To był bardzo niebieski, piękny dzień w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy. W oryginalny sposób świętowano tam Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
REKLAMA„Autyści inaczej postrzegają świat. Mają inny odczuwalny próg bólu, przez co można zaobserwować wiele zachowań agresywnych, nietypowych i niezrozumiałych dla osoby która z zewnątrz obserwuje dziecko chore na autyzm. Ludzie boją się inności, często nie wiedzą jak się zachować. Autyzm tym się charakteryzuje, że te dzieci mają niesamowite zdolności. Sam jestem niesamowicie zaskoczony ich niektórymi zdolnościami plastycznymi, aktorskimi, matematycznymi.” – opowiada nam Jan Słuszniak, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy.
W celu przybliżenia tego w jaki sposób funkcjonują autystyczne dzieci i samego autyzmu jako choroby Ośrodek włączył się do działań tworzonych przez Fundację Jaś i Małgosia. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu ta fundacja organizuje akcję „Polska na niebiesko”. Na niebiesko, bo to kolor nadziei i radości. O tej drugiej mówił Krzysztof Stachera, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym, który gościł w Baryczy.-„Dzisiaj to jest dzień w którym edukujemy, ale najlepiej jest to zrobić poprzez radosne wydarzenia. Bawcie się więc i uświadamiajcie czym jest autyzm.” – mówił Stachera. Na uświadamianie społeczeństwa uwagę zwrócił także Jan Słuszniak. – „Chcemy pokazać środowisku, że wśród nas żyją takie osoby, dotknięte chorobą neurologiczną. W tym roku hasło ogólnopolskie to „Poznaj zanim ocenisz”. Przede wszystkim w tej akcji chodzi nam o to żeby postrzegać ludzi chorych na autyzm prawidłowy, by nie wykluczać ich i nie być w stosunku do nich osobami mało tolerancyjnymi.” – tłumaczył dyrektor ośrodka.
REKLAMAW poniedziałek w ośrodku zrobiło się niebiesko. W sali gimnastycznej, w której rozpoczęto obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu młodzież i jej opiekunowie zachęcani do zabawy przez animatora Macieja Prawdę najpierw odtańczyli specjalne układy, między innymi do przeboju „Happy” Pharella Williamsa, a następnie odbył się pokaz baniek mydlanych. Najwięcej radości niepełnosprawnym dzieciakom sprawiło… zamykanie ich w mydlanej bańce. O tym jak się pracuje z dziećmi nieco pokrzywdzonymi przez los opowiedział nam Maciej Prawda z grupy Anima Friends. – „Na pierwszy rzut oka jak się podjeżdża pod specjalny ośrodek wychowawczy to jest takie złudzenie, że to są inne dzieci, ale tak naprawdę chyba w każdym dziecku tkwi energia i radość, którą dobry animator jest w stanie wyzwolić i zamienić w uśmiech na twarzy tego dziecka.” – tłumaczył animator.
Warto dodać, że w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy funkcjonuje specjalny oddział, do którego uczęszcza jedenaścioro dzieci dotkniętych problemem autyzmu. Na zakończenie poniedziałkowej akcji wszyscy jej uczestnicy wypuścili w kierunku nieba niebieskie baloniki.
Galeria zdjęć: