Stowarzyszenie VIS LEGIS, którego wiceprezesem jest konecczanin Mateusz Misztal pochodzący z Kozowa w gminie Smyków rozpoczęło realizację ministerialnego programu przeciwdziałania przyczynom przestępczości w województwie świętokrzyskim. Do końca roku czeka nas cykl działań związanych z prewencją.
REKLAMA–„Program jako, że w głównej mierze skierowany jest do młodzieży nakierowany jest na profilaktykę i prewencję. Chcielibyśmy przedstawić młodzieży negatywne konsekwencje społeczne i karne przestępczości, ale również osobom starszym przedstawić zagrożenia, które gdzieś na ulicy czyhają np. choćby w formie oszustw na wnuczka, policjanta. Program z natury jest skierowany do szerokiej rzeszy osób.” – opowiada nam Mateusz Misztal, wiceprezes stowarzyszenia VIS LEGIS.
Wspominany program jest ministerialny i finansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Na jego oficjalne rozpoczęcie w Radoszycach przybyło kilkadziesiąt osób. Większość z nich była żywo zainteresowana tematyką bezpieczeństwa.
REKLAMAZ tego, że organizatorzy programu wybrali na jego rozpoczęcie Radoszyce bardzo zadowolony jest burmistrz tej miejscowości Michał Pękala. –„Dla nas najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Robimy ciągi pieszo-jezdne, robimy ścieżki rowerowe, chodniki. Poprawiliśmy też jakość w ośrodku zdrowia. A teraz program, współpraca którą podpisaliśmy zapewni nam na pewno lepsze bezpieczeństwo w naszej gminie. Cieszę się, że tu na tej sali dzisiaj doszło do jego podpisania i mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą po tym programie zwracać uwagę na to by zwalczać przestępczość” – mówi burmistrz Pękala.
Program rozpoczęto w Radoszycach, ale udział w nim mogą wziąć wszystkie gminy powiatu koneckiego. –„Chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszej rzeszy beneficjentów, a w związku z tym podpisać porozumienia z burmistrzami, wójtami również innych gmin w powiecie koneckim. […] Celem Stowarzyszenia VIS LEGIS jest realizacja projektu na terenie całego województwa świętokrzyskiego” – mówi Mateusz Misztal.
A jaki będzie zakres działań? Również bardzo szeroki. Organizatorzy chcą realizować dyżury o charakterze doradczym i edukacyjnym w jednostkach organizacyjnych gmin, komendach policji, w sądach, czy prokuraturach. Zorganizowane mają zostać serie spotkań z młodzieżą i różnymi organizacjami społecznymi np. z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Odbędą się konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej o tematyce profilaktycznej, dla zainteresowanych zorganizowane mają zostać wyjazdy o charakterze edukacyjnym na rozprawy sądowe oraz do aresztów śledczych. Programowi przeciwdziałania przyczynom przestępczości w województwie świętokrzyskim z pewnością będziemy się przyglądać na naszej antenie.
Zdjęcia:
Artykuł i materiał wideo współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.