REKLAMA

Uczniowie szkół średnich rozpoczęli wakacje! [wideo, fotogaleria]

Niemal 1900 uczniów szkół średnich z powiatu koneckiego rozpoczęło wakacje. Zarówno dla nich, jak i dla pedagogów był to trudny rok pod kątem edukacji ze względu na epidemię. Dziś jednak społeczności szkolne mogły się spotkać i wspólnie celebrować zakończenie roku szkolnego 2020/2021.

REKLAMA

Łącznie wakacje rozpoczęło dziś 1 875 uczniów szkół średnich z powiatu koneckiego. Najwięcej z nich uczęszcza do II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich – 419. Bardzo dużo podopiecznych liczą sobie także Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 – 380 oraz „Stary Ogólniak” – 363. Ten rok szkolny zakończył się także dla 294 uczniów „Ekonomika” i 172 z ZSP w Stąporkowie. W ZSP nr 2 w Końskich było ich 247 (statystyki bez absolwentów).

Podczas zakończenia roku szkolnego 2020/2021 gościliśmy z naszą kamerą w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich. W końcu po długiej przerwie epidemicznej uczniowie i kadra pedagogiczna mogli się spotkać na uroczystym apelu. Na początek wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn Polski. Zgromadzonych przywitała dyrektor placówki Beata Salata.

REKLAMA

„Za nami można powiedzieć kolejny rok szkolny, aczkolwiek ciężki rok edukacji. Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek, ale tych dzwonków niestety nie słyszeliście tyle, ile byśmy chcieli. W domu dzwonków sobie nie włączaliście w telefonach, jak byliście na lekcji, ale ten ostatni już jest za wami. Niebawem wszyscy udamy się na wymarzony, wytęskniony wypoczynek, bo bez względu na to, czy ta praca odbywa się stacjonarnie, czy zdalnie to jest ona mocno obciążająca nasz umysł. Ponieważ jeszcze była izolacja to był podwójnie ciężki rok – i psychicznie, i fizycznie. Ten wysiłek musi być teraz nagrodzony tymi dwoma miesiącami odpoczynku i mam nadzieję, że będzie to cudowny odpoczynek” – przemawiała do zgromadzonych dyrektor II LO w Końskich Beata Salata.

Następnie kilka słów do uczniów skierował starosta konecki Grzegorz Piec, między innymi dziękując za wytrwałość podczas nauki zdalnej, która w szkołach średnich obowiązywała niemal przez cały rok szkolny. Później włodarz powiatu wraz z dyrektor Salatą wręczyli stypendium dyrektora szkoły Wiktorii Tomasik.

Kolejnym punktem uroczystości było nagrodzenie najlepszych uczniów każdej z klas, a także tych, którzy mają na swoim koncie osiągnięcia sportowe, stuprocentową frekwencję lub reprezentowali szkołę w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach. Wyróżnieni otrzymywali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, po czym wraz ze starostą koneckim, dyrektorką szkoły i wychowawcą robili sobie pamiątkowe zdjęcie. Fotografie wyróżnionych uczniów każdej z klas znajdziecie na dole artykułu. Po apelu uczniowie rozeszli się do sal lekcyjnych wraz ze swoimi wychowawcami, gdzie otrzymali świadectwa. Kilku z nich postanowiło podzielić się z nami swoimi przemyśleniami odnośnie minionego roku szkolnego, który znacznie różnił się od poprzednich.

„Rok był trochę mniej owocny, oceny były gorsze, ale klasa jest super, więc wspominam bardzo dobrze. Chciałbym się bardziej zintegrować z klasą, czasu było niezbyt wiele” – mówi nam Kacper.

„Głównie przez tą naukę zdalną nie mieliśmy możliwości bardziej zapoznać się z klasą, to było złe. Moim zdaniem strasznie tragicznie wyszło” – przyznaje Igor.

Uroczyste zakończenie roku miało miejsce także w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich. W imieniu organu prowadzącego podczas wydarzenia obecny był Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury.

Do uczniów przemawiał dyrektor szkoły Wojciech Jasnos. Podsumował on miniony rok, który był wyjątkowo trudny w związku z trwającą  epidemią. Pogratulował wszystkim uczniom promocji do następnej klasy, podziękował nauczycielom za trud, jaki wkładają w swoją pracę oraz życzył bezpiecznych wakacji i dalszego rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Następnie wręczono nagrody ufundowane przez członków Stowarzyszenia Absolwentów Koneckiego Gimnazjum i Liceum  „Razem dla Przyszłości”, a także zaprezentowano stypendystów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w tym roku szkolnym.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich zakończenie roku podzielone było na dwie tury ze względu na dużą ilość podopiecznych placówki. Uroczyste spotkanie odbyło się w szkolnej świetlicy – pojawili się na nim uczniowie wyróżnieni – z najwyższą średnią, uczestnicy pocztu sztandarowego, osoby ze stuprocentową frekwencją, stypendyści i uhonorowani za prace na rzecz szkoły. Pozostali wzięli udział w spotkaniach z wychowawcami w salach.

W „Kanadzie” wakacje rozpoczynała najmniejsza ilość uczniów, którzy spotkali się wraz z kadrą pedagogiczną na zewnątrz szkoły. Podczas wydarzenia obecny był Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego. W trakcie uroczystości wręczono stypendium dyrektora Kindze Świadek, a także uhonorowano podopiecznych z najwyższą średnią.

Zakończenie roku szkolnego w ZSP w Stąporkowie rozpoczęła msza święta w intencji uczniów i nauczycieli. Następnie w sali gimnastycznej w placówce oświatowej odbył się apel, a podczas wydarzenia organ prowadzący reprezentował wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

Do zgromadzonych przemawiała dyrektor Hanna Rzepka, która podsumowała miniony rok szkolny. Następnie przedstawiono kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów, wręczono stypendium dyrektora szkoły Amelii Tomasik, po czym uhonorowano uczniów z najwyższą średnią oraz bardzo dobrym lub wzorowym zachowaniem.

Uczniowie „Ekonomika” rozpoczęli wakacje apelem na zewnątrz szkoły. Gościem spotkania był Wojciech Owczarek, radny powiatu koneckiego. Podczas uroczystości wprowadzono poczet sztandarowy, a do zgromadzonych przemawiała dyrektor Beata Fidor. Oczywiście nie mogło zabraknąć nagrodzenia i wyróżnienia uczniów z wysoką średnią ocen oraz wzorowym zachowaniem.

W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Końskich uczniowie spotkali się w salach z wychowawcami. Nagrody i świadectwa wręczała dyrektor Kinga Ostrowska.

„To był rok wyjątkowy i trudny pod wieloma względami. Każdy uczestnik szkolnej społeczności borykał się z wieloma wyzwaniami i przeciwnościami, nie tylko tymi technologicznymi. Powrót do nauczania stacjonarnego był dla wszystkich sporym wysiłkiem, jednak ostatecznie wyniki klasyfikacji końcoworocznej pokazały, że jest wśród nas wielu ponadprzeciętnych uczniów” – przemawiała do uczniów Kinga Ostrowska.

Zarówno dyrektorowie, uczniowie, jak i władze powiatu przyznają, że ten rok nie należał do najłatwiejszych, jeśli chodzi o edukację.

„To był trudny, bardzo trudny rok z taką niespodzianką, w postaci koronawirusa, która skomplikowała całą działalność i szkół, i uczniów. Poznaliśmy dwa nowe słowa – zdalna nauka i zdalna praca, ale ważne, że udało nam się dotrwać do tych wakacji. Ważne, że te dzieci wróciły chociaż na chwilę, żeby spotkać się ze sobą. Nie ukrywajmy – nauka nauką, ale wspólne spotkanie, bycie razem tej młodzieży też jest bardzo ważne, bo kiedyś się rozejdą, a jakieś wspólnoty i znajomości zostaną na lata. Fajnie, że było dziś tak dużo młodzieży. Chcą się ze sobą spotykać, chcą przychodzić do szkoły, nie to, że sobie już zrobili wakacje wcześniej. Cieszę się, że mamy tak zdolną młodzież, nie tylko ze względu naukowych, ale oni działają w różnych kołach zainteresowań, w pocztach sztandarowych, mają sukcesy sportowe, także mamy naprawdę zdolną, konecką młodzież” – informuje nas starosta konecki Grzegorz Piec.

Wakacje to także czas zmian w kadrach szkół. Zarząd Powiatu Koneckiego przedłużył okres stanowisk dyrektorskich o kolejne dwa lata Beacie Jakubowskiej – dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, Hannie Rzepce – dyrektor stąporkowskiej „Górki” i Janowi Słuszniakowi – dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. W „Kanadzie” natomiast obowiązki dyrektora w kolejnym roku szkolnym będzie pełnić obecny wicedyrektor – Marcin Pluta.

Zdjęcia (własne, I LO w Końskich, ZSP Stąporków, ZSP nr 1 w Końskich, ZSP nr 2 w Końskich, ZSP nr 3 w Końskich, ZDZ w Końskich):

II LO w Końskich:

I LO w Końskich:

ZSP Stąporków:

ZSP nr 1 w Końskich:

ZSP nr 2 w Końskich:

ZSP nr 3 w Końskich:

ZDZ w Końskich:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *