REKLAMA

W Końskich debatowali o świętokrzyskiej turystyce [wideo, zdjęcia]

Po to by rozmawiać o rozwoju turystyki, szansach Świętokrzyskiego w tej branży oraz możliwościach turystycznego wykorzystania zabytków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego spotkali się w sobotę w Końskich krajoznawcy z całego kraju. Konecki PTTK zorganizował w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości kolejną edycję Świętokrzyskiego Sejmiku Krajoznawczego. 

REKLAMA

Organizatorami Świętokrzyskiego Sejmiku Krajoznawczego byli: Komisja Opieki nad Zabytkami Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz Muzeum Regionalne i Komisja Opieki nad Zabytkami koneckiego oddziału PTTK. Wszystkich gości przywitał gospodarz spotkania prezes PTTK Końskie Wojciech Pasek. Zaznaczył on, że to już drugi Świętokrzyski Sejmik Krajoznawczy w tym roku –„Jeden już taki miał miejsce w Muzeum Historii Kielc. Organizował go miesiąc temu Andrzej Rembalski miesiąc temu. Teraz mamy przyjemność być w tych gościnnych progach i obradować przy drugim Sejmiku w województwie świętokrzyskim, przedkongresowym” – mówił Pasek.

Sejmiki są przedkongresowe, a ich zwieńczeniem będzie Kongres Krajoznawstwa Polskiego, który zaplanowano za rok w Sielpi Wielkiej w gminie Końskie. Wtedy to do naszego regionu przyjadą wszyscy najważniejsi działacze związani z polską turystyką. Tym razem jednak znamienitych gości także nie brakowało. W KSPW pojawili się między innymi: Tadeusz Sikora z Urzędu Marszałkowskiego, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków Anna Żak-Stobiecka, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, który w sobotę był też prelegentem, naczelnik oświaty i polityki społecznej w starostwie Krzysztof Stachera. Obecni byli też członkowie honorowi PTTK, działacze ogólnopolscy oraz lokalni.

REKLAMA

Sejmikowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych z plenerów artystycznych organizowanych przez Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie. Następnie wręczono medale i wyróżnienia. I tak:

Medal im. Izydora Gulgowskiego otrzymał prof. Franciszek Midura; Srebrną Odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” dostała Wanda Szpilewska; Medalem Muzeum Regionalnego PTTK w Końskich „Za pomoc i współpracę” odznaczono: Marzenę Kadzielę, Mariana Kluska i Janusza Szocińskiego; podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz opieki nad zabytkami na Ziemi Koneckiej dostali: Marzena Kwietniewska-Cisak, Bogdan Faworski, Bolesław Borowiecki oraz Teresa Wołodkiewicz; a uprawnienia Społecznego Opiekuna Zabytków wręczono Adzie Dębowskiej, Mirosławowi Gryglickiemu oraz Maciejowi Sztolcmanowi.

Potem przyszedł już czas na wykłady i dyskusje. Wśród prelegentów znaleźli się: Profesor Franciszek Midura, Dr. hab. Andrzej Wójcik; dr inż. Ireneusz Żabicki, Andrzej Danowski, Daniel Czerczak, dr Andrzej Rembalski, Krzysztof Obratański, dr Maciej Chłopek, Wojciech Pasek, Paweł Kołodziejski, Włodzimierz Szczabuła.

Na zakończenie specjalne medale w kształcie Koła Wodnego z Muzeum w Sielpi otrzymali wszyscy Ci, którzy wsparli organizacyjnie Świętokrzyski Sejmik Krajoznawczy.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *