliżyć temat globalizacji i odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby wszyscy na świecie mówili w tym samym języku?”.

REKLAMA

Jakub Świeca, Anna Cieciorowska i Jan Krakowiak biorą udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” i poprzez realizację swojego projektu zamierzają zwrócić uwagę społeczeństwa na zanik zróżnicowania kulturowego na świecie w związku z postępującą globalizacją. W ramach działań zorganizowany zostanie niebawem Dzień Języków Obcych w placówce.

– „Oprócz zorganizowania Dnia Języków Obcych w szkole, stworzyliśmy też filmik, który będzie do obejrzenia na YouTube, na którym znajdą się opinie ludzi z całego świata na temat pytania 'Co gdyby wszyscy mówili w jednym języku?'” – opowiadają uczniowie.

REKLAMA

Wspomniany Dzień Języków Obcych będzie miał miejsce w budynku II LO w Końskich przy ulicy Sportowej już 5 stycznia. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy nauczyciele języków obcych oraz uczniowie. Organizatorzy przewidują liczne atrakcje dla przybyłych.

– „Dostępne będą różne atrakcje, takie jak występ uczniów z naszej szkoły, czy jedzenie z różnych krajów. Ponadto prelekcje, które będą zorganizowane przy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli” – mówili Anna Cieciorowska i Jan Krakowiak.

Uczniowie są wrażliwi na zanik języków obcych i przez to też kultur różnych krajów na świecie. Chcą poprzez The Babel Project promować naukę języków obcych wśród młodych ludzi i nie tylko.

Projekt nie zrzesza tylko koneckich uczniów, biorą w nim udział młodzi z całego świata.

– „Zostaną przedstawione opinie naszych znajomych z Kenii, z Portugalii na temat zaniku języków. Zorganizowaliśmy również dzięki projektowi Erasmus takie filmiki. W filmiku, w którym mamy różne opinie uczniów z całego świata, są to głównie uczniowie i młode osoby, są właśnie osoby z Kenii, z Portugalii, ze Stanów Zjednoczonych, z Europy i nie tylko, również z Azji. Poznaliśmy ich właśnie przez projekty, takie jak Erasmus, czy inne wymiany uczniowskie” – opowiedzieli organizatorzy.

Podczas Dnia Języków Obcych będzie można obejrzeć stoiska, spróbować dań czy usłyszeć muzykę między innymi z takich krajów jak Meksyk, Włochy czy Anglia.

Zapytaliśmy koordynatorów projektu, co ich zdaniem byłoby, gdyby na świecie wszyscy mówili jednym językiem. Oto, jak odpowiedzieli: – „My uważamy, że gdyby wszyscy na świecie mówili jednym językiem to zdecydowanie byłoby łatwiej się porozumieć, ale nie byłaby to dobra opcja, ponieważ zginęłoby zróżnicowanie językowe i kultury. Aktualnie dużo mniejszości narodowych ma swoje języki, które zanikają z powodu globalizacji i ginie o nich pamięć. Nie chcemy, żeby to się stało”.

O postępach koneckich uczniów oraz całym projekcie będziemy jeszcze Państwa informować.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *