REKLAMA

Upamiętnili Powstańców Styczniowych na Uroczysku Ormanicha [wideo, zdjęcia]

W ostatni piątek kwietnia mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka spotkali się na Uroczysku Ormanicha, aby wspólnie upamiętnić Powstańców Styczniowych. Wydarzenie zorganizowane zostało w 161. rocznicę bitwy, dowodzonej przez majora Hipolita Zawadzkiego.

REKLAMA

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą poprowadzoną przez proboszcza parafii w Lipie ks. Marka Relidzyńskiego. Następnym punktem programu było składanie wiązanek oraz zniczy przy pomniku poświęconym bohaterskim powstańcom.

REKLAMA

– „Od kilkunastu lat, właśnie w tym miejscu – w Uroczysku Ormanicha, jako samorząd gminy obchodzimy uroczystości związane z wydarzeniem Powstania Styczniowego z 1863 r. Właśnie tutaj, w ostatni piątek kwietnia, corocznie obchodzimy właśnie te wydarzenia poświęcone Powstańcom Styczniowym” – mówił wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca.

Dokładnie 21-go kwietnia 1863 roku w Uroczysku Ormanicha odbyła się powstańcza bitwa dowodzona przez majora Hipolita Zawadzkiego. Obóz założono na początku kwietnia. Powstańcy czekali na zryw, który był następstwem innych bitew. Ostatecznie oddział majora Zawadzkiego został wyśledzony przez Moskali, na podstawie informacji od opłaconych donosicieli. Rankiem 21-go powstańcy zostali otoczeni i w ciężkiej bitwie zginęło w Uroczysku Ormanicha kilkunastu z nich.

– „Zawsze staramy się dziękować naszym przodkom za to, co uczynili dla nas, że możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce. Odprawiamy w intencji poległych mszę świętą. Wspólną modlitwą staramy się uczcić to wydarzenie i pomodlić się za to, że nasi przodkowie potrafili tak wiele dla nas zrobić” – opowiedziała wójt elekt gminy Ruda Maleniecka Jolanta Orman.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Końskich Krzysztof Kolekta, nadleśniczy Nadleśnictwa Radoszyce Mateusz Garbacz, reprezentacja Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej, Piotr Tarasiński, przewodniczący Rady Gminy Ruda Maleniecka wraz z radnymi, a także reprezentanci policji i straży pożarnej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej, podczas którego wybrzmiewały pieśni patriotyczne.  Na koniec wszyscy uczestnicy zebrali się przy ognisku, aby wspólnie piec kiełbaski.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *