Konecki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 od 1 sierpnia 2017 roku do 31 lipca 2018 roku, czyli łącznie przez 12 miesięcy realizuje projekt pt. :”Mobilność i doświadczenie kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, w ramach realizacji projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. W ramach tego projektu 16 uczniów tej szkoły wraz z opiekunami odbyło praktyki w Portugalii!
REKLAMAW poniedziałek 28 maja odbyła się konferencja podsumowująca ten projekt. –„Chcieliśmy się pochwalić i podzielić naszymi wrażeniami z realizacji projektu. Nasza szkoła w każdym roku szkolnym realizuje projekty mobilnościowe finansowane z Unii Europejskiej. Poprzednio były to dwa projekty z Programu Erasmus. Były to praktyki i staże zawodowe w Niemczech. I były to projekty realizowane dla uczniów naszego technikum. Tym razem stworzyliśmy warunki by młodzież ucząca się w klasach Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w tym młodociani pracownicy kształcący się w dualnym systemie kształcenia zawodowego, czyli teoria w szkole, a praktyki w Zakładach Pracy i by oni też mieli możliwość skorzystania z mobilności.” – mówił we wstępie do konferencji Jan Rybiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich.
Uczestnikami projektu jest 16 uczniów kształcących się w klasach II i III Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 im. Antoniego Piwowarczyka na kierunkach: kucharz, fryzjer i mechanik pojazdów samochodowych. Wartość projektu to 28 768,00 Euro i jest on finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 94,29% oraz ze środków krajowych w 5,71%.
REKLAMAGośćmi specjalnymi na konferencji podsumowującej projekt byli: Jacek Staromłyński – starszy wizytator w Kuratorium Oświaty w Kielcach, Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego, Sylwia Armada – specjalista ds. edukacji w Starostwie Powiatowym, Monika Jedynak – komendantka koneckiego OHP, Janusz Martynowski – prezes koneckiego Cechu Rzemieślników. Na spotkanie przybyli też wszyscy uczestnicy projektu, opiekunowie, nauczyciele oraz rodzice.
Głównym punktem projektu była realizacja tak zwanej mobilności, czyli wizyta uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Portugalii. Szesnastu uczniów z klas o specjalizacjach: kucharz, fryzjer i mechanik pojazdów samochodowych przebywało w campusie w miejscowości Barcelos od 11 do 24 lutego bieżącego roku.
Zanim jednak młodzież wyruszyła na zagraniczne praktyki trzeba było podjąć szereg przedsięwzięć przygotowawczych. –„Projekt rozpoczął się 1 sierpnia 2017 roku i trwa do 31 lipca 2018 roku. Uczestnicy projektu to szesnastu uczniów, którzy kształcą się obecnie w klasach drugi i trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia.” – tłumaczyła Katarzyna Rybińska, koordynator projektu.
Przez kilka miesięcy przed wyjazdem trwały przygotowania. Już we wrześniu 2017 odbyła się rekrutacja uczestników projektu i pierwsze spotkania informacyjne z nimi. Od października do stycznia trwały spotkania przygotowujące uczniów do mobilności. W tym czasie trenowali oni między innymi język angielski zawodowy, uczestniczyli w zajęciach z języka portugalskiego w Centrum Języka Portugalskiego/Camões przy UMCS w Lublinie. Odbyło się także przygotowanie pedagogiczne uczestników. W ramach opracowywania programu mobilności wizytę przygotowawczą w Portugalii odbyli dyrektor placówki wraz z koordynatorką projektu. Miało to miejsce jeszcze w listopadzie 2017 roku. Podczas wizyty przygotowawczej pedagodzy między innymi sprawdzili miejsca staży zawodowych, poznali też możliwości organizacyjne portugalskiego partnera. W końcu przed wylotem do Portugalii uczniom zaangażowanym w projekt zakupiono nowe ubrania robocze, odbyli oni także rozmowę z Sylwią Stefaniak – koordynatorem organizacji partnerskiej.
W końcu w lutym szesnastu uczestników projektu dotarło do Barcelos, gdzie znajdował się ich kampus. Kolejne dwa tygodnie były czasem realizowania przez nich praktyk.
Przez ten okres wypełniali także bogaty program kulturowy. Zwiedzali Barcelos, Bragę i Porto z przewodnikiem, wzięli udział w paradzie karnawałowej organizowanej w Barcelos; odbyli także 10 godzinny kurs języka portugalskiego. Dzięki temu zapoznali się z zawodowym językiem portugalskim, ale i angielskim. Nabyte umiejętności uczniowie: Żaneta Jaros i Patryk Stępień prezentowali podczas poniedziałkowej konferencji.
Podczas konferencji uczniowie prezentowali swoje umiejętności także biorąc udział w specjalnym konkursie. Mechanicy mieli za zadanie stworzyć rysunek wału napędowego, kucharze ugotować portugalską potrawę, a fryzjerzy wykonać awangardową fryzurę. Zwycięzcy wyłonieni przez specjalne jury otrzymali z rąk dyrektora atrakcyjne nagrody.
Konkursowa prezentacja umiejętności nabytych podczas mobilności była doskonałym przykładem pokazania realizacji celów założonych w projekcie. Uczniowie między innymi poszerzyli wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe, rozwinęli umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego ze specjalnym uwzględnieniem języka branżowego, poznali podstawy języka portugalskiego. Dzięki stażom powstała też mini książka kucharska – kuchnia portugalska, film instruktażowy na temat wykonania fryzury awangardowej, prezentacja multimedialna na temat sposobu naprawy silnika samochodowego oraz prezentacja multimedialna dotycząca kultury i historii Portugalii.
Zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń wszystkim uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 gratulowali goście podsumowującego spotkania: Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Jacek Staromłyński – starszy wizytator w Kuratorium Oświaty w Kielcach.
–„Obserwując filmiki na początku zauważyłam, że uczniowie, którzy brali udział w projekcie byli trochę niepewni. Natomiast zupełnie nie było tego widać pod koniec. Naprawdę widzę Wasze doświadczenia zdobyte w tej mobilności i życzę Wam by procentowały w przyszłości.” – mówiła Dorota Duda.
–„Dołączę się do gratulacji dla osób, które ten projekt rozpoczęły, złożyły wniosek i ubiegały się o dofinansowanie nie tylko w strukturach europejskich, ale również o poparcie w organie prowadzącym. Gratuluje uczniom, rodzicom, bo to ich odwaga też pozwoliła na to, że uczniowie wzięli aktywny udział w projekcie. Gratuluję opiekunom, panu dyrektorowi. Dzisiejszy efekt, który przedstawiliście mówi sam za siebie. Uczniowie są odważniejsi niż na początku. Na pewno mogą pochwalić się umiejętnościami, które nabyli w Portugalii, czyli ten kontakt w języku obcym – nie tylko portugalskim, ale i angielskim. A także ta wartość dodana tak zwana: kultura Portugalii, zabytki, krajobrazy, kuchnia. To na pewno pozostanie w Waszych umysłach na długi czas i będzie na pewno powodem do tego, że być może któreś z Was tam wróci i założy swoją działalność.” – mówił podczas konferencji Jacek Staromłyński.
Na zakończenie konferencji wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dokumenty potwierdzające udział w działaniach projektowych. To tak zwane Europassy honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Zdjęcia:
artykuł sponsorowany z Funduszy Europejskich