REKLAMA

V Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich rusza w sobotę [wideo, zdjęcia]

W sobotę 15 czerwca rusza pierwszy etap V Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich. Na koneckich błoniach, przy stawach Browary, odbędą się trzy imprezy, podczas których zaprezentują się gospodynie z całej gminy. W programie między innymi koncerty, Noc Kupały i tańce.

REKLAMA

Na przegląd zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z Koneckim Centrum Kultury. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie dorobku artystycznego i kulinarnego wsi koneckiej. Podczas pierwszego etapu uczestnicy mają za zadanie przygotować scenkę rodzajową, zwyczajową lub obyczajową.

REKLAMA

– „Już 15 czerwca, w najbliższą sobotę, na 16:00 zaplanowaliśmy konkurs artystyczny. Tutaj koła gospodyń mają bardzo szeroką gamę wyboru, czy to będzie scenka rodzajowa, czy też scenka z życia wsi, typu wiosna, lato, jesień, zima, bądź też bardzo fajna, atmosfera w dawnej karczmie, gdzie karczma była w każdej miejscowości, w każdej wsi i tam spotykali się, by się po prostu bawić wesoło” – informuje Anna Wiaderna z Koneckiego Centrum Kultury.

Kolejnym zadaniem będzie wykonanie pieśni ludowych, tańca czy tekstu mówionego gwarą.

Drugi etap odbędzie się w sobotę 29 czerwca, także na błoniach. Tym razem na tapecie znajdą się kulinaria. Konkurencja rozpocznie się o godzinie 17:00. Gospodynie będą miały za zadanie przygotować obiad na dowolnie wybraną uroczystość rodzinną oraz jedno z największych świąt tradycji ludowej, np. odpust w parafii, Zielone Świątki, Boże Ciało czy Matki Boskiej Zielnej. Ponadto uczestniczki ugotują potrawy z życia codziennego wsi i jadło biesiadowe. W tym dniu na scenie wystąpi Kapela Krakowska oraz grupa Popularni. To wydarzenie połączone zostanie z obchodami Nocy Kupały 2024.

Trzecie spotkanie będzie jednocześnie wielkim finałem V Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich.

– „Finał zaplanowaliśmy na 6 lipca, w sobotę o godzinie 17:00. Będzie zabawnie, tanecznie, bowiem gwiazdą tego wieczoru, oprócz wręczenia nagród – Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy, Nagrody Specjalnej dla zwycięskiego koła gospodyń, będzie kapela Warasy spod samiuśkich Tater. Grają muzykę reggae, folkową, także będzie mnóstwo ciepła, zabawy i tańca. Zapraszam już wszystkich serdecznie nie tylko na finał 6 lipca, ale również na wszystkie wydarzenia związane z naszą regionalną kulturą i tradycją” – mówi Anna Wiaderna.

Na wydarzenie zaprasza też burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który przegląd objął honorowym patronatem.

– „Przegląd działalności KGW w gminie Końskie stał się już pewnego rodzaju standardem. Czekamy na niego, kibicujemy tym wszystkim, którzy biorą w nim udział, a koneckie błonia na Browarach to godne miejsce, żeby się spotkać i żeby z tą kulturą, jakże żywą, a jednak zakorzenioną w tradycji, się spotkać. Serdecznie zapraszamy na najbliższą edycję przeglądu 'Tradycja Kołem Gospodyń się toczy'” – zaprasza włodarz.

Przypomnijmy, że pierwsze wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 czerwca o godzinie 16:00 na koneckich błoniach.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *