Powracamy jeszcze do Dni Końskich 2021 by pokazać Wam zdjęcia z cieszącej się zainteresowaniem wystawy ceramicznej. To efekt pracy uczestników warsztatów prowadzonych przez Pawła Stasińskiego „Kultura Egipska” w ramach projektu „Active Citizens – Aktywne Społeczności”.
REKLAMA
Być może niektórzy dziwili się, skąd na wystawie w Końskich egipskie piramidy, sfinksy, mumie, skarabeusze czy nakrycia głowy i ozdoby, jakie nosili faraonowie. – „To nawiązanie do budynku, w którym mieści się Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich czyli Oranżerii Egipskiej. „Egipcjanka” powstała w latach 1825 – 1830 według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego na życzenie Anny Małachowskiej żony Stanisława Aleksandra Małachowskiego, inwestora obiektu” – wyjaśnia wicedyrektor domu kultury Marzena Kądziela.
– „Budynek, w którym pierwotnie była cieplarnia, gdzie uprawiano egzotyczne rośliny, zdobią postaci siedzących faraonów, pseudohieroglify i inne „egipskie” ozdoby. I do tego właśnie nawiązywaliśmy podczas naszych warsztatów” – mówili na scenie podczas niedzielnej części Dni Końskich instruktor ceramiki Paweł Stasiński oraz koordynatorka projektu „Active Citizens” Izabela Ferenc.
REKLAMA„Kulturę Egiptu” łącznie tworzyło 41 osób. Instruktor ceramiki w MGDK Końskie Paweł Stasiński dodaje, że warsztaty składały się z dwóch części. Podczas pierwszej uczestnicy formowali i wypalali prace na biskwit, w drugiej zaś szkliwili je i wypalali w piecu ceramicznym.
Projekt realizowany był przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Działania lokalne powstawały podczas spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników Miejsko – Gminnego Domu Kultury.
Jeżeli i Państwo chcielibyście tworzyć podobne dzieła to cały czas można dołączać do warsztatów ceramicznych. Wystarczy skontaktować się z koneckim domem kultury.
Zdjęcia: