REKLAMA

W 80 lat po mordzie na Polakach w okolicach Piły [zdjęcia]

W 80. rocznicę zamordowania przez okupanta niemieckiego w okolicach Piły dziesięciu Polaków, mieszkańców byłego Powiatu Koneckiego odbyło się krótkie wspomnieniowe spotkanie.

REKLAMA

Mężczyźni zostali rozstrzelani w lesie koło Piły. W wyroku wydanym na Polakach czytamy „Wydanie i wykonanie wyroku nastąpiło na skutek napadu postrzelenia i obrabowania Niemca w lesie koło Piły dnia 16 stycznia 1944 r przez bandytów”. Wspomnianymi bandytami według SS byli Polacy: Feliks Elster z Izabelowa, Stanisław Elster z Piły, Władysław Jańczyk z Antoniowa, Józef Łuszczyński z Machor, Jan Michalski z Czermna, Marian Plaskota z Szydłowca, Tadeusz Stańczyk z Szabelni, Leon Szymański z Przedborza, Bronisław Wieczorkiewicz z Górnego Stawu, Władysław Zawada z Polisowa.

REKLAMA

W 80. rocznicę tych wydarzeń członkowie koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  i Rady Miejskiej w Końskich złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscu Ich mordu na Pile i miejscu wiecznego spoczynku na Cmentarzu Parafialnym w Końskich. W krótkiej uroczystości udział wzięli: Andrzej Kosma, Piotr Słoka, Marek Kozerawski Grzegorz Włodarczyk, Tadeusz Brzozowicz, Marian Karbownik.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *