REKLAMA

W jaki sposób przedsiębiorstwa w regionie świętokrzyskim korzystają z internetu?

1 na 3 firmy w regionie świętokrzyskim prowadzi działalność częściowo opartą na internecie, jak wynika z badania firmy NEXERA, przeprowadzonego wspólnie z agencją GfK. Wydarzenia ostatnich dwóch lat postawiły niektóre przedsiębiorstwa w bardzo trudnej sytuacji, dla innych stały się szansą na dywersyfikację biznesu i znaczny wzrost zysków. Od początku pandemii coraz więcej organizacji w regionie inwestuje w szybszy internet. Za pośrednictwem sieci przedsiębiorcy najczęściej korzystają z e-fakturowania, mediów społecznościowych, a także platform sprzedażowych i rozwiązań chmurowych. W jaki sposób świętokrzyskie firmy używają internetu w celu podniesienia swojej konkurencyjności?

REKLAMA

E-usługi na rzecz innowacji i konkurencyjności

REKLAMA

Wywołany pandemią lockdown, a także wprowadzenie pracy zdalnej zdecydowanie wzmocniły cyfryzację w biznesie. Według badania #RegionyNEXERY2021 przedsiębiorcy z regionu świętokrzyskiego coraz częściej korzystają z e-usług w swojej działalności. Najwięcej ankietowanych (86 proc.) korzysta z płatności internetowych i e-fakturowania (42 proc.). Reprezentanci firm często używają także mediów społecznościowych (27 proc.), platform sprzedażowych (20 proc.) i rozwiązań chmurowych (26 proc.). Dodatkowo ponad 1/3 przedsiębiorców z regionu bierze udział w szkoleniach online. Wraz ze wzrostem wykorzystania innowacyjnych rozwiązań informatycznych, rośnie konkurencyjność tych przedsiębiorstw w coraz bardziej cyfrowym otoczeniu biznesowym.

– „Według analityków z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego firmy wykorzystujące internet i platformy online zyskują dostęp do regionalnych, krajowych, a nawet globalnych rynków bez ponoszenia ogromnych wydatków, które byłyby konieczne w przypadku ekspansji tradycyjnego biznesu. Dzięki uruchomieniu czy zdynamizowaniu działalności online wielu organizacjom udało się uodpornić na kryzys. Świętokrzyscy przedsiębiorcy, którzy w trudnym czasie wykazali się elastycznością i innowacyjnością, potrafili wykorzystać możliwości cyfryzacji na swoją korzyść” – mówi Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery.

Szybszy internet otwiera nowe możliwości

Porównując wyniki najnowszego badania Nexery do poprzednich edycji Raportu, obserwujemy wzrost znaczenia szybkiego łącza w biznesie. Coraz więcej ankietowanych firm inwestuje w wyższą prędkość internetu i coraz więcej przedsiębiorców jest zadowolonych z parametrów łącza. Między 2020 a 2021 rokiem wśród organizacji ze Świętokrzyskiego wyraźnie zmieniła się dominująca prędkość stałego łącza. Obecnie firmy najczęściej deklarują posiadanie internetu o szybkości między 100 a 300 Mb/s. Odsetek przedsiębiorstw, które korzystają z łącza o takiej prędkości wzrósł o 16 p.p.
w stosunku do 2020 roku i wynosi obecnie 42 proc.

– „Szybki internet jest nie tylko narzędziem znacznie usprawniającym komunikację i pracę online. Szerokopasmowe łącze w firmach daje też dostęp do danych, kontakt z kontrahentami z całego świata, a także możliwość uczestniczenia w szkoleniach i konferencjach, bez konieczności wyjazdów służbowych. Obecność firmy w sieci ma ogromne znaczenie nie tylko w przypadku dużych, ale także mniejszych przedsiębiorstw” – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Małe biznesy coraz mniej internetowe?

Dostęp do szybkiego i pewnego internetu stanowi podstawowe narzędzie i warunek uczestniczenia firm w gospodarce cyfrowej, którą opisują badacze z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas gdy w 2021 roku duże i średnie przedsiębiorstwa w regionie świętokrzyskim inwestowały w coraz lepsze rozwiązania technologiczne, zwiększyła się liczba małych organizacji, które całkowicie zrezygnowały z dostępu do internetu (17 proc.). To wzrost o 11 p.p. w stosunku do poprzedniego roku.

 „Z naszego badania wynika, że w 2021 roku zwiększyła się liczba świętokrzyskich przedsiębiorstw, które zrezygnowały z dostępu do sieci. Przypuszczamy, że jest to konsekwencja lockdownu, kiedy to małe organizacje tymczasowo zawieszały swoją działalność w biurach, jednocześnie dbając o to, aby pracownicy mogli korzystać z szybkiego internetu podczas wykonywania swoich obowiązków z domu. Doświadczenia pandemii pokazały, że musimy być przygotowani do pracy w nieprzewidywalnych warunkach, dlatego budowa powszechnie dostępnej infrastruktury szerokopasmowej, pozwalającej na korzystanie z szybkiego i stabilnego łącza w dowolnym miejscu, jest kluczowym aspektem w dążeniu do wyrównywania szans oraz rozwoju polskiego biznesu” – podsumowuje Jacek Wiśniewski.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *