REKLAMA

Umowa na przebudowę Starego Młyna już podpisana [wideo, zdjęcia]

Jeszcze w tym roku ruszą pierwsze prace związane z przebudową zbiornika na tak zwanym Starym Młynie. Przy okazji w ramach tej samej umowy skorzystają także zbiorniki na Browarach. Wartość robót to ponad 8 milionów 671 tysięcy złotych, aż 85 % tej kwoty pochodzi ze środków rządowych. 

REKLAMA

„W 2015 udało nam się po zawarciu porozumienia ze Starostwem Powiatowym wyodrębnić nurt rzeki i przejąć na własność gminy zbiornik jako nieruchomość. W 2016 postawiliśmy kropkę nad i, czyli przejęliśmy od Starostwa Powiatowego urządzenia piętrzące.” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Kiedy już zbiornik należał do gminy Końskie urzędnicy zaczęli starać się o dofinansowanie. Napisali aplikację zawierającą plan przebudowy tego zbiornika oraz oczyszczenie zbiorników na tak zwanych Browarach. Spotkała się ona z aprobatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Końskim przyznano 85 % dotację, czyli ponad 7 milionów 370 tysięcy złotych. Potem ogłoszono przetarg, który wygrała firma Stawecki Holding. Inwestycja ma być wykonana w myśl sposobu „zaprojektuj i wybuduj”. –„Ten zakątek, ta część miasta, która przez długi czas wydawała się być leżącą na uboczy głównych zamierzeń inwestycyjnych przekształci się w taki zakątek, który będzie przyciągał mieszkańców samego centrum miasta i wszystkich okolicznych miejscowości.” – wyraża nadzieję burmistrz Obratański.

REKLAMA

I właśnie tuż obok zbiornika, który za chwilę przejdzie gruntowny remont w poniedziałek podpisano umowę, której stronami były: gmina Końskie oraz firma podejmująca się zaprojektowania i wykonania prac. –„Najpierw rozpoczną się prace projektowe, w uzgodnieniu z inwestorem będzie ustalony dokładny zakres robót. Ten zbiornik, który widać za nami będzie w największym stopniu przebudowany, ponieważ on nie posiada żadnej infrastruktury. Będzie dobudowany parking, różne urządzenia do rekreacji i wypoczynku, ale przede wszystkim urządzenia piętrzące, które mają już swój wiek, bo są wybudowane w latach sześćdziesiątych. Będzie dobudowana przepławka dla ryb, bo zbiornik jest na rzece przepływowej. To samo na zbiornikach Browary I i II, bo tam już jakaś infrastruktura jest. Prace będą związane z odmuleniem, pogłębieniem tych zbiorników i przebudową urządzeń piętrzących.” – tłumaczy Maciej Staniek, kierownik budowy na trzech koneckich zbiornikach.

Zgodnie z tymi słowami i wytycznymi wskazanymi w przetargu wokół głównego obiektu przebudowy powstaną utwardzone ciągi pieszo-rowerowe, stanowiska wędkarskie, oświetlenie, czy pomosty widokowe.

W planach jest zmiana gospodarza zbiornika znajdującego się na tak zwanym Starym Młynie. Obecnie jest nim Związek Wędkarski z Piotrkowa Trybunalskiego. W przyszłości zarządzać stawem mają koneccy wędkarze. To by to miejsce w ogóle remontować było pomysłem miejscowego samorządu osiedlowego z jego przewodniczącym Marianem Jedynakiem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *