Rekordowe 13 stypendiów w ramach programu Świętego Mikołaja rozdano w II Liceum Ogólnokształcącym w minionym tygodniu. W sumie w tej szkole przyznano 39 stypendiów w tym programie przez kilka lat.
REKLAMAW programie stypendialnym Świętego Mikołaja II Liceum Ogólnokształcące uczestnicy od 2012 roku. W obecnym roku specjalna komisja zaakceptowała 13 wniosków. Wszystkie spełniały kryteria formalne i tyle przyznano stypendiów na łączną kwotę 32 tysięcy 500 złotych. –„Ocena była pozytywna. Dzisiaj jesteśmy tutaj i każdy z Was otrzymuje stypendium. Otrzymujecie je w różnych kwotach. W załączniku macie całą instrukcję – jak się rozliczyć, jaka kwota i co z tymi pieniędzmi. Wiecie jak pozyskujemy pieniądze na stypendia, ponieważ sami je zbieracie. Za chwilę Was zachęcę do pomocy i zbierania na kolejne stypendia na rok 2019/2020.” – mówiła do stypendystów Agnieszka Woźniak, nauczyciel w II LO i koordynator Fundacji Świętego Mikołaja w tej szkole.
Pieniądze przeznaczone na stypendia są pozyskiwane w ciągu roku przez społeczność szkolną. W ciągu ubiegłego roku szkolnego uczniowie i nauczyciele Nowego Ogólniaka przeprowadzili na rzecz stypendiów dla uczniów II LO aż 19 zbiórek na łączną kwotę około 16 tysięcy złotych. Godne uwagi jest to, że fundacja Świętego Mikołaja za każde zebrane w szkole pieniądze dopisuje do konta placówki dodatkowe kwoty. W ramach akcji „Wiosną Stypendia Rosną” za każdą zebraną kwotę przyznawana jest dodatkowo taka sama. Natomiast w pozostałych miesiącach za każdy zebrane 500 złotych fundacja przyznaje 250 lub 500 złotych. Komu przyznawane są stypendia? Osobom które są zaangażowane społecznie oraz mają wysokie osiągnięcia naukowe i sportowe, w których również dochód na członka rodziny nie jest wyższy niż 1500 zł. W tym roku stypendia w kwocie rocznej od 2 do 3 tysięcy złotych otrzymali: Mateusz Basiak, Jakub Jakubowski, Jakub Wojtulski, Michał Szemberg, Jan Lachowski, Anastazja Stolarz, Martyna Olszyna, Patrycja Chyb, Julia Michalska, Karolina Antos, Sylwia Macander, Agata Wróbel oraz Katarzyna Nowek.
REKLAMAUczniowie mogą przeznaczyć stypendium na bardzo różne wydatki, na przykład mogą zakupić sobie podręczniki szkolne, książki, naukowe lektury, atlasy, instrumenty muzyczne jeśli są uzdolnieni w tym kierunku, sprzęt sportowy. Mogą też wydać środki na wyjazdy edukacyjne oraz obozy sportowe, harcerskie wyjazdy, wycieczki szkolne, wydarzenia kulturalne, wyjścia z klasą do teatru, do filharmonii, lub opery. Osoby, które interesują się fotografią mogą zakupić sobie aparat fotograficzny, uczniowie mogą opłacić sobie zajęcia dodatkowe, na które uczęszczają. Te środki mogą być też opłatą rekrutacyjną na studia, zapłatą za dojazd do szkoły, można nimi opłacić wyżywienie, zakwaterowanie w bursie, internecie, stancji, czy choćby kurs prawa jazdy.
Dyrektor Beata Salata podczas wręczania stypendiów podkreślała, że to nagrody dla tych najlepszych, którzy nie tylko brylują wewnątrz placówki, ale i później promują ją na zewnątrz. –„Wiadomą rzeczą jest, że uczniowie liceum to uczniowie, którzy przychodzą tu w konkretnym celu. Tym celem jest przede wszystkim poszerzenie horyzontów, ale i osiągnięcie czegoś w przyszłości. Czegoś o czym marzymy już teraz, a by marzenia się spełniały to jest potrzebna ekonomia i czasami potrzebne są pieniądze. […] Zawsze to jest pewna podstawa do tego by marzenia realizować. Solidarna Szkoła jak sama nazwa wskazuje do czegoś zobowiązuje. Zobowiązuje nas byśmy wszyscy solidarnie pracowali dla siebie i dla innych, a przy tym promując naszą szkołę, nasze miasto, nasz powiat w bardzo szerokim kręgu, bo mówimy tu o akcjach ogólnopolskich.” – tłumaczyła uczniom dyrektor Salata.
Przypomnijmy, że w ogólnopolskim konkursie Solidarna Szkoła, który organizowany jest przez Fundację Świętego Mikołaja II LO z Końskich stanęło już trzy razy na podium.
Zdjęcia (Anna Klusek):