REKLAMA

Vivat Maj! Zobaczcie program obchodów święta 3 Maja w Końskich! [wideo]

Spacer historyczny, oficjalne uroczystości i koncert muzyki klasycznej. Samorząd miasta i gminy Końskie zaprasza na obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

REKLAMA

„Za kilka dni będziemy obchodzić jedno z najważniejszych świąt w naszym kalendarzu historycznym odwołujące się do święta Konstytucji 3 Maja, która w Końskich jest szczególnie czczona ze względu na właścicieli Końskich, Zespołu Parkowo-Pałacowego, osobą Marszałka Sejmu i jednego ze współtwórców konstytucji Stanisława Małachowskiego” – zauważa Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Podobnie jak w roku ubiegłym obchody rozpoczną się o godzinie 9:00 od spaceru historycznego, który wystartuje w Ogródku Jordanowskim –„To coś co organizuje PTTK we współpracy z gminą. Wszystkich, którzy chcieliby w ten sposób bliżej poznać szczególne miejsca w Końskich i najbliższej okolicy serdecznie zapraszamy” – mówi Obratański.

REKLAMA

O godzinie 11:00 zaplanowano patriotyczną mszę świętą w Kolegiacie św. Mikołaja – to odmiana, bo zazwyczaj nabożeństwo odbywało się po oficjalnych obchodach.

Po mszy około 12:00 rozpocznie się przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji z udziałem miejskiej orkiestry z Kolegiaty św. Mikołaja ulicą Piłsudskiego na Plac Kościuszki, gdzie o 12:15 wciągnięciem flagi na maszt i odegraniem hymnu rozpoczną się oficjalne uroczystości. Tam również będzie można obejrzeć część artystyczną w wykonaniu dzieci z koneckich przedszkoli publicznych –„Pewnym novum jest w tym roku połączenie Święta Konstytucji z przysięgą składaną przez klasy mundurowe ZDZ w Końskich. Myślę, że wybór tego terminu i tych okoliczności bardzo dobrze wróży dla uczniów i idei służb mundurowych  w Końskich” –  tłumaczy Obratański.

Na część koncertową obchodów zaprasza Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. O godzinie 16:00 usłyszymy arie i duety operetkowe, musicalowe, polki i walce. Na Placu Kościuszki wystąpi grupa Strauss Ensemble.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *