W poniedziałek oficjalnie podpisano umowę z wykonawcą przebudowy skrzyżowania łączącego ulice Kazanowską, Piłsudskiego i 3 Maja w Końskich. W najbliższych tygodniach grupa budowlana Polskie Surowce Skalne rozpocznie przekształcanie tego miejsca w rondo. Później ta sama firma zajmie się remontem ulic w centrum: Granata, Plac Kościuszki i Piłsudskiego.
REKLAMABudowa ronda będzie kosztować około 2 miliony 700 tysięcy złotych, a gmina na ten cel pozyskała 60% dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina chce w tym miejscu stworzyć rondo głównie z uwagi na bezpieczeństwo –„Nieosiowy charakter skrzyżowania utrudnia przeciętnemu kierowcy rozpoznanie sposobu odczytywania sygnalizacji świetlnej. Nie ma miesiąca by tam nie dochodziło do mniej lub bardziej poważnych zdarzeń drogowych. Rondo co do zasady jest najbardziej intuicyjnym i przyjaznym dla kierowców rodzajem skrzyżowania” – tłumaczy nam Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
Budowa ronda to początek przebudowy centrum miasta. Efektem ma być wprowadzenie specjalnej strefy ruchu –„Samo rondo jest elementem większego pomysłu na przebudowę centrum miasta tj. ulic Księdza Granata, Piłsudskiego i Placu Kościuszki, czyli na wprowadzenie w centrum miasta strefy ruchu uspokojonego, która będzie eliminować tranzytowy ruch ciężarowy z centrum miasta, wyprowadzał go poza ścisłe centrum i przywracał możliwość znacznie szerszego niż do tej pory parkowania w centrum. To mam nadzieję umożliwi odtworzenie aktywności gospodarczej w tym rejonie” – mówi burmistrz Obratański.
REKLAMAGmina chce w ten sposób zachęcić mieszkańców do częstszego odwiedzania ulicy Piłsudskiego i prowadzonych tam sklepów oraz różnego rodzaju punktów usługowych. Przetarg na budowę ronda wygrała firma Polskie Surowce Skalne. Ten sam wykonawca zwyciężył także w przetargu na realizację drugiego zadania związanego z rewitalizacją centrum tj. przebudowy ulic Granata, Piłsudskiego i Plac Kościuszki –„Dla nas jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pewne elementy tych dwóch zadań są wspólne. Mówię o przebudowie sieci, bo to co jest ważne w tych inwestycjach w centrum miasta to pewien rodzaj proporcji kosztów […] Ta część podziemna będzie chyba jedną z największych trudności, ale i największą częścią kosztową. To nie jest tak, że da się ostro oddzielić fragment na tym samym ciągu kanalizacji, wodociągu, czy kanalizacji deszczowej, czy kabli elektrycznych. Płynnie rondo przechodzi w ulice i nie da się tak zupełnie oddzielić inwestycji w przebudowę skrzyżowania w coś co będzie kontynuacją w ciągu drogowym. To, że mamy tu jednego wykonawcę oznacza, że będzie musiał sam ze sobą się dogadywać, a to zawsze jest łatwiej” – tłumaczy burmistrz Obratański.
Wykonawca już dziś zapowiada wprowadzenie ciężkiego sprzętu na budowę, ale w fakcie wykonywania dwóch wielkich zadań dla gminy widzi także zagrożenia –„Specjalizujemy się w wykonywaniu ulic, nawierzchni i kanalizacji związanych z rewitalizacją centrum miasta. Dzisiaj dopiero podpisaliśmy umowę, zaraz zabieramy się do przygotowania harmonogramu prac i chcemy niezwłocznie wchodzić na zadanie by wykonać inwestycję […] Chyba największym wyzwaniem będzie umiejętność połączenia jednej inwestycji z drugą i dogadywanie się samemu ze sobą” – mówi Paweł Nowaczek z firmy Polskie Surowce Skalne.
Obecnie trwa także przetarg na stworzenie samego rynku Końskich. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości w ścisłym centrum miasta będą realizowane trzy wielkie budowy. Do tych tematów będziemy powracać.
Zdjęcia: